Skocz do zawartości

PRZEKRWIONE SKRZELA U RYBEK


kasiakasia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na sam początek pragnę zauważyć, że jestem początkującym akwarystą. Akwarium mam około miesiąca. Ostatnio zauważyłam, że u moich rybek występują przekrwione skrzela (szczególnie u teleskopa, nieznacznie u sumów rekinich, wśród pozostałych w ogóle)

 

Moje akwarium mieści ponad 80 litrów wody. W jego skład wchodzą: Dwie welonki (w tym jeden posiadający przekrwione skrzela teleskop), około 15 neonek, 5 sumów rekinich, 4 skalarki, 2 glonojady, jeden gupik, kirysek albinos.

 

Podłoże składa się z drobnych, czarnych kamyczków, oraz z piasku. W akwarium mam trzy roślinki: żabienicę oraz dwie rosnące na szerokość (których w tym momencie nazwy nie pamiętam... ). W zbiorniku również znajduje się korzeń.

Rybki karmione są zamiennie pokarmem żywym oraz suchymi płatkami.

 

Bardzo niepokoi mnie ten problem. Co ważne, mojego teleskopa przez dłuższy czas podgryzał jeden gupik, który został oddany do innego akwarium.

 

Bardzo martwię się o swoje rybki, więc proszę o szybką pomoc! Będę bardzo wdzięczna...

 

Z góry dziękuję,

serdecznie pozdrawiam!

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada jest tragiczna, wymienione gatunki mają rozbieżne wymagania i widać, że niestety niewiele czytałaś przed założeniem zbiornika.

Akwarium jest przerybione, w dodatku niektóre z wymienionych gatunków to żywe fabryki odchodów. Poza tym ryby takie jak sumy rekinie, welony, skalary czy zbrojniki w ogóle nie powinny znajdować się w tak małym litrażu...

 

Twoja obsada najprawdopodobniej truje się amoniakiem, wskazuje na to zaczerwienienie skrzeli. Przerybienie, zła obsada i mała ilość roślin to czynniki które temu sprzyjają.

1. Czy zbiornik dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb zanim je wpuściłaś?

2. Jak wyglądają porządki w zbiorniku (odmulanie, podmiany wody itp.)?

3. Jaki masz filtr, czy pracuje cały czas, 24/7?

4. Jakie inne sprzęty masz w akwarium (grzałka, co2)?

5. Jaką temperaturę utrzymujesz w zbiorniku?

6. Podaj parametry wody.

7. Zdjęcie chorej ryby i akwarium.

 

Skoro martwisz się o swoje rybki i zależy Ci na tym by im pomóc to najbardziej odpowiedzialne byłoby oddanie ich - im szybciej tym lepiej dla Twoich podopiecznych.

Ewentualnie zostaw sobie z nich tylko neony i dokup więcej kirysków (to ryby stadne i wymagają trzymania w grupie).

Piszę o tym wszystkim gdyż przyczyną złego stanu Twoich ryb nie jest jakaś choroba znikąd, tylko warunki jakie im zapewniłaś wynikające z Twojej niewiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...