Skocz do zawartości

Akwarium zimne


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z powodu braku pomysłu na organizacje mojego 300 l baniaka i braku koncepcji na oryginalny pomysł myśle o przestawieniu się na tzw AKWARIUM ZIMNE . Niewiele informacji mogę znaleść na necie (może nie umiem szukać?). Jednak widziałem że kilku forumowiczów prowadzi takie akwaria więc liczyłbym na niewielką pomoc ;)

 

Oto moje pytania na początek.

 

Jakie ryby?

300l to nie za mało?

Jaka temperatura? (Latem niestety podchodzi mi do 25 stopni)

Jak wyżej,ewentualnie jakie chłodzenie?

Jaki(ile) filtr? Obecnie HW 303b + Eheim 2213

Co jeszcze powinienem wiedziec o prowadzeniu takiego akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Powiedz mi jeszcze, czy chodzi Ci o gatunki egzotyczne żyjące w chłodnych wodach, czy o nasze krajowe-europejskie ryby? Pozdrawiam.

 

Przyznam szczerze że nie myślałem o tym._Takie, które będą dla mnie dostępne i nie będą wymagały wyśrubowanych warunków...

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Powiedz mi jeszcze, czy chodzi Ci o gatunki egzotyczne żyjące w chłodnych wodach, czy o nasze krajowe-europejskie ryby? Pozdrawiam.

 

przyznam szczerze że nie myślałem o tym.Takie które będą dla mnie dostępne i nie będą wymagały wyśrubowanych warunków...

 

Hm..._To musisz pomyśleć czego chcesz. Nasze są stosunkowo łatwo dostępne wiele gatunków można złapać samemu lub poprosić wędkarza, są najczęściej darmowe..._Temperatura rzędu 25st. nie robi na nich wrażenie(oprócz pstrąg, miętus)o ile jest odpowiednie natlenienie wody..._Poszperaj, poczytaj(choć nie wierz we wszystko, bo o rodzimych rybach więcej głupot piszą w necie niż prawdy)..._Jak padnie na nasze, to mogę co nieco pomóc, bo ciut, ciut bardziej po mojemu wymagające niż tradycyjny gupik.

 

Luna: Zaczynaj zdania z wielkiej litery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał karkonosz wybór duży. Z naszych rybek wszystko oprócz łososiowatych, lipieniowatych i miętusa. Czyli możesz trzymać nawet suma europejskiego, ale w takim zbiorniku, to jak najmniejszy i bardzo krótko, bo szybko rośnie. Poza tym dla dużych ryb drapieżnych musiałbyś zdobywać małe rybki karmowe, a to już czasem może sprawiać większy lub mniejszy problem, dlatego ogólnie nie polecam, przynajmniej na początek. Świetne jest stadko malutkich okoni(2-3cm), które może pomieszkać u ciebie do roku, potem, aby nie męczyć rybek, gdyż mogą osiągnąć rozmiary 15cm+ będziesz musiał je wypuścić i złowić nowe maluszki. Inne ryby na niedługi okres(będziesz je musiał po pewnym czasie wypuścić) to:Lin, karp, płoć, wzdręga, karaś, krąp, jelec, kleń, jaź-te popularne. Rybki, które mogą mieszkać w takim akwa przez całe życie to: kiełb, jazgarz, piskorz, koza, śliz, ciernik, cierniczek, ukleja, słonecznica, różanka(niektóre są chronione), oraz "nasze" rybki inwazyjne, czyli czebaczek, trawianka, babka, sumik karłowaty. Przy trzymaniu rybek spokojnego żeru z okoniami musisz postępować wg. zasady, że okonek może już połknąć rybkę o długości 3/4 sojej. Dolnej granicy temperatury nie ma, aby tylko woda nie zamarzła i szkło nie pękło ;). Podstawa to dobra filtracja i napowietrzanie a 25st nie będzie stanowiło problemu.

PS w lipcu ubiegłego roku podczas upałów temp. dochodziła u mnie do 30,5st. Miałem wtedy w akwa(450) tylko cztery rybki: lina, karasia, krąpia i jazgarza, które nic sobie nie robiły z tej temp(potwierdzona dwoma termometrami), normalnie żerowały i miały się świetnie. Dodam tylko, że inne rybki, które miałem wcześniej zostały pożarte przez okonie(trochę niedoceniłem ich), nie padły z powodu wysokiej temperatury. Okonie wypuściłem przed falą upałów. Najbardziej wrażliwe na niedobory tlenowe i temp z moich rybek, czyli kiełbie bez problemu wytrzymywały 26,1st. C. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciernik, Cierniczek - z naszych rodzimych ryb te poleciłbym na początek, bardzo ciekawe ryby, zachowaniem podchodzą trochę pod pielęgnice (samiec buduje gniazdo, pilnuje ikry). W okresie godowym ładnie się wybarwiają - problemem może być pokarm, ponoć jedzą tylko żywy pokarm, rzadko mrożony. Do tego małe stadko Uklei i młodzik Szczupak/ Sandacz - kiedyś miałem młodego i oglądanie go podczas polowania robiło niesamowite wrażenie (żywił się kijankami, uklejami, małymi żabkami), później jak podrósł przeszedł do stawu i moja przygoda z akwarium zimnym się zakończyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...