Skocz do zawartości

Zbyt twarda woda


ziomqq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Od początku akwarium mam problemy ze zbyt twardą wodą. Wynikiem tego jest powstający kamień na szybach, którego z czasem nie da się już usunąć. Moje pytanie brzmi czy można zastosować jakiś środek do zmiękczania wody, ale żeby nie odbiło się to negatywnie na rybach??

Akwarium ma 126l
Rybki: 2x gurami mozaikowe,3x mieczyki, 3x kosiarki, 1x labeo bicolor, kiryski (2x lampraci, 2x pstry i 1x spiżowy), 2x bocja siatkowana, 1x glonojad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie właśnie najtańszym rozwiązaniem jest filtr RO - ja kupilem za 125zl i uzywam tej wody do baniaka i do gotowania - herbata kawa i generalnie kuchnia - tygodniowo ok 50l czystej - a że to 75 GPD to jakoś nie rusza nawet licznikiem - więc w sumie to najtańsze rozwiązanie - chociaż to wyszło w praniu. Nie dość że czysta woda to i całkowicie darmowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czym czyścisz? Polecam nową gąbkę do mycia naczyń z filcem. Nie rysuje szkła i dobrze czyści.

Gąbką to możesz sobie szyby przetrzeć - kamienia nie zdejmiesz.

Jak wcześniej pisano - parametry wody.

Jak coś to możesz napchać kamieni, piachu i zrobić malawkę. Na nieduży haremik masz miejsce.

Jak coś to jest chemia obniżająca twardość - tylko pytanie o ile. Tak samo można torfu wrzucić, szyszek, czy liści.

Ale bez testów - możesz wywalić od groma kasy i problem nie minie.

 

Na forum wymagana jest poprawna pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem testy i coś mi chyba nie wyszło... Wg testu mam wode miękką co jest niemożliwe przecież bo mam kamień.. Nie rozumiem tego... Dałem 5ml do próbówki i dawałem ten środek do sprawdzania twardości.. wyszło mi 9 kropel w TWO, a w TWW 7 kropel.

 

Co do gąbki to właśnie ja używam takiej do mycia naczyń.. Kamień zejdzie dzięki niej ale jak sie przetrze na sucho później to się można załamać jak szyby porysowane są :/

 

Dodam jeszcze, że jak wymieniam wode to nalewam ją dzień wcześniej do baniaków i dodaje antychlor

Edytowane przez ziomqq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do zmiekczenia wody można użyc żywicy jonowymiennej jest dostepna w sklepach tylko trzeba pamietac ze lekko zmienia odczyn wody na zasadowy 

 

Należy pamiętać również o przestrzeganiu regulaminu.

Regulamin 6.1. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...