Jump to content

Jak dobrać oswietlenie do akwarium?


SzczupakTS
 Share

Recommended Posts

Witam.Mam pytanie do forumowiczów i liczę na to,że uzyskam tu pomoc i poradę bardziej doświadczonych kolegów.Mianowicie mam akwarium roślinne 112l.Ostatnio kolega dorobił mi do pokrywy 2 dodatkowe świetlówki.Łącznie mam 4 świetlówki o mocy 18 co daje łączną moc 72W.Jednak wydaje mi się,że oświetlenie nie wygląda naturalnie tzn,że całość wygląda tak nijak.Nie jest źle ale wiadomo,że każdy chciałby,żeby akwarium wyglądało jak najbardziej naturalnie. są to 2 świetlówki LF 18 54 - 765 i 2 świetlówki na których nic nie pisze ale tez są o białym świetle.Czy według was to dobre oświetlenie?Jak mogę dobrać świetlówki aby estetyka zbiornika naturlaniej wyglądała?

I czy takie światło jak mam nie zaszkodzi jakoś roślinką?Z Góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc.Pozdrawiam SzczupłyUSA

Link to comment
Share on other sites

A na tych świetlówkach jest chociaż jakiś napis w tysiącach K - np 6500K, 8500K, 4500K ?? Jeżeli chodzi o te 2 bez niczego - może coś na metalu natłoczone. I czy to są nowe świetlówki czy już mają tysiące godzin wypalonych ??72W w 112l Powinno ładnie świecić - ale jeżeli chodzi o oddawanie barw to trochę te świetlówki trzeba pomieszać.

Link to comment
Share on other sites

A co znaczy bardziej naturalne? - bardziej żółte? - te 2 świetlówki z napisami to 6500K im wyżej tym bielej aż do niebieskiego. Im niżej tym bardziej żółtawo. Światło dzienne to ok 4500K - więc jakby najbardziej naturalnie. Pomieszanie więc świetlówek od 4500 do np 10000K będzie i bardziej naturalne i bardziej "zdrowe" dla roślin. A już ich załączanie stopniowe od powiedzmy 4500 do maximum wszystkich w godzinach południowych i wygaszanie stopniowe aż do zgaszenia - będzie i naturalne i naturalnie wyglądające dla oka. Ale to już oczywiście zabawa w podłączania każdej świetlówki do programatora czasowego itp.

Link to comment
Share on other sites

nie no to tak się nie będę bawił w odłanczanie po kolei.Bardziej interesowało by mnie jak je dokładnie pomieszać albo inaczej jak je wymienić bo np pasuje 2 te opisane zostawić i jakie 2 mogę dodać?Np czy mógłbym dodać jedną o niebieskawym Świetle i np drugą o jakiej barwie? czy jeszcze inne propozycje byś miał co do tych barw świetlówek z góry proszę o wyrozumiałość i stalowe nerwy przy tłumaczeniu mi :) Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...