Skocz do zawartości

[60l] Dobór rybek na górną strefę


gregotsw
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Akwarium 60x30x35(dl. szer. wys.) - niby 63l, no ale mam 5-8cm żwiru także liczę że jest to raczej ok. 50-55l.

oświetlenie: 9-19 Grolux 18w, 12-16 Phillips 865 24w.

Obsada: 15x neon innesa 7x kirysek pstry i 3x otosek.

temperatura: 23st. C.

Woda póki co bardzo twarda, systematycznie zbijana twardość i zakwaszana.

Obecnie około 25 Gh i Ph 7-7,2. Docelowo będzie to 10-15 Gh, oraz 6,5 Ph.(wtedy też garbników trochę z olchy, w samym akwarium jest korzeń i łupina kokosa)

 

 

Brakuje czegoś na górę, neonki częściej pływają na środku i przy dnie. 10-15cm od powierzchni właściwie bez ryb, a dół kirysy.

 

Zastanawiałem się nad haremem bojownika, no ale znowu tutaj temperatura za niska.(mam drugie akwarium 25l i tam samego bojka) Podobnie jak prętnik karłowaty, chociaż tutaj już chyba od biedy mógłby być, ewentualnie podniósł bym temp. do 24, a w lato pewnie będzie powyżej. Z takich haremów to tylko te przychodzą mi do głowy, macie jakieś inne propozycje?

 

Ławicy drugiej nie dołożę, zresztą chyba nie ma takich przy powierzchniowych. Zastanawiam się nad gupikami endlera, samymi samcami x5.(tylko znowu niezbyt parametry docelowe mu będą pasować)

 

 

Proszę o propozycje, oraz ewentualnie komentarz dot. bojowników i prętników. Najbardziej pasowałby mi bojownik, właściwie to pływałyby tam dwie samiczki, gdzie od czasu do czasu przenosiłbym je do bojownika w drugim akwarium na tarło. Pytanie jak samiczki zniosłyby 24st. C? To samo przy prętnikach.

 

Edit: Naszła mnie myśl - kupić harem prętnika(1+2), który teoretycznie dobrze daje radę w 24st. C.(dolna granica), gdy chciałbym rozmnożyć zamieniałbym prętniki z bojownikiem(jak pobędzie przez 1-2 miesiące w 24st.C nic mu chyba nie będzie?) i w 25l odchował małe aż podrosną. Tylko czy harem prętnika + bojownik, nawet tymczasowo razem to dobre rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, że też nie wpadłem sam na te rybki. Chyba zdecyduję się na Pstrążenice. Akurat neonki niechętnie jedzą z powierzchni, to też nie będą sobie wchodzić w drogę. Akurat moja kaskada i dosyć wartki nurt im podpasuje. Czytałem, że Pstrążenice i ich zdrowie zależy od urozmaiconej diety, myślicie że niezbędny będzie pokarm inny niż suszony?(nie mam zbytnio czasu na takie zabawy). Właściwie bardzo rzadko podaję pokarm żywy/mrożony. Karmię 2x w tygodniu mieszanym, 2x wybarwiającym i 2x roślinnym, 1x głodówka. Do tego mam też specjalny dla bojownika i suszoną dafnię.

 

I teraz drugie, nie chciałbym tam dokładać więcej niż 5szt. Będzie to odpowiednia ilość?

 

Pytanie też czy to akwarium jest odpowiedniej dla nich wielkości? Chyba Pstrążenica Mała byłaby tutaj jedynym odpowiednim rodzajem, czy też za małe akwa?

Nie będą przytłoczone faktem, że właściwie od szyby okrywającej do powierzchni wody mam tylko 2-2,5cm? Wszędzie jest, że powinno to być około 10cm...

 

Na hokejówkę to chyba akwarium za małe, wiem że prętnik to nie ten biotop, no ale akwarium jest raczej towarzyskie, a nie biotopowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przy takim GH ty masz otoski?

Już lepiej zamiast nich trzymać jakieś ozdobne ślimaki na glony np. neritiny.

