Skocz do zawartości

Jak dobrać oswietlenie do akwarium?


SzczupakTS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam pytanie do forumowiczów i liczę na to,że uzyskam tu pomoc i poradę bardziej doświadczonych kolegów.Mianowicie mam akwarium roślinne 112l.Ostatnio kolega dorobił mi do pokrywy 2 dodatkowe świetlówki.Łącznie mam 4 świetlówki o mocy 18 co daje łączną moc 72W.Jednak wydaje mi się,że oświetlenie nie wygląda naturalnie tzn,że całość wygląda tak nijak.Nie jest źle ale wiadomo,że każdy chciałby,żeby akwarium wyglądało jak najbardziej naturalnie. są to 2 świetlówki LF 18 54 - 765 i 2 świetlówki na których nic nie pisze ale tez są o białym świetle.Czy według was to dobre oświetlenie?Jak mogę dobrać świetlówki aby estetyka zbiornika naturlaniej wyglądała?

I czy takie światło jak mam nie zaszkodzi jakoś roślinką?Z Góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc.Pozdrawiam SzczupłyUSA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na tych świetlówkach jest chociaż jakiś napis w tysiącach K - np 6500K, 8500K, 4500K ?? Jeżeli chodzi o te 2 bez niczego - może coś na metalu natłoczone. I czy to są nowe świetlówki czy już mają tysiące godzin wypalonych ??72W w 112l Powinno ładnie świecić - ale jeżeli chodzi o oddawanie barw to trochę te świetlówki trzeba pomieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co znaczy bardziej naturalne? - bardziej żółte? - te 2 świetlówki z napisami to 6500K im wyżej tym bielej aż do niebieskiego. Im niżej tym bardziej żółtawo. Światło dzienne to ok 4500K - więc jakby najbardziej naturalnie. Pomieszanie więc świetlówek od 4500 do np 10000K będzie i bardziej naturalne i bardziej "zdrowe" dla roślin. A już ich załączanie stopniowe od powiedzmy 4500 do maximum wszystkich w godzinach południowych i wygaszanie stopniowe aż do zgaszenia - będzie i naturalne i naturalnie wyglądające dla oka. Ale to już oczywiście zabawa w podłączania każdej świetlówki do programatora czasowego itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no to tak się nie będę bawił w odłanczanie po kolei.Bardziej interesowało by mnie jak je dokładnie pomieszać albo inaczej jak je wymienić bo np pasuje 2 te opisane zostawić i jakie 2 mogę dodać?Np czy mógłbym dodać jedną o niebieskawym Świetle i np drugą o jakiej barwie? czy jeszcze inne propozycje byś miał co do tych barw świetlówek z góry proszę o wyrozumiałość i stalowe nerwy przy tłumaczeniu mi :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...