Skocz do zawartości

Chora obsada, rózne objawy (Ichtiosporidoza ?) Pilne


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od pewnego czasu zaczęła chorować obsada mojego zbiornika. Podejrzewam, że wszystko zaczęło się od podawania żywego tubifexu. Ale po kolei:

Wytarły się Kakadu, maluchy i ryby ( w akwa ogólnym) miarę wzrostu zaczęłam karmić żywym tubifexem z zoologa. Dalej wytarły się Ramirezy , samiec dzień po tarle dostał wytrzeszczu oka i po 4 dniach przebywania w kwarantannie z FMC zmarł.( nie przejęłam się tym zbytnio bo parka jest już sędziwego wieku i samiec mógł cos złapać z osłabienia) Dokupiłam nowego samca, tarło po tygodniu. Samica Kakadu dostała białej guli w okolicy nozdrza ( czasem gula jest większa, czasem mniejsza) poza tym ryba zachowuje się normalnie. Dalej przez półtorej tyg. nic się nie dzieje. Po kolejnym tygodniu ( ok 4 dni temu) zaczęło się robić nieciekawie:

 

Samiec Kakadu ma obrzęknięty brzuszek, odstające łuski.

Dołączona grafika

Samiec brzanki sumatrzańskiej lekko opuchnięty , odstające łuski, b. szybko oddycha, brak apetytu .

Dołączona grafika

Samica Gupika dostaje owrzodzenia z martwicą, samiec gupika – martwica ogona.

Dołączona grafikaDołączona grafika

3 dni temu Samiec Ramirezy dostał „martwicy „ 1 płetwy brzusznej, następnego dnia rozeszło się na czerwoną plamę na brzuchu, dziś padł.

Dołączona grafika

I dziś kolejna samica gupika dostaje czerwonej plamy ( wylew pod skórny) wokół jednej strony skrzeli.

Dołączona grafika

Samica Ramierzy :

Dołączona grafika

Reszta ryb wydaje się być zdrowa. Narybek w akwa ogólnym ma się świetnie. Chore ryby ( oprócz brzanki) mają apetyt, aktywnie pływają po akwarium.

Podmieniłam 40 % wody, dostały do ogólnego FMC . Obawiam się, że może to być Mykobakterioza albo Ichtiosporidoza co zapewne skończy się tragicznie, nie mniej nie jestem tego pewna. Powiedzcie co o tym myślicie, i co powinnam zrobić, co wlać jak leczyć?

 

 

Dane techniczne:

230l, filtracja: Crystal Profi e 900 + filtr wewnętrzny 658 l/h. Oświetlenie4x39, Temp -26 stopni C. Akwarium roślinne. Stoi ok 4 lata. Obecnie wszystkie parametry w normie, ok 2 tyg temu podwyższone no2, no3 z powodu długiej przerwy w wymianie wody. Karmienie : płatki basic + roślinne, od czasu do czasu szklarka, ochotka, mrożonki,

Obsada

Stała:

Para Ramirez

Para kakadu

Bojownik +3 samice

3x Kosiarka

3x Grubowarg Złotopręgi

Para Brzanki Sumatrzańskiej ( pozostałości po starym zbjorniku) dożywające spokojnej starości (5lat)

Zbrojnik Niebieski

 

Przejściowo do wiosny:

Maluchy- Karaś Złocisty, 3 liny, Brzana i Jaź

 

Proszę o pomoc,

Scath

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...