Skocz do zawartości

nowe 72l + stary narybek


cmielka86
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

hej w chwili obecnej mam małe 35l akwa, w obsadzie bojownik, 2 kirysy(na wykończeniu), 6 neonek, ostatnia ze stada brzanka, zbrojnik niebieski i jakieś 2 kolorowe rybki(prezent dla córki od kogoś-bez nazwy :/) z roślinek to mam krypto korynę w kilku miejscach, trawkę i klika szczepek moczarki kanadyjskiej. Ogólnie jeden wielki CHAOS !!!!

W weekend będę zakładać nowe 72l, podłożem ma być piasek (jaki najlepiej??), chcę dołożyć obowiązkowo mech dla kilku krewetek i na pierwszy plan jakąś roślinkę (doradźcie jaką??)

docelowo w obsadzie chcę

parkę kakadu

3+1 bojownik

do 10 neonek czerwone/inessa/

10-12 molinezji

6 otosków

 

liczę na wasze porady, sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cmielka86 - co to znaczy kirysy na wykończeniu? Jak możesz planować cokolwiek z takim podejściem przedmiotowym do ryb. Masz jedno akwarium w którym namieszałaś, nie masz pojęcia o zakładaniu i prowadzeniu akwarium i planujesz nowe? Powinnaś zapytać o jakieś ciekawe linki dla początkujących aby się podszkolić, a nie pytać o nowe rybki.

 

Ja nie rozumiem jak można tak beztrosko pisać, że jakaś ryba jest na wykończeniu i planować w jej miejsce inną. Paranoja.

 

 

Moja rada to zapoznanie się z podstawą prowadzenia akwarium: zakladanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy-t6354.html

 

Oraz zastanowienie dlaczego obecne akwarium i obsada Ci umiera i jest na wykończeniu. Rozumiem, że można co 5 miesięcy zdechłe ryby wymieniać na nowe i tak w kółko, ale nie na tym polega prowadzenie akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GREGOTSW rybki z akwa są po moim ojcu i to jest jego obsada, nie ja go zakładałam:/ Cały zbiornik jest jego wielką pomyłką. Nie założył podłoża, zasypał kamyczkami, rybki brał po 1 szt, nie czyścił go systematycznie, nie zmieniał wody, nie czyścił filtra.

 

Szkoda że tak słabo ocenianie ludzi, jeżeli to forum ma by dla ekspertów to zmieńcie przepisy w regulaminie dotyczące użytkowników. Ot co. na innych forach nie ma takiego zachowania wobec nowych użytkowników. Wszyscy tutaj zachowują się jakby min. encyklopedię mieli w głowie.

 

Ja chcę założyć nowy, fajny baniaczek, nie posiadam wielkiej wiedzy ot tyle co wyczytam i dowiem się na forach.

 

Za taką Waszą pomoc to Ja dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum moją reakcję, ryby to żywe stworzenia a nie zabawka - dlatego reakcja tu na forum jest taka a nie inna. Jeśli przeczytałaś link który podesłałem, to nie powinnaś mieć problemu z założeniem akwarium zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami.

 

1. Zbrojniki, brzanka i te dwie kolorowe rybki - najlepiej oddaj do sklepu, albo komuś w twojej okolicy.

2. Obsadę proponuję: 12-15x neon innesa(tutaj masz już 6 ze starego akwarium i o ile to są też innesy to dokupujesz kolejne 6), do tego kupujesz jakiś korzeń i obsadzasz go jakimś mchem. Na dokładkę kupujesz 5-8x krewetka karłowata np. red cherry.

 

Przy powyższej obsadzie na dno dajesz drobny czarny żwirek - ok. 10kg.

Tyle w temacie.

 

Drugie akwarium jakie masz także zagospodaruj i urządź jak należy. W nim możesz zrobić domek dla bojownika: 1 samiec dno drobny piasek , z innych rybek dokładasz tam kiryski tak aby było ich 6-8(masz już dwa kiryski, jeśli są to pigmeje to dokładasz im 4 kolejne pigmeje, jeśli to nie pigmeje - oddajesz te co masz i kupujesz 6x pigmeje)

 

 

Ryby wpuszczasz zgodnie z zalinkowanym przezemnie tematem traktującym o zakładaniu i prowadzeniu akwarium, t.j. po 3-4 tygodniach od zalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

W weekend będę zakładać nowe 72l, podłożem ma być piasek (jaki najlepiej??), chcę dołożyć obowiązkowo mech dla kilku krewetek i na pierwszy plan jakąś roślinkę (doradźcie jaką??)

 

liczę na wasze porady, sugestie.

Więc doradzę bez mądrzenia się:

Mam podłoże JBL-a takie małe granulki obecnym odpowiednikiem tego jest JBL aquabasis plus - rośliny szybko się w tym ukorzeniają i ładnie rosną - przez pół roku żadnych nawozów bo są stopniowo uwalniane z podłoża. Do tych 72L wystarczy chyba opakowanie 2,5L. Dość to drogie ale biorąc pod uwagę, ze nie dajesz na początku nawozów to myślę, że to dobry wybór.

Na to dajesz jakiś bazalt, piasek kwarcowy, żwir rzeczny to co się podoba (ale naturalne a nie jakieś barwione na pomarańczowy czy czerwony kolor - akwarium to nie cyrk ani tort urodzinowy - kontrasty kolorów uzyskuje się z roślin)

Na pierwszy plan roślinki niskie typu trawnik:Hemianthus tzw. heniek, Utricularia graminifolia, jakieś niskie strzałki. Ogólnie na alegroszu można sobie wyszukać i popatrzeć co nam się podoba. Polecam jednak zakupy od innych akwarystów za mniejsze pieniądze i nie pędzone CO2, nawozami i rosnące przy małym świetle. Rośliny z takich hodowli łatwiej Ci się przyjmą bo z tych profesjonalnych to różnie bywa, ale zazwyczaj mniejsze światło i mniej CO2 powoduje ,że rośliny "stają" a czasem po prostu gniją ze względu na gorsze warunki.

 

To moja opinia ale inni też niech się wyrażą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...