Skocz do zawartości

Zdychajace ryby


tomaszklimek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zacząłem swoja przygode z akwarystyka pod koniec sierpnia. Najpierw duzo poczytalem o tym jak zaczać, co ma byc zrobione i w jakim czasie. Akwarium odstalo tydzien czasu, wszystkie urządzenia działały, roślinki zostały posadzone, nalałem AquaSafe w zalecanej przez producenta ilości oraz dodałem bakteri zalecanych do nowego baniaka (112 l.)oraz AquaPlante na wzrost roślin. Na początek wpuściłem 2 glonojady, 4 gupiki(2+2), 6 danio, 10 neonków inesa oraz kiryska. W ciągu tygodnia zdechły mi dwa samce gupika, jeden w ogólnym a drugi w kotniku pare dni pozniej. Nastepnie po tygodniu dokupilem kolejna część obsady mianowicie 4 molinezje black molly(3+1), 4 mieczyki (3+1), 10 neonków oraz drugiego kiryska. Do tej pory ryby z tego samego sklepu. Tego samego wieczoru wylowilem 3 zdechle neonki a 3 dni pozniej 1 molinezje. Pomyslelem ze byly slabe i nie wytrzymaly. Przez ok 2 tygodnie byl spokoj wiec kupilem 2 kirysniki czarnoplame w innym sklepie oraz 2 molinezje. Po dwóch dniach zdycha pierwszy z zakupionych kirysków. Kolejny zakup w drugim sklepie to para mieczyków, 1 molinezja oraz 4 razbory. Pare dni spokoju i zaczyna sie 1 danio znajduje w gąbce od filtra, dwa dni pozniej 2 danio na kokosie no i kolejne dwa dni pozniej czyli wczoraj mieczyka. Wszystkie ryby które zdechly nie mialy zadnych oznak choroby, ogladalem każda z kazdej strony, pletwy cale, zadnych obgryzien. Wszystkie pochodzily z pierwszego sklepu.

Zbiornik 112 litrów, woda w ilości 20 litrów wymieniana co tydzien na odstała przez 24/h, oczyszczane przy okazji dno.

Obsada jak powyżej, akwarium obsadzone roślinnościa, piękny wzrost roslin i pozostałych ryb, dochowałem sie juz narybku w dwóch miotów. Parametry wody to PH7,5; twardość ogólna:średnio twarda.

Czy ktoś może mi doradzic albo podpowiedziec co moze byc przyczyna zdychania ryb?

PS. Kolega ktory zajmuje sie akwarystyka od lat powiedzial mi zebym nie zmienial wody co tydzien tylko nie czesciej niz raz w miesiacu przy takim zbiorniku, pozatym dodał że ryby w sklepach sa slabe i poprostu zdarza sie ze zdychaja.

 

Temperatura w akwarium wynosi 26 st, jedzonko podaje urozmaicone i świeże. Daje dwa razy w tygodniu zywy pokarm (czerwony), pozatym sa płatki (rano 6 i wieczorem 21.30) oraz mrozonka jedna kostka o 17. Swiatełko od 10 do 22.

 

Nie pisałem ze mam problem z glonami lub roślinami, wręcz przeciwnie, roślinki sie rozwijaja pieknie, problem glonów nie występuje. Kiryski planuje dokupić ale conajmniej za miesiąc jak sie sytuacja w akwa uspokoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal kokosa i inne pierdoły z akwa oprócz roślin. Stosujesz taką samą chemię jak ja, ale u mnie nic złego się nie dzieje. Nie piszesz też o temperaturze wody. Ja mam 24,75 z tolerancją 0,25 st C. Jest idealna. Dla ryb ważna jest temperatura - powinna być stała . Nie lubią gwałtownych zmian rzedu 2 st.C max. +/-

Inna rzecz - sprawdz ważność pokarmu. Może po prostu padają od starego rzarcia. W sklepach sprzedają co się da. Trzeba uważać.

Proponuję, byś póki co, nie wprowadzał nowych rybek. Obserwuj zachowanie tych które masz.

No i ważna rzecz - RAZ NA TYDZIEŃ CZĘŚCIOWA (1/3) WODY !!!! z dodatkiem aqua safe. Ja dodaję też kristal.

