Skocz do zawartości

Nietypowa obsada 300l


Szymonss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam świeżo zakupione 300l, akwarium już "działa", czyli mam podłoże czarny bazalt + JBL Manado, filtr i sporo roślin.

Mam kłopot z obsadą, dotychczas miałem zawsze w akwarium rybki wszelkiej maści i gatunku czyli masa gupików, mieczyków, gurami itd, nic specjalnego. Jako że mam czas bo póki co cała zgraja siedzi w 240l chciałem wymyślić coś "super". Mam od dłuższego czasu na myśli zbiornik gdzie będzie pływać kilka ryb ale za to bardziej oryginalnych:) Chodzą mi głowie takie ryby jak: brzanka rekinia, TRZCINIAK ( o nim głównie myślę, jest genialny) i wszystko co jest do niego podobne:) Bardzo proszę o jakieś wskazówki, ciekawe pomysły co do gatunków ryb ponieważ ze względu na bardzo ograniczoną ilość czasu nie mogę się zająć tematem tak jakbym chciał i po prostu brakuje mi wiedzy :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam od pewnego czasu wszelkie materiały o trzciniakach i do 300l można ponoć wpuścić 2 szt i będą dobrze się czuć. Są oczywiście przypadki w stylu "szwagier ma w 60l 4 trzciniaki i żyją już tydzień!" ale to pomińmy. skąd wziąłeś tą wiedzę o 600l? jeśli może to podeślij jakiegoś linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.seriouslyfish.com/species/er ... labaricus/

 

Smacznego ;D.

 

Zawsze najkrótszy bok akwarium powinien być dwukrotnie dłuższy od max wielkości ryby. Także tak naprawdę tutaj też nie masz jakość wyśrubowanego wymagania : 60 cm ściany na 90 cm ryby?..

 

Ja uważam, że na nie DOBRYM litrażem jest akwa o wymiarach 300x200x50 - 3000l. W takim można mieć kilka sztuk, buszowce, sumy, świeciki kongolańskie..

 

Znośne będzie 180x100x40 - 720 l. Taki sznurek musi mieć gdzie się wyłożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suma rekiniego i brzankę rekinią możesz sobie znaleźć w ostatnim z linków w moim podpisie :D.

 

Trzeba zająć się od podstaw:

-jaką masz wodę w kranie? pH, GH, KH.

-czy piach jako dno Cię satysfakcjonuje? Bazalt jest beznadziejny dla wszystkich przydennych ryb.

-dokładne wymiary zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary zbiornika 120/50/50

Parametry:

PH-7,5

KH i GH - pamiętam że są w porządku względem PH ale dokładnie nie pamiętam

CL - 0

Fe 0.4 lub mniej

PO4 -1

Cu = 0

NO2 - 0

NO3 - 10

NH4/NH3-0

 

Piach napewno nie, ponieważ mam sporo roślin które bardzo lubię, jakaś alternatywa? chcę żeby dno było czarne dlatego ubzdurałem sobie bazalt:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary zbiornika 120/50/50

KH i GH - pamiętam że są w porządku względem PH ale dokładnie nie pamiętam

"W porządku" na testach to gigantyczny przedział. Potrzebne są konkrety.

 

Piach napewno nie, ponieważ mam sporo roślin które bardzo lubię, jakaś alternatywa? chcę żeby dno było czarne dlatego ubzdurałem sobie bazalt:P

Oczywiście, że jest. Nazywa się czarny piach granitowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Także tak naprawdę tutaj też nie masz jakość wyśrubowanego wymagania : 60 cm ściany na 90 cm ryby?..

 

Te legendarne 90cm dla Trzciniaków można śmiało między bajki włożyć. Jeśli rzeczywiście rosłyby one takie duże to czym wytłumaczyć fakt, że do tej pory nie odnotowano udokumentowanego przypadku złapania w naturze takiego okazu? Są ludzie trzymający te wdzięczne ryby w sporych akwariach, a mimo to ni widu ni słychu wielkich Trzciniaków. Osobniki dobijające do pół metra to już rzadkość, a przeciętnie mierzą w okolicach 40cm tak więc 150x70x40 dla kilku egzemplarzy może być sensowną alternatywą. Trzeba też pamiętać o tym, że jeśli zakupimy małe sznurówki o długości 20cm to naprawdę sporo wody przez kubeł przepłynie nim dobiją one choćby do tych 30cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...