Stado kirysków pstrych dorastających do 7cm, to też lekka przesada. O pstrążenicach czytałeś, rozumiesz chyba że 2,5cm od wody do szyby to za mało, ryby będą się pewnie systematycznie o nią obijać co im na zdrowie nie pójdzie. 5 szt to będzie niewystarczająca grupa . Poza tym dwie ławice, dwa stada to już przerybienie. Może jak już zbijesz te parametry, dokup otosków, zastanów się nad pielęgniczkami ramireza i oddaj lub wymień kiryski na jakieś mniejsze.

Ewentualnie podnieś temperaturę i po zbiciu parametrów daj tu harem prętnika lub samotnego bojka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim Gh otoski mam już ze dwa lata i jest wszystko z nimi ok. Ludzie mają przy Gh poniżej 10 i im padają. Myślę, że moja kranówka im nie przeszkadza. Zauważ, że obecnie jestem na etapie systematycznego zbijania parametrów. Z początkowych 33 Gh mam już około 25. Za miesiąc będzie to myślę 10-15 i tyle już będzie docelowo.

 

Co do kirysków to nie zgadzam się, 60cm to jest już takie minimum dla nich. Tylko samice dorastają do tych 7cm i to z rzadka. Samce są sporo mniejsze. Jest tam jedna samica i 4ry samce + dwa małe(ok. 1,5cm) odchowane w tym za małym akwarium, chyba też samce.

 

mcda-p zauważ, że sam odniosłem się do pstrążenic i zasugerowałem, że akwa może być za małe. Z pielęgniczek zastanawiałem się nad żółtą, ale przy środkowo-dennych neonach i dennych kiryskach pchanie tam pielegnic to będzie przesada.(zapomniałem może dodać, że podłoże to czarny żwirek kwarcowy 2-3mm co też niezbyt dla pielegnic się nada) Dlatego szukam czegoś przy powierzchni.

 

Temperatury zbytnio nie podniosę, bo innesy źle by to zniosły. Max to jest 24 st.C i tu już niby prętnik by się nadał. Prawdopodobnie się na niego zdecyduję, ale chciałem zapytać o jakieś inne, może mniej popularne gatunki o których może nie słyszałem a by się nadały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w tym rzecz, że dwa stada to przerybienie. Przerybienie to za dużo ryb. Jeśli komuś zależy na ławicach to niech ma. Pstrążenica to na pewno nie 5 szt. Ładna, ale droga z niej rybka, swoją drogą. Nie wiem czy jest rybka, która pływa tylko i wyłącznie na górze. Jeśli zależy Ci na kolejnej ławicy to może Bystrzyk Czerwony lub Barwieniec Czerwony- min 8 sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem też gupiki przez chwile. Tylko same samce jeśli już. Wybrałbym endlerki bo małe i całkiem zgrabne z 5szt. Nie mogę się zdecydować. Endlerki tak nie syfią jak pawie oczko co? I podobno bardziej żwawe są. Jest to całkiem rozsądna opcja, nie są jakieś wymagające, coś tam z glonów poskubią. Nikomu nie będą przeszkadzać, tylko czy same samce nie zwariują tam :).

 

Platki też przez moment rozważałem, ale żyworodne i do tego spore ryby to przy mojej obsadzie już by było przerybienie.

 

Obecnie rozważam prętniki vs gupiki. Zobaczymy, jak nie padnie jakaś ciekawa propozycja to wybiorę coś z tej dwójki. Litraż mnie ogranicza więc może i nic więcej tu zaproponować nie można...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w akwarium mam Kh na poziomie 7-8, a Gh 20. Po następnej podmianie będzie to pewnie już Gh w okolicach 15. W ciągu 2tyg. dojdę do celu - Gh 10. Ph obecnie mam ok. 6-6,5.(mniej już raczej nie planuje)

 

Przy Gh na poziomie 15 chyba nie powinno być problemu? Czy lepiej zejść do 5-10? Nie chciałbym znowu lać zupełnie jałowej wody, ze względu na rośliny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyło się na 10 krewetkach red cherry, które upodobały sobie rogatka pływającego przy powierzchni wody. Właściwie 3/4 powierzchni wody przykrywa rogatek, raczej nie będę się go pozbywał. Neonki dzięki temu także pewniej się czują i także częściej widuję je w górnej strefie. Widać lubią pływające rośliny nad sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...