 

Pozdrawiam - pejot

 

 

CZĘŚĆIOWA - oczywiście - PODMIANA WODY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pejot zwariował tak częsta wymiana wody w takim dużym akwarium to duży stres dla ryb i niszczenie wielu pozytywnych bakterii twój kolega akwarysta miał racje wymiana co najwyżej raz na miesiąc temperatura w porządku wszystko okej tylko czy ryby nie mają żadnych objawów na ciele czy w zachowaniu? Pokarm raczej nie powinien być przeterminowany bo mają ważność zwykle 2-3 lata ja miałem tak samo po 8 latach z 45l kupiłem pod koniec sierpnia akwarium 216l do tej pory zdechły 4 gurami i 4 skalary tak nagle pływają sobie normalnie a za kilka godzin leżą na dnie po prostu kwestia słabości organizmu lub niedostosowania sie do warunków w akwarium pamietaj ZA CZĘSTO WYMIENIASZ WODE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEJ witam :)

Nie lał bym żadnych nawozów na początku-glony na tym skorzystają nie roślinki.

Troszkę ta obsada mi nie pasuje:

zamiast glonkó otoski i krewetki to jest pomoc na glony

gupiki i neonki wymagają odmiennych warunków co do ph

kiryski są stadne min 5 szt

molinki dobrze zyszczą roślinki ale wszystkie te delikatne ci zniszczą

 

Tu masz plusa za podmianę wody brawo lepiej częściej i mnieszą ilość.

Ph 7,5 nie jest zbytnio wskazane neonki razbory nie cierpią takiej wody,przeciwnie gupiki i molinki więc musisz się zdecydować.

Aha kokos nie ma nic do znaczenia wystarczy że do porządnie wyparzysz przed włożeniem no i posadż na nim mech fajny bajer.

 

Powodzenia myśle że nie powturzyłem się po poprzednikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie szyma nie wiem czy neonki i gupiki potrzebuja odmiennego pH a kiryski można trzymać nawet pojedyńczo nic nie szkodzi glonojady będą lepsze wg. mnie niż otoski i krewetki ale to już ty wybierasz nie ma różnicy zależy które ci sie spodobają a obsade masz dobrą jak na początkujacego spokojne nie sprawiające kłopotów rybki też na początku takie miałem i mieczyki też są łatwe w hodowli ale z biegiem czasu mogą te rybki nudzić bo nie mają ciekawego trybu życia jako akwarysta zaczniesz szukać nowych wyzwań może kupisz skalary moze pielegnice ale to na razie zostań z czym jesteś i pamietaj co ci pisałem z podmianą wody cześciej nie znaczy lepiej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znalazlem kolejnego zdechlego miczyka, chyba jeszcze molinezja zdechnie bo lezy za kokosem. Rybki kupione w zeszla sobote w sklepie nr 2. Po wylowieniu zadnych objawow chorobowych. Wczoraj zauwazylem ze mieczykowa chowala sie za filtrem, a molinezja chowala sie pod powierzchnia wody w roslinkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie szyma nie wiem czy neonki i gupiki potrzebuja odmiennego pH a kiryski można trzymać nawet pojedyńczo nic nie szkodzi glonojady będą lepsze wg. mnie niż otoski i krewetki ale to już ty wybierasz nie ma różnicy zależy które ci sie spodobają a obsade masz dobrą jak na początkujacego spokojne nie sprawiające kłopotów rybki też na początku takie miałem i mieczyki też są łatwe w hodowli ale z biegiem czasu mogą te rybki nudzić bo nie mają ciekawego trybu życia jako akwarysta zaczniesz szukać nowych wyzwań może kupisz skalary moze pielegnice ale to na razie zostań z czym jesteś i pamietaj co ci pisałem z podmianą wody cześciej nie znaczy lepiej!

No jeżeli nie ma rużnicy pomiędzy pomędzy ph 6 a 8 to ja już nie pisze na temat wody.

Nowe odmiany gupików są bardzo wymagające i to nie żarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ryby się nie stresują, a jeśli już to nie bardziej niż człowiek przy odkurzaniu albo myciu okien (...), a jak po sprzątaniu jest w domu przyjemnie i to minimum raz na tydzień :) To apropo podmiany wody co tydzień. Przecież nie wyławiamy rym z wody.

 

proponuję zapoznać się z możliwościami chemikaliów Tetry. Są super. Tutaj już natura pokazała rogi. Trzeba chemii.

 

Poza tym proponuję odwiedzić jakieś targi akwarystyczne i porozmawiać z ludźmi, którzy ryby hodują od lat. Potwierdzą podmiany wody i niezbędność używania chemii - aqua seft , oraz bakterie startowe do filtra. Po godzinie masz gotowe akwa do wpuszczenia ryb. Można jeszcze dodać aqua kristal, ale nie koniecznie.

Za dużo też dajesz im jeść. Karmimy 2 razy dziennie i jak nie zjadają wszystkiego to odpuszczamy jedno karmionko. Nic im nie będzie.

 

pejot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...