Skocz do zawartości

[72l] Rybki do akwarium


michas2509
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie jestem początkującym odnośnie akwarium i rybek i mam kilka pytań odnośnie obsady i funkcjonowania akwarium.

A więc tak mam jak na_razie dosyć małe akwarium 72 litry, filtr 600 L/h, grzałkę itd., temperatura utrzymuje się na 24-25 stopni, roślinki to kabomba, żabienica, nurzaniec, rotala red, moczarka. 

Akwarium jest już odstane i jestem na etapie zakupu rybek i jak to bywa w każdym sklepie gość mówi co innego więc chciałbym się dowiedzieć od najlepszych jak to jest w rzeczywistości. 

Pierwsze pytanie odnośnie funkcjonowania akwarium, czy na tym etapie filtr powietrza ma chodzić 24h czy mają być jakieś przerwy, aktualnie używam deszczownicy, bo ciszej pracuje i chodzi 24 / h ale może mam założyć napowietrzacz??

Drugie pytanie odnośnie rybek i obsady do 72 litrów - to co mi powiedział jeden gość : parka platek, parka prętnika karłowatego, 5 otosków, 5 kirysków pigmejskich, 7 neonów innesa. Co sądzicie o tym ??  Z tego co wyczytałem to i prętnik i platki powinny być w haremach ale może parki wystarczą?? Co sądzicie ?? I czy w_ogóle platki mogą być z prętnikami w 72l ?? 

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

 

Luna: Na forum wymagana jest poprawna pisownia.

Przenoszę do odpowiedniego działu.

Edytowane przez Luna
Pisownia, zły dział.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr musi pracować cały czas, bez przerw. W mediach filtracyjnych rozwijają się bakterie nitryfikacyjne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zbiornika.

Przerywanie pracy filtra szkodzi im i na dłuższą metę uśmierca je, co prowadzi do destabilizacji środowiska wodnego w akwarium.

Mówiąc w skrócie - aby akwarium dojrzało i było przygotowane na ryby, amoniak z odchodów/odpadków etc., filtr musi być włączony 24/7.

 

Poczytaj o cyklu azotowym.

:arrow:   http://forum.superakwarium.pl/topic/6288-obieg-azotu-w-akwarium/

 

Napowietrzacz nie jest potrzebny. Wystarczy, że wylot filtra ustawisz pod takim kątem aby uzyskać delikatny ruch tafli wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu pracuje zbiornik,że chcesz wpuścić ryby? Może jeszcze nie czas na to?

Gdybyś nam podał GH i pH to łatwiej będzie nam dobrać poprawnie obsadę pod panujące warunki. Zerknij na info na str wodociągów. Może się okazać że woda jest zbyt twarda na część twojej obsady. W tej 70'tce jeden harem wystarczy+ławica+przydenne. Dwóch gatunków terytorialnych rybek nie polecam trzymać w tak małym litrażu. Więc albo jedno albo drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo przyjemne parametry wody, dają one całkiem sporo możliwości. GH i owszem to podstawowy parametr, ale przy tym pH i KH nie powinno być specjalnie wysokie, choć sprawdzić rzecz jasna nie zaszkodzi. Moje propozycje na chwilę obecną:

1) (Samiec bojownika albo samiec i dwie samice prętnika karłowatego) + 12 razbor klinowych/hengela/espei (jednego gatunku oczywiście) + 10 krewetek Amano

2) Parka pielęgniczek ramireza + 12 neonów innesa + 8 (kirysków pigmejskich albo kirysków panda).

Zestawy może mało błyskotliwe, ale dla początkującego powinny być w sam raz. Przy opcji nr 2 konieczny jest piasek na dnie.

Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację aktualnie mam w akwarium platki 1 samiec 3 samice plus 5 otosków i odratowałem 2 kiryski pigmejki i prętlika karłowatego samiec bo znajomy chciał je wyrzucić więc je przygarnołem póki co są małe więc nic złego się nie dzieję a potem będę musiał coś pokąbinować narazie nic nie dokupuję żeby za bardzo nie przerybić ale potem napewno dokupie neonek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...