Skocz do zawartości

typowy górski strumień


jan5
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powracam do akwarystyki po kilku latach. Zakładam wszystko od nowa. Planuje zakup akwarium o długości min około 120cm i chce stworzyć w nim biotop typowo dla strumieni górskich. Chce żeby to był strumień z prawdziwego zdarzenia, nie akwarium z kamieniami. Bardzo szybki prąd (jeszcze nie myślałem nad sprzętem), kamienie wystające ponad lustro wody, rośliny tylko wodno-lądowe, na dnie bardzo gruby żwir, lustro wody góra 15 cm.

Wiem, że w takich warunkach będą się dobrze czuły ryby:

Azja

-kardynałek chiński, przylgi, glonojad symjamski

Ameryka Pd

-ryby z rodziny zbrojnikowatych

Afryka

-świecik kongolański

 

Jakie jeszcze ryby z poszczególnych kontynentów będą pasować do takiego zbiornika? Nie chodzi mi o akwarium bardzo wydajną filtracją i dużą ilością kamieni, tylko typowy strumień z bardzo niskim lustrem, dlatego wydaje mi się, że nie wpuszczę do takiego zbiornika brzanek, ale może coś się jeszcze znajdzie. Chce stworzyć biotop z jednego kontynentu ale nie chce zakładać akwarium dla jednego gatunku czy dla jednego zbrojnika, wiec jeśli nie ma żadnych ryb tego typu z ameryki czy afryki to wybiorę azję bo chciałbym przynajmniej, żeby akwarium zamieszkały 3-4 gatunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało która ryba żyje w faktycznie rwących potokach. Jeżeli chcesz się w to bawić, to porozglądaj się za przylgami. Wygooglaj "river tank manifold".

 

Ile to dla Ciebie bardzo szybki prąd? Powinien być co najmniej 20x jeśli myślisz o rzece z prawdziwego zdarzenia.

 

Rośliny sobie odpuść. Zielone w takim zbiorniku powinny być tylko glony. Dlatego możesz mieć mocne oświetlenie, o ile zamontujesz wydajną wentylację, bo temperatury które chcesz uzyskać, to około 18-20*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więcej ryb, które żyją w górach o szybkim strumieniu

Ameryka; Kirysek Panda, zbrojniki (muszą mieć kawałek drewna w akwarium, można trzymać kilka, temp 25)

Azja; Brzanka denisona, Brzanka cejlońska (min temp 23, nie wygląda jakby żyła w wodzie szybkopłynącej), Przylga nakrapiana, promieniczka, (temp 22), sumiki Glyptothorax, Kardynałek chiński, kosiarki (temp 23), Bocja Karłowata (temp 25st), Bocja Mysia (25st), Bocja Pręgowana, Przylga Chińska, Brzanka Klown (temp 24st), Babka stiphodon, glonojad syjamnski

Afryka; Bedocja Madagaskarska

 

wiec trochę ryb się znalazło, raczej ryby typowe z obszarów górskich to te, które nie mają w nawiasie minimalnej temperatury, szkoda ze nie ma na rynku jakiejś karpiowatej czy kąsaczowatej z ameryki

 

http://zapodaj.net/c98616f67a004.png.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz pH i GH? Bo to ma spory wpływ. Czy wiesz jak się tworzy filtrację w takich zbiornikach? Bo musisz mieć co najmniej 200-250litrów w obiegu dla 5 przylg i 20 kardynałków.

 

Warto zrobić też denitrator i kilka innych pierdół. Ogólnie za takim akwarium musi stać dość spore zaplecze, w tym chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam nic, nie dobrałem jeszcze ryb żeby dobrać ph i gh, dla samego kardynałka to nawet może być woda z kranu ale pewnie coś wpuszcze wiecej, nie mam nawet akwarium. To wszystko będzie zrealizowane za miesiąc czy dwa. Zaczynam od zera. Zacznę kolekcjonować sprzęt i zastanawiam się nad sensem takiego zbiornika.

 

nemo130: Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...