Skocz do zawartości

Nowe akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium jest niewielkie (zbyt dużo kasy nie mogę wydać, mam jeszcze psa na utrzymaniu), raczej takie amatorskie, ma wymiary 40x25x25. Filtr jest odpowiedni (pamiętam, że w sklepie sprzedawca dobierał mi przez pół godziny odpowiedni filtr). Mam za to inne pytania:

1: Planuję w akwarium mieć 2 glonojady, 2 kirysy i 8-15 mniejszych rybek typu neonki czy jakieś inne. Nie wiem czy w takim akwarium pasuje tyle rybek, czy za mało, czy za dużo?

2: Czy odkazić jakoś specjalistycznie podłoże akwarium, i ile powinno ono mieć cm?

3: Czy akwarium trzeba jakoś przygotować, w sensie czy np: przez dwa tygodnie nie powinno stać z włączonym filtrem zanim wpuszczę rybki?

4: Wiele ludzi mi przypomina, że hodowanie rybek jest bardzo ciężkie i one często zdychają. Od czego to zależy?

5: A jakieś inne zwierzęta akwariowe można trzymać w takim akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest niewielkie (zbyt dużo kasy nie mogę wydać, mam jeszcze psa na utrzymaniu), raczej takie amatorskie, ma wymiary 40x25x25. Filtr jest odpowiedni (pamiętam, że w sklepie sprzedawca dobierał mi przez pół godziny odpowiedni filtr). Mam za to inne pytania:

1: Planuję w akwarium mieć 2 glonojady, 2 kirysy i 8-15 mniejszych rybek typu neonki czy jakieś inne. Nie wiem czy w takim akwarium pasuje tyle rybek, czy za mało, czy za dużo?

Za dużo. Tutaj jest lista ryb, które mogą być w tym akwarium: przykladowi-mieszkancy-akwarium-ok-20-35l-t19607.html

2: Czy odkazić jakoś specjalistycznie podłoże akwarium, i ile powinno ono mieć cm?

Myślę, że wystarczy wypłukać.

3: Czy akwarium trzeba jakoś przygotować, w sensie czy np: przez dwa tygodnie nie powinno stać z włączonym filtrem zanim wpuszczę rybki?

Przed wpuszczeniem ryb powinno stać ze dwa tygodnie z włączonym filtrem.

4: Wiele ludzi mi przypomina, że hodowanie rybek jest bardzo ciężkie i one często zdychają. Od czego to zależy?

Moim zdaniem po prostu nie wiedzą o najbardziej podstawowych rzeczach, np. przy myciu czyszczą wszystko bardzo dokładnie, przerybiają akwarium itp. Jak się niektórym tłumaczy, że akwarium jest za małe dla ryb albo mają odmienne wymagania, to tłumaczą, że "ryby żyją i mają się dobrze", a potem są zdziwieni dlaczego ryby chorują. :D Jeśli się przestrzega najważniejsze zasady, to nie ma problemów z utrzymaniem większości ryb.

5: A jakieś inne zwierzęta akwariowe można trzymać w takim akwarium?

Krewetki karłowate i ślimaki (np. ampularie, helenki, neritiny).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiryski to ryby stadne min 6 szt. Do takiego litrażu tylko kiryski panda

Chyba żartujesz.

Na kiryski zdecydowanie za małe akwarium, pigmeje owszem można w nim trzymać.

Z ryb wybierz co Ci się podoba z linku powyżej.

Ale nie przesadź z ilością, 25l to bardzo małe akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem o tych rybkach i zainteresowały mnie kiryski pigmeje. Tyle że słyszałem że dla kirysków nie może być podłoże o ostrych krawędziach. Czy to prawda? Jakie gatunki ryb lub innych zwierząt akwariowych można do nich dodać? A i jeszcze jedno do akwarium o rozmiarach 40x25x25 to ile powinno być roślin? A prawidłowa temperatura wody ile ma wynosić? Jak ją utrzymywać na odpowiednim poziomie? Sorry za tyle pytań, ale wolę teraz się dowiedzieć wszystkiego niż później żałować nieodpowiednich decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za tyle pytań, ale wolę teraz się dowiedzieć wszystkiego niż później żałować nieodpowiednich decyzji.

Bardzo dobrze :)

To prawda, podłoże dla ryb dennych nie może być za ostre, ale z tego co kiedyś czytałam na tym forum raczej rzadko się zdarza takie podłoże. Nawet bazalt się może nadać. Czytałam rady, że można ręką sprawdzić czy nie jest za ostry. Zakres temperatury dla tych kirysków to 18-24 C. Najlepiej poszukać ryb o podobnych wymaganiach, ale niestety nie potrafię konkretnie powiedzieć jakie gatunki się nadadzą. Do ogrzewania wody służy grzałka. Dobra jest z termostatem, ale jest droższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Grzałka bez termostatu nie nadaje się do akwarium. Kupujemy tylko z termostatem, a potem kontrolujemy termometrem umieszczonym najlepiej na drugim końcu akwarium. Temperaturę 18-21 nie tak trudno utrzymać... Ile stopni masz w pokoju? ;) Jeśli mieszkasz w bloku to nawet zimą nie będzie z tym problemu.

 

Ile powinno być roślin? Jest na to nawet wzór (mnie osobiście rozbawił, ale jak go potraktujesz pozostawiam Tobie), pole dna podzielone przez 50. U Ciebie będzie to 40x25/50 = 20. Roślinka oznacza gałązkę, czyli np. 20 gałązek moczarki. Tylko od razu mówię: nie kupuj ich tyle, sama się rozrośnie.

 

To prawda, że akwarium powinno funkcjonować przed wpuszczeniem rybek, ale te dwa tygodnie to absolutne minimum. Dojrzewanie może równie dobrze trwać 2 miesiące. Filtr włączony non stop, podmiany wody tak, jakby już pływały rybki.

 

Małe zbiorniki mniej błędów wybaczają. Im więcej czasu poświęcisz na samym początku na szukanie, czytanie, zadawanie pytań, tym dłużej będziesz się cieszyć pięknym akwarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...