Skocz do zawartości

Parametry wody - pytania początkującego


jacek_f
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

zaopatrzyłem się w testy kropelkowe firmy sera, oto otrzymane wyniki:

 

pH 8

KH 11

GH 13

NO2 <0,3 mg/l (najmniejsza wartość na skali)

NO3 20 mg/l

PO4 0,1 mg/l

Fe 0 (!!!)

NH4 0

 

Opis mojego akwarium mieści się pod tym linkiem http://forum.superakwarium.pl/topic/39057-126-og%C3%B3lne-nasz-pierwszy-raz

 

Dodatkowo mogę napisać, że:

- Wczoraj rano dokonałem podmiany wody (około 30%) i odmuliłem pierwszy raz dno.

- Woda jest przejrzysta, mam trochę okrzemków z którymi otoski zdają się wygrywać (otoski mam od wczoraj), widziałem kilka długich cienkich nitek na liściach, a dzisiaj jakieś takie ciemne 1-2 mm kreski (krasnorosty?). 

Echinondorusy i Cryptocoryne rosną dobrze - wypuszczają nowe listki, nie marnieją. Natomiast Vallisneria i Sagitarria marnieją.

 

Co mnie dręczy:

 

1. Akwarium dojrzewało (nadal dojrzewa). Wyczytałem na forum aby nie nawozić. Aktualne wyniki wskazują zerowy poziom żelaza. Zacząć nawożenie?

 

2. Mam dosyć wysokie pH. Być może lekko przekraczam ten parametr dla zakupionych/planowanych ryb (bojowniki, otoski, rosbora, kiryski). Powinienem coś z tym zrobić czy zostawić tak jak jest? 

 

3. Glony. Czytałem o potrzebie zachowania odpowiedniego stosunku PO4 i NO3. Nawóz, który obecnie posiadam (Plant Growth Premium Fertiliser firmy Tropica) nie zawiera ani fosforu, ani azotu. Wiem, że polecacie sole, trochę mnie to przeraża i chętnie kupiłbym jakieś gotowce, któreś z renomowanych firm.

 

4. Czy używanie wody bezpośrednio z kranu przy podmianach oraz wlewanie do akwarium środków usuwających chlor oraz wiążących ciężkie metale jest akceptowalne? Jednym z takich środków jest Tetra Aqua Safe. (na zachodnich forach wyczytałem ostrzeżenia przed używaniem Tetra EasyBalance, ale to coś innego).

 

5. Wszelkie dodatkowe uwagi dotyczące podanych parametrów wody mile widziane.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na początku nawozi się potasem i węglem (COczy carbo). Jak zauważysz braki podaje się resztę makro (azot, fosfor).

  Mikro podajemy po dłuższym czasie od startu gdyż tego masz dość w słupie wody z podłoża i z wody (częstą oznaką braków jest wypuszczanie bocznych korzeni u roślin łodygowych)

2. Powinieneś obniżyć. Te ryby żyją w wodach kwaśnych, Ty masz zasdę.

3. Sole naprawdę nie bolą a wychodzą o wiele taniej i na dłużej starczają. Renomowane firmy też z nich robią swoje produkty.

4. Nalej wodę do wiadra  słuchawką prysznicową w ten sposób duża część chloru odparuje.

Dobrze by było gdybyś choć na godzinę odstawił np. z brzęczkiem.  Nie lej chemii. Lepiej chwilę poczekaj i dopiero podmień wodę.

Pamiętaj, że chlor jest trujący.

Przydało by się gdybyś dołożył światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o sposobach obniżenia pH. Najbardziej pasowałoby mi zastosowanie kuleczek torfowych - najmniej z tym zachodu. Posiadam filtr wewnętrzny eheim aquaball, mógłbym z jednego koszyczka wyjąć gąbkę i zastąpić ją torfem.

 

O ile uda mi się obniżyć pH tym sposobem? Jakiej zmiany koloru wody mogę się spodziewać (herbatka mi nie leży)? Czy ciemniejszy kolor wody niesie negatywne skutki dla roślin?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...