Skocz do zawartości

Nie wiem co zrobić, pomóżcie!


stonka89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pytam bo mam taki problem...wymieniłam podłoże w akwarium zostawiając połowę wody starej i dolewając nowej i na drugi dzień woda się zrobiła mętna a rybki pływają przy powierzchni, na pewno to wysoki poziom NO3. I nie wiem jak ratować ryby?

 

Testów nie zrobię bo nie miałam ich przy zakładaniu akwarium po prostu czekałam miesiąc nim wpuściłam rybki i było ok teraz podmieniłam podłoże i połowę wody i takie rzeczy się dzieją...

 

Jaki jest sens podmian wody w akwarium w którym jest wysoki poziom NO3 jak bez bakterii będzie ten poziom non stop rósł, bo jednocześnie podmieniając wodę pozbywamy się bakterii które już były namnożone? Nie wiem co robić??

 

Na ładną prośbę Łorena postanowiłam trochę uporządkować ten temat dlatego edytując ten post wrzucę tutaj informacje o zbiorniku:

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Zalane 7 styczeń 2013

2.Litraż i wymiary akwarium - 63l 60x30x35

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 15W dołączona do pokrywy 4500K

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- świeciłam od 5h co tydzień dlużej o 1h doszłam do 8h

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa ziemia ogrodowa+ bazalt 0,3 mm-0,8mm

6.Filtracja - mechaniczna JKA-IP200 400l/h

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny

8.Ozdoby (jakie)- na razie brak

9.Rośliny (ile,jakie)- moczarka x13,nurzaniec x2 cryptocoryna malutkie x3,bacopa caroliniana(pęczek),ludwigiax3, jakaś trawka, wąkrotkax1, Ceratopteris siliquosax2,

10.Ryby - obsada (jw.)- 6 promienniczek wernera, para gupików

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tygodniu 30%, kranówka

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- brak

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - brak

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? Wymieniłam podłoże :ziemie i bazalt na żwir kwarcowy 0,8-1,2mm.

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Cyklop raz na 2 dni , codziennie pokarm w płatkach. Zjadają do minuty

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Fotki chwilowo brak

Opis problemu-

Akwarium zostało założone 7 stycznia. Nie robiłam żadnych testów, czekałam aż akwarium dojrzeje. Po miesiącu kupiłam pierwsze rybki promienniczki, później parke gupików.Na reszte obsady wolałam jeszcze poczekać. Ponieważ nie mogłam pozbyć się strasznie żółtej wody , przypuszczam że od ziemi (może miałam za gruby bazalt który pokrywał ziemię,) oraz dlatego że chciałam mieć kiryski wymieniłam podłoże na żwir kwarcowy. Odlałam połowę starej wody, wywaliłam ziemię z bazaltem. Wymieniłam co trzeba zalała starą wodą i nową odstaną. Było pięknie dopóki rano nie zobaczyłam białej wody w akwarium. Reszta jest w postach;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podłoża nie płukałam bo jak zapewniano na allegro nie trzeba tego robić no i faktycznie nie pyliło i po zalaniu wodą, woda była przejrzysta...do następnego dnia . W innym wątku dowiedziałam się że to mogą być pierwotniaki i myślę że to najbardziej prawdopodobna opcja.

Gdyby były to zwykłe zanieczyszczenia to ryby zachowywałyby się normalnie tak jak mówisz nie zatruły by się, a tak to zamiast pływać w ławicy jak zawsze to każda w innym kącie i takie jakby ogłupiałe...na jedzenie nie reagują, na ruch przed awka też nie, a wcześniej były płochliwe. Także tak jak radzili w innym wątku zadziałać sposobami na pierwotniaki.

Mam nadzieję, że żadna rybka nie ucierpi:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie źle się wyraziłam. Chodziło o wymianę podłoża. Dzisiaj wydaje się że woda jest przejrzystsza ale rybki zaczęły tak dość bezwładnie pływać...Kurde jak ratować? Jak odłowię je do odstanej wody to zdechną?? To gorszy pomysł niż pozostawienie ich w akwa?? Nie ma sposobu żeby je uratować?

 

Edit:

 

No i właśnie jedna promienniczka mi padła:/

 

Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wyżej o napowietrzaniu intensywnym - albo filtr na maxa skierowany wylotem w stronę powierzchni, albo napowietrzacz i kamień napowietrzający.

 

Musisz zacząć napowietrzać intensywnie akwarium bo ci reszta rybek też padnie, bez tlenu po prostu nie mają szans tam przeżyć i faktycznie być może w odstanej wodzie w innym zbiorniku będzie im lepiej, lecz pamiętaj aby codziennie podmieniać w tym tymczasowym zbiorniku ok. 50% wody i usuwać nieczystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś to akwarium na wariackich papierach.... że się tak wyrażę.... :? Po odratowaniu ryb proponuję troszkę poczytać o podstawach akwarystyki - oszczędzisz sobie stresów i niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Jeśli nie będziesz wiedziała gdzie szukać to pytaj.Na pewno ktoś pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh na wariackich to teraz jest bo robie wszystko żeby ryby ratować:) Podstawy to ja znam,tyle ile się nasiedziałam na tym forum to ho ho ho...:)

Akwarium przy zakładaniu dojrzewało miesiąc zanim wpuściłam rybki i to tak nie całą obsadę. Do tej pory nie miałam całej...nie kupowałam reszty ryb bo chciałam wymienić bazalt który raz się okazał nie być bazaltem a dwa bałam się o kiryski które miałam w przyszłości kupić. No i wymieniłam podłoże i reszta historii znana:) Błąd jaki mogę sobie zarzucić to brak testów. O 15 jeszcze woda była mętna teraz jest już znacznie lepiej chociaż druga promienniczka zdechła, 3 ledwo żyją,a jedna wydaje się w porządku.

Napowietrzam ostro dalej.

A tak w ogóle to da się przewidzieć kiedy może nastąpić atak pierwotniaków? Skąd to się w ogóle bierze...? Wiem że od złej filtracji, od podmiany wody...ale dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało bakterii nitryfikacyjnych. Te w filtrze to często za mało. Nagłe wprowadzenie ryb kumuluje związki, a bakterie nie są w stanie ich wszystkich zneutralizować. Dla pierwotniaków to bardzo dobra pożywka. Zabierają bardzo szybko tlen, jak się najedzą i już nie mają co jeść umierają. Na szczęście z reguły trwa to krótko(2-3 dni), jednak jeśli akwarium jest przerybione to może trwać nawet tygodniami.

 

Pierwotniaki są w każdym akwarium, jeśli jednak nagle zostaje zachwiana równowaga - mnożą się na potęgę.

 

Jeśli filtr pracuje od 1-2 miesięcy, a podłoże także swoje już ma to nie ma obaw z reguły. Jednak często ludzie przekładają filtr, czasem też podłoże i liczą że to wystarczy, zaraz potem dają ryby i pojawiają się pierwotniaki. Jedyny sposób to cierpliwość i brak pośpiechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje;)

Dzisiaj woda jest już znacznie lepsza, wyklarowana, ale mam na podłożu takie białe kępki chyba glonów? To mogą być sinice? Co z nimi zrobić? Dalej pozostawić akwarium natlenowane i zaciemnione i czekać? Czy może potraktować je jakimś sposobem na sinice?

Chociaż wolałabym znowu jakoś bardzo nie ingerować w tą wodę żeby znowu jakiś bakterii nie wybić itp.

Do tego z siedmiu rybek zostały tylko dwie ale mają się dość dobrze z tego co widzę.

 

Edit:

 

Akwarium mam dalej zaciemnione,gupik tylko przetrwał ten dramat. Woda wygląda coraz lepiej natomiast:

1. Nie wiem nadal co zrobić z tymi białymi nalotami na żwirze..czekać aż zniknie? Spróbować go usunąć? Potraktować to zieloną herbatą (podobno wybija glony)?

2. Jak długo czekać z rozpoczęciem oświetlania? Nie świecę już 4 dzień. Czekać aż woda się całkiem wyklaruje, a te białe glony znikną? Boję się że jak włączę oświetlenie to one się rozrosną.

3.Czy warto podmienić trochę wody?

Boję się teraz cokolwiek tykać:D

 

Edit:

 

Teraz właśnie wyczytałam na http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... arium.html

że nie ma czegoś takiego jak białe glony. Albo to węglan wapnia który się osadza przy niedoborze CO2, albo stułbie:| Uważacie że faktycznie nie ma białych glonów?:)

 

Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma białych glonów. Albo są to martwe pierwotniaki, chociaż te raczej unosiłyby się na powierzchni albo stułbie. Na 100% nie są to glony.

 

Jeśli to pierwotniaki, znikną same, ale przez co najmniej 2 tygodnie nie wpuszczaj tam ryb. Odlej trochę wody z akwarium i przepłucz filtr delikatnie.

 

Rób podmiany wody na odstaną 24h co 3 dni.(ok 10-15%)

 

Do tego wszystkiego kup w akwarystycznym rogatka i rzuć luzem do akwarium, szybko rośnie i szybko pochłania szkodliwe związki, do tego jest bardzo tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dziękuję za porady. Ryb na pewno przez dość długi czas nie odważę się wpuścić.A co zrobić z oświetleniem? Zacząć oświetlać?

Rogatka kupię i moczarke;)

 

Edit:

 

A co do bio nitrivec,ja przy tej nieszczęsnej wymianie podłoża wlałam Bacto Activ.Ale pierwotniaki się pokazały;>

 

Regulamin 6.2. +1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to jest pleśń... ale niech wypowie się może ktoś z doświadczeniem.

 

Wg. mnie najlepiej będzie usunąć to mechanicznie, rośliny opłukać pod bieżącą wodą, a to ze żwirku odessać odmulaczem jak się da.

 

 

Oświetlanie powinno rozpocząć się odrazu jak woda zaczęła się robić znośnie przejrzysta, stopniowo od 5h, zwiększając codziennie o 30min, aż do 10h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ..jakoś nie wygląda to najlepiej - żeby uporządkować temat proponuję zabrać się do tego na poważnie i zacząć od dokładnego opisu - najlepiej według schematu glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html , podaj max informacji na każdy wymieniony punkt bo każde pytanie ma znaczenie. Trzeba to rozgryźć od podstaw bo coś jest nie tak zrobione jak ma być skoro dzieją się cuda na kiju.

Nieśmiało proponuję zapoznanie się z tematem o zakładaniu akwarium z mojego podpisu - może po przeczytaniu wychwycisz błędy jakie zostały popełnione . . Dobrze by było wstawić zdjęcie całego zbiornika - wiem że szału nie będzie - chodzi o to aby skutecznie Ci pomóc . Mam nadzieję że damy rady wspólnymi silami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleśń usunęłam, oświetlam akwarium 7h , 5 wydaje mi się tak mało zwłaszcza dla zmarnowanych roślin:/ Chyba się nic nie stanie...Wszystko wygląda coraz lepiej: rośliny robią się zielone, woda jest przejrzysta, mogłaby bardziej ale spokojnie;) Dziękuję bardzo za pomoc i chęci;) I poczekam jeszcze trochę zanim kupię rybki;)

 

Na koniec jeszcze jakby miał ktoś podobny problem: ja nie lałam żadnej chemii, zielonych herbat, antybiotyków i wszystko jest na dobrej drodze;)

Niedługo pokażę akwarium w dziale z galerią;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...