Jump to content

[84l] Ogólne Reaktywacja Hobby

SOFO
 Share

Recommended Posts

Pojemność: 84 l
Wymiary: 100x21x40h

Grubość szkła: 8mm
Filtracja: JBL CristalProfi e701 ( zewnętrzny, dość cichy, nic do zarzucenia)Rodzaj szkła : Guardian z krawędziami szlifowanymi
Oświetlenie: Belka LED intenso 27,4W Temperatura oświetlenia : 6500 K  (ładnie daje)

GRZAŁKA Z TERMOSTATEM - QUARTZ GLASS 75W AQUA NOVA ( bez zarzutu)
ŻWIREK KWARCOWY CZARNY  2-3 mm 10kg
ŻWIREK NATURALNY  2-3 mm  3kg
AZOO PALM THERMOMETER ( polecam, mały i sprytny) (25 stopni aktualnie)

Rybki :
10 - Neon Innesa

2 - Gurami dwuplamisty
2 - Piskorek Kuhla
2- Otosek ( Otocinklus przyujściowy )
2- Pielęgniczka Ramireza

Rośliny nie jestem pewny ale chyba:

HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA

LIMNOPHILA SESSILIFLORA – była świetnie rosła do puki nie pojawiły się okrzemki, zbrązowiała i zaczęły odpadać całe części rośliny, podejrzewam że jeszcze Gurami doprawiły obgryzając.
Egeria densa

Reszty roślinek nie znam ale dają sobie radę i rosną.

Pokarm:

POKARM WITAMINOWY , AZOO 9in1 ORNAMENTAL FISH PELLET i raz na tydzień
rozwielitka mrożona

Wystrój:
Kamienie ciemne to GNEJS KAMIEN LUPEK i
Jasne to LUPEK RAINBOW

Historia:
      Już od najmłodszych lat lubiłem naturę, ryby, wędka, akwarium. Jak miałem naście lat akwarystyka trochę inaczej wyglądała, pompki i filtry brzęczały jak małe traktorki, „specjaliści” w sklepach różnie podpowiadali (np. by wodę wymieniać całą, ale o dziwo ryby chyba były jakieś twardsze bo po takich podmianach nadal żyły). Dziś? Mnóstwo sprzętu, chemii, gadżetów,  i jeszcze więcej specjalistów, tylko rybki jakieś takie chyba słabsze?
Do reaktywacji hobby przyczyniło mi się kilka czynników: natura w domu, relaks, pasja, zajęcie, i jak by nie mówić do swoich pupili też można się przywiązać i traktować je prawie jak własne dzieci ;) Akwarium powstało na odpowiednio wzmocnionej  półce we wnęce.
25.04.2013 – wyłożony żwir i częściowo zalane,
26.04.2013 – zasadzone roślinki, całkowicie zalane odleżaną  wodą.

Przez 3 dni było mleko, potem pojawił się kożuch ale dwa razy zebrany, znikł całkowicie.
Po upływie 2 tygodni postanowiłem zaprosić pierwszych lokatorów:
- dwa Guraminy i dwa Piskorki
Po upływie 3 tygodni od zalania kolejnych
- 10 neonek i 2 glonojady złote weloniaste
I pierwsze świeczki w oczach się pojawiły Glonojady na drugi dzień padły ;( Nie wiem czemu, i pewnie się nie dowiem bo parametrów wody nie mierzyłem, chemii nie sypałem.
Po upływie 3 tygodni od zalania pojawiły się glony Okrzemki, czyszczenia pomagały połowicznie bo po 2 dniach pojawiały się nowe.
Postanowiłem kupić parkę Otosków i parkę Ramirez.
Otoski świetnie sobie z Okrzemkami poradziły, naprawdę ! po 3 dniach ich pracy żałowałem że przed zakupem ich wyciąłem kilkanaście liści najbardziej zaatakowanych przez okrzemki.
Niespodzianka jaka mnie spotkała dwa dni temu wywołała u mnie radość taką jak by dziecku dać najnowsze lego. Ramireza złożyła jaja, podejrzewam że już z sklepu przyszła do mnie z „brzuchem” ;) dzielnie ich pilnowała za dnia lecz w nocy gdy jej czujność spadła to  cichaczem Piskorki zrobiły swoje i rano już brązowych jajeczek nie było na żwirku.
Akwarium musiałem przykryć ( opiera się na przedniej krawędzi i na oświetleniu tak więc nie zaciemnia światła) przezroczystą pleksą bo Piskorek już chciał oglądać TV z kanapy.

Plany, zapytania, obawy :
a) więcej roślin ewentualnie poczekać na rozrost i rozsadzenie?
b ) zastanawiam się nad  Gałęzetka  ale czy ona nie ściemnieje bardzo bez krewetek?
c) wiem że Guraminy powinny mieć trochę większe akwarium  i liczę się z tym że jak urosną będę musiał je oddać.
d) czy mogę do tego jeszcze dodać trochę neonek ? a jeśli nie to
e) czy mogę dodać jeszcze jakieś rybki do górnej części akwarium?
f)  deszczownica czy ten płaski wylot ? (obecnie płaski wylot, zanurzony i skierowany ku tafli)

Wszelkie opinie, podpowiedzi, wskazówki, opitole jak się należą miło widziane.

post-16075-0-74174000-1369744573_thumb.jpg

post-16075-0-54998900-1369744587_thumb.jpg