Skocz do zawartości

Restart Zbiornika 45l


PiaseQ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam zrestartować swoje akwarium.

Jaki substrat dać pod czarny bazalt, do tej pory byłem przekonany, że ziemia ale się jednak boję, że glony się pojawią.

Nie będę nawoził, żadnej chemii ani co2, może jak już to bimbrownia własnej roboty. Chciałbym mieć zbiornik z ładną bujną roślinnością.

Co do rybek to może 8x neon/galaxy 1+2 gupik.

Z roślin na pewno będzie nurzaniec, anubias/żabienica, jakaś trawka/meszek na pierwszy plan.

Niewielki lecz rozłożysty korzeń i to chyba tyle.

Głównie mi chodzi o te podłoże, proszę was abyście mi doradzili. Wiem, że na ziemi wychodzi taniej lecz mogą pojawić się spore problemy i trzeba być ostrożnym przy sadzeniu roślin czy chociaż by podmienianiu wody. Na to wszystko mogę przeznaczyć max 100-150zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ziemi właśnie problem glonów znika... Dostęp do niej mają tylko ukorzenione rośliny, dzięki czemu wypracowują "przewagę" w zbiorniku. Glony mogą się pojawiać jak będziesz grzebał w ziemi(i jej zawartość rozpuścisz w akwarium), albo gdy ziemia będzie nastawiona na światło. (stąd dookoła akwarium robisz taki jakby wał, o szer. do 5cm) Samą ziemię także przysypujesz warstwą co najmniej 3cm żwiru. Nie ma szans aby ci glony z tego powychodziły. Przy przesadzaniu roślinek trzeba być ostrożnym, no ale jak na początku ładnie zaaranżujesz to już nie będziesz musiał nic przesadzać, co najwyżej wycinka.

 

Oczywiście pod warunkiem odpowiedniego oświetlenia, do tego max 10h dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że kwarcowy jest lepszy ale dużo ludzi mówiło mi że mają u siebie w LT bazalt i nic się nie dzieje.

Oświetlenie: Aqua-glo t8(chodź nie wiem co to znaczy) 14W.

A co do sadzenia roślin to zawsze zastanawiało mnie (tylko zapominałem zapytać) czy rośliny wsadzać do głębokości ziemi czy lekko (2-3cm) w żwir?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest substrat dałem go bo miałem po prostu.

Nawożenie: od początku po restarcie

- easy carbo 5ml dziennie

- potas K2SO4 5ml dziennie

od tygodnia

- profito 15ml na tydzień

- 10ml azot

- 5ml potas

- 5ml żelazo

- 5 ml magnez z soli

Nie liczę kosztów nawożenia, ale przy solach nie wychodzi dużo.

Dawki nawozów będę modyfikował w sobotę po testach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...