Skocz do zawartości

Azja 1000l


grand37
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zbliżają się wielkimi krokami plany założenia drugiego akwarium 1000l biotop azjatycki tylko sam nie wiem dokładnie jaki. Moje pierwsze akwarium ma 250l 100x50x50 i istnieje jakieś dwa lata i przerobiłem w nim już wszystkie rodzaje glonów i sposobów walki z nimi ostatnio mam w nim okrzemki ale dzięki temu że zmniejszyłem czas świecenia do 6 godzin dziennie to paskudztwo znika bo już nie wiedziałem co robić. Pływa tam teraz 5 bocji wspaniałych (dziewczynekSmile), które osobiście uważam za super śliczne i sprytne jak widzę jak przerzucają kamyczki, 7 sumików szklistych od jakiegoś czasu chowają się z tyłu a kiedyś normalnie stały na środku ławicą, 10 kardynałków, 4-5 kosiarek, 5 otosków miały pomóc na okrzemki dlatego je kupiłem, kilka kirysków, 4 skalary dorosłe, i 4 bystrzyki takie małe pomarańczowe ale było 6 2 zdechły bo lata lecą. Wiem że to dość spora mieszanka ale trzeba się uczyć na błędach, no i coś tam już wiem o akwarystyce dzięki temu. Wracając do tematu 250 czeka restart i przeniesienie do nowego mieszkania stare rybki w większości do oddania zrobię tam biotop ameryki. Co do 1000l to muszą być tam moje dziewczynki czyli do tych 5ciu dokupię jeszcze z 10 pewnie. Akwarium będzie miało długość 200cm wolałbym 250 ale nie da rady niestety wysokość z 70 i szerokość 70-80 nie pamiętam już dokładnie kiedyś byłem napalony na tak duże akwa. Moje pytanko brzmi co ja mogę dać do moich bocji i ile ich powinno być 15 myślę że by wystarczyło no ale może uważacie że i 20 będzie ok. No i jakie ryby do nich chciałbym jakieś ciut większe ale miałem przykry epizod z gurami złotymi gdzie podczas tarła samiec pozabijał mi mieczyki a potem zabił 1 samice a miał 2 także gurami nie za bardzo chociaż mi się bardzo podobają chyba że jest jakiś gatunek który podczas tarła nie jest agresywny. Dość słabo znam rybki z azji które byłyby ciekawe i nie agresywne żadne ryby drapieżne nie idą w grę. Mogę przenieść kosiarki ale to wciąż za małe ryby do takiego litrażu. Sumy rekinie odpadają jak były małe i sprzedawca mi je wcisnął to nawet były ok z czasem zaczęły się robić coraz ciemniejsze a żarły na maxa. Propozycje roślin też mile widziana z tym że prosiłbym o napisanie mi jakie mają wymagania żebym sobie poradził bo chociaż akwa mam dość długo to ekspertem nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grand, to większe przedsięwzięcie, więc warto zrobić wszystko porządnie.

 

Wymiary akwarium.

Jaki materiał na dnie możesz mieć?

pH

GH

KH

byłoby super mieć też przewodność wody.

 

Ja sądzę, że można pójść bezpośrednio w bocje i to co pływa razem z nimi. Ostrzegam, że to będzie dość skromne gatunkowo akwarium.

 

Warto by było zainwestować pieniądze w porządną filtrację. Im więcej litrów na godzinę, tym lepiej. Najfajniejszy byłby sump, albo kubły o łącznej wydajności około 10-15 tys litrów na godzinę. Wszystko oczywiście proponuję przez pryzmat bocji.

 

Warto pamiętać, że naturalne środowisko bocji wygląda mniej więcej tak:

Dołączona grafika

 

Można by dodać do tego stado Barbus anchisporus. Tak z 30-40 sztuk i z 20 sztuk Kryptopterus macrocephalus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do parametrów wody to jeszcze nie sprawdzałem bo mieszkanie jest w innym mieście.

Tak priorytetem są tu bocje wspaniałe bo są super moje 5 sztuk w 250l mam od 2 lat żyją i mają się świetnie mają jakieś 10-12cm max już kosiarki są od nich dłuższe. Po dwóch latach zabawy z akwarystyką nauczyłem się że dużo gatunków nie jest dobre bo wychodzi nam wielkie zamieszanie. Co do podłoża na pewno nie będzie białe ani kolorowe albo czarny bazalt o średniej granulacji (tylko jest problem bo może brudzić wodę podobno ktoś miał taki problem na forum) albo żwir pełna naturalność. Filtry kubełkowe muszą być dwa bo 1 nie da rady i nie będzie odpowiedniego ruchu wody. W swoim starym mam kubełkowy filtr i teraz wiem jaka to wygoda schować do szafki i ładnie jest nic nie obciąża szyb i rur nie widać.

Głównym problemem będzie co i ile sztuk dobrać do bocji no i ile tych bocji 10 czy 15?? 10 na pewno się zmieści i będą miały komfort a czy 15 waham się nie chcę żeby miały ciasno ale jak widzę że w domowych warunkach dobrze karmione i bez stresu nie mają 20-30cm tylko czasami w sklepach pojawiają się duże okazy i nie wiem czy to są te łapane w naturalnym środowisku czy od hodowcy?

Co do doboru chciałbym rybki fajne które nie będą stanowić zagrożenia dla bocji, które rosną 10-15cm max ale mogą być też jakieś mniejsze jako dodatek. Liczę na 3 no maksymalnie 4 gatunki ryb w akwarium.

W 250l po restarcie i przewiezieniu mam zamiar dać tam tylko neona inessa i kiryska sterby no może zbrojnika niebieskiego żeby było coś większego a reszta do oddania (30, 40 neonów i 20 kirysków i 1 glonojad). Wczoraj padł pomysł żeby 250l była w ścianie i żeby można było go oglądać z przodu i z tyłu ale czy to dobry pomysł to do końca nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grand. Wielkość Twoich bocji wynika z faktu, że masz na nie znacznie za małe akwarium. Jak mogą rozprostować płetwy, to momentalnie rosną takie 25-30 cm potwory.

 

Najlepszym podłożem dla nich, będzie mieszanina piachu i żwiru naturalnego. Do tego trzeba wrzucić dużo drewna i większe kamienie.

 

Ogólnie nie ma co gdybać dopóki nie będziesz znać parametrów.

 

2 filtry kubełkowe to stanowczo za mało w kwestii rotacji wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...