Skocz do zawartości

Pomoc przy obsadzie akwa 60L


FatimaLuna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem tu zupełnie nowa i zupełnie zielona jeśli chodzi o akwarystykę.

Gdy byłam dzieckiem w domu rodzinnym było akwarium ok 100L ale wiadomo że zajmował się nim ojciec. Teraz gdy już jestem dorosła od kilku lat chodzi mi po głowie własny zbiornik. Marzę o morskim no ale cóż za głęboka woda jak dla mnie- kompletnego laika. Warunki mieszkaniowe pozwalają tylko na zbiornik ok 60-70L i taki też chcę założyć.

Nie wiem zupełnie od czego zacząć tzn wiem że najważniejszy zakup to samo akwarium :) No ale co właściwie jest mi potrzebne tak na początek?!

O tym już pomyślałam:

1) Akwarium 60-70 l

2) Grzałka z termostatem

3) Termometr

4) Filtr z napowietrzaniem (jest coś chyba takiego?)

5)Podłoże ( Myślałam o żwirowym a w części roślinnej piasek)

6) Skałki ( nieduże ale z dziurkami do kryjówek)

7) Roślinki ( jeszcze nie wiem jakie, może coś polecicie?)

8) Pokarm

9) no i rybki :) Tylko tu jest problem, bo zupełnie nie wiem co z czym i dlaczego tak a nie inaczej

 

Kolega (tez właściwie amator) zaproponowała mi coś takiego:

2 Tetra / 1 samiec, 1 samica

2 Głowaczyk Barwny / 1 samiec, 1 samica

4 Otosek / 2 samiec, 2 samica

8 Danio / 5 samiec, 3 samica

 

no i co dalej? Dodam że Neonków nie chcę bo mi się nie podobają i dlatego zdecydowałam się na Danio. Szkoda że zbiornik na Skalarki zamały :( Proszę o pomoc. Wszelkie sugestie jak najbardziej na miejscu. Kto pomoże milej i sympatycznej amatorce akwa?

 

Czerwony kolor jest zarezerwowany dla administracji. Zmień podpis. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Akwarium najlepiej proste, nie zniekształca obrazu.

Grzałka 100W z termostatem w standardzie.

Filtr, to jaki chcesz zależy od ciebie, ja bym zaproponował dwa rozwiązania:

- filtr wewnętrzny(np. hydor 05) - minus małe złoże filtracyjne, koszt ok. 100zł

- filtr zewnętrzny(kubełek) - plusy: duże złoże filtracyjne, ale wymaga miejsca w szafce pod akwarium w zamian nie zajmuje miejsca w akwarium, cena od 150zł za chińczyka.

Woda nie wymaga napowietrzania ruch tafli wody wystarcza.

Podłoże to twój wybór, może być bazalt, piasek, żwirek. Najtaniej jest ziemia ogrodowa (zasobna dla roślin) oraz żwirek 4-8cm.

Roślinki i tu jest pytanie, czy chcesz mieć piękne zielone akwarium, czy bez jakiegoś szału. Jeżeli chcesz mieć piękne roślinki to wymagane jest przerobienie pokrywy standardowej od min. 0,5w/l oraz barwie 6500K -8500K.

Ważne jest również nawożeni roślin oraz podawanie CO2 za pomocą butli lub w formie węgla organicznego.

A co do obsady to po wykonaniu podstawowych testów wody: Ph, Gh, Kh.

Obsada podana przez twojego kolegę jest delikatnie mówiąc nie najlepsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda nie wymaga napowietrzania ruch tafli wody wystarcza.

Czyli że nie będę miała bąbelków tak?!

 

Roślinki i tu jest pytanie, czy chcesz mieć piękne zielone akwarium, czy bez jakiegoś szału.

Nie chcę mieć jakiejś dżungli ale chcę mieć kilka roślinek tak by rybki mogły się schować czy coś... ale z drugiej strony żeby zbyt dużo miejsca też nie zajmowały bo trzeba mieć gdzie pływać.

 

Ważne jest również nawożeni roślin oraz podawanie CO2 za pomocą butli lub w formie węgla organicznego.

Tzn że co mam zrobić w co się zaopatrzyć żeby mieć roślinki w akwa ale żeby mi dżungla nie wyrosła?

 

A co do obsady to po wykonaniu podstawowych testów wody: Ph, Gh, Kh.

Obsada podana przez twojego kolegę jest delikatnie mówiąc nie najlepsza

W jaki sposób sprawdzę te wszystkie parametry? Dlaczego ta obsada jest zła, wyjaśnij i zaproponuj coś w zamian bo ja nie mam zielonego pojęcia o co chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie będziesz miała bąbelków, są zbędne.

Jak chcesz mieć przyzwoicie i bez przerabiania pokrywy to jest lista roślin ciemno lubnych: lista-roslin-cieniolubnych-t9355.html

Powinnaś mieć podstawowe nawozy np. z linii easylife, ewentualnie możesz zrobić akwarium LT. Wtedy potrzeba zasobnego podłoża, w takim akwarium rzadko podmienia się wodę, a nawożenie powstaje z odchodów ryb. Jest to najtańsza wersja zbiornika. Nie wymaga wielkich nakładów.

Parametry mierzymy testami (najlepiej kropelkowymi), bez wyników ciężko dobrać obsadę ponieważ jedne ryby wolą ph 6 i miękką wodę np. neonki lub ph 7,5 i średni twardą wodę np. gupik lub ph > 8 i wtedy Tanganika, Malawi i zupełnie twarda woda.

W złych warunkach ryby się będą źle czuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja już sama nie wiem. Chciałabym żeby było kolorowo no ale wiadomo że bez sztucznego barwienia bo tyle się o tym naczytałam że szkoda po prostu mi tych rybek. Efektownie to wygląda ale sztucznie. Wiem że zbiornik nie będzie zbyt duży no ale przecież nie jest też całkiem mały żeby wpuścić tylko małe rybki tak jak neony, które mi się nie podobają. Jakoś jestem do nich sceptycznie nastawiona. Skalary mi się bardzo podobają i Paletki no ale wiem że nie mogę ze względu na gabaryty. Zaproponujcie coś równie efektownego w ubarwieniu i wyglądzie żeby zmieściło się u mnie. No dobra ktoś mi powiedział że w takim układzie mogę wpuścić jakąś parkę ale co mi z 2 szt. Nie rajcuje mnie to.... Może mam za duże wymagania?! Bądźcie wyrozumiali bo naprawdę się na tym nie znam a chciałabym mieć piękne akwa, które będzie cieszyć moje oko i którym będę mogła się chwalić z dumą. Chyba przesadzam, no ale taka już jestem jak już coś robię to chcę żeby było to super... Pomocy!

 

EDIT:

Co do ph i innych parametrów to czytałam gdzieś że można je zmieniać w sensie jakimiś wspomagaczami itd, nie znam się więc może bzdury gadam ale chodzi o to że lobię wszystko zaplanować od a do z i nim przystąpię do realizacji zadania chcę wiedzieć jakiego efektu mogę się spodziewać. Kolega powiedział mi że kup najpierw wszystko i później zastanawiaj się nad rybkami. No tak wiem że przecież ich od razu nie wpuszczę tylko po ok 2 tyg ale chcę sobie zaplanować wszystko już teraz żeby w trakcie uniknąć rozczarowań i niespodzianek... taka już jestem i tego raczej nie zmienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz że zależy Ci na kolorowym, pięknie wyglądającym akwarium. Ale w głównej mierze to nie od ryb ten efekt zależy, a raczej od aranżu. Pisałaś że nie zależy Ci na dżungli (a wcale nie łatwo ją wyhodować). Dobrze byłoby obsadzić gