Skocz do zawartości

Ospa nie chce odejść


loczeq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

5 dni temu zauważyłem na jednym ze zwinników Blehera białe, charakterystyczne plamki. Tego samego dnia zacząłem leczenie ospy, przy pomocy Tropical Ichtio i podwyższonej temperatury do 28-29 stopni. Sprzedawca w sklepie zoologicznym doradził mi, żebym pierwszego dnia dał podwójną dawkę Ichtio, drugiego normalną, dwa dni przerwy, następnie normalna dawka, tydzień przerwy i normalna dawka+ podmiana ponad połowy wody. Oraz utrzymując cały czas wcześniej wspomnianą temperaturę+ karmić ryby bardzo małą ilością jedzenia.

Drugiego dnia rano widziałem tego samego zwinnika martwego. Trzeciego padły dwa neonki (Innesa i czerwony). Czwartego, czyli wczoraj znalazłem drugiego zwinnika do góry brzuchem. Dzisiaj z kolei martwy był kolejny Innesa i kirysek spiżowy. Wszystkie rybki, które zginęły nie miały białych kropeczek, prócz pierwszego zwinnika. Jedynie na drugim zwinniku widać na środku ciała czerwoną kropkę. Natomiast pozostałe osobniki wykazują chorobę, tj. oddychają szybko przy dnie, lubią siedzieć przy grzałce i filtrze, ale nie mają ani jednej białej kropki.

W związku z brakiem efektów dzisiaj postanowiłem wymienić 50% wody i odmulić dno (nie do końca dobrze mi to wyszło, gdyż robiłem to po raz pierwszy) oraz dawać normalne dawki jedzenia.

Drugiego dnia zobaczyłem także, że moje akwarium zostało ofiarą inwazji glonów, co możecie zobaczyć na zdjęciach. Po prostu z dnia na dzień tyle się pojawiło.

 

Akwarium:

-25l

-założony w sierpniu, ryby zostały wpuszczone od razu, ale została podana jakaś ciecz, która miała umożliwić bezpieczne wprowadzenie ryb

-filtr Aquael FAN 1 Plus, jest włączony 24/7

-na zdjęciach zobaczycie te rośliny, bo nie wiem jak się nazywają (byłbym wdzięczny gdybyście je wskazali i nazwali)

-grzałka Aquael AQn 50

-Tetra PlantaMin, Tetra AquaSafe, Zoolek Protosol

-utrzymuję temperaturę 25 stopni

-karmię mieszanką TetraRubin, TetraPhyll i TetraMin

-oświetlenie Govena 9W 2700K (tak wiem, muszę zmienić na 6500K)

 

Obsada przed chorobą:

-3x glonojad

-3x kirysek (2x spiżowy+ 1x nie wiem jaki to)

-2x zwinnik Blehera

-2x neon Innesa

-2x neon czerwony

-2x rybka czarno-czerwono-biała (na zdjęciu leży przy grzałce)

-2x gupik

-2x krewetka Fire Red

-1x danio pręgowany

-1x przeźroczka

-1x rybka spłaszczona tak jak paletka z niebieskim paskiem na górze (również jest na którymś ze zdjęć)

-1x krewetka japońska

 

Pytania:

1. Czy to na pewno ospa?

2. Po przeczytaniu tematów na forum o leczeniu ospy nie wiem już, czy należy natleniać wodę czy nie.

3. Czy stosować się dalej do zaleceń sprzedawcy? A jak nie, co dalej robić?

4. Może spróbować tę kurację z 33 stopniami na kilkanaście godzin?

5. Co zrobić z tymi glonami?

 

Dodatkowe informacje:

-Trzy miesiące temu 3 gupiki w odstępach tygodniowych padły, miały nadęte brzuchy (nie zadziałała kuracja z Protosolem). Poza tym zginęły mi też żabki po jakimś miesiącu i krewetki.

-Prawdopodobnie także mam przerybione akwarium. W takim litrażu ile max? Ogólnie rzecz biorąc ryby nawzajem się tolerowały.

-Tak wiem, ceramiczny statek to wstyd itd., miałem zamiar go zamienić roślinkami, ale wyniknęła ta choroba i z tego powodu mam związane ręce.

 

Zdjęcia:

http://imageshack.us/g/1/10040481/

 

 

 

Z góry dzięki wielkie,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedział Sławek - wylecz co się da i oddaj, a gdy uzupełnisz wiedzę zacznij od nowa. W takich warunkach i przy takim przerybieniu nie ma mowy o zdrowym akwarium.

Oto temat z przykładowymi obsadami: przykladowi-mieszkancy-akwarium-ok-20-35l-t19607.html

 

Poczytaj, na forum jest masa tematów założonych z myślą o początkujących. Potem na spokojnie załóż prawidłowo zbiornik.

Inaczej ryby dalej będą się tylko męczyć i zdychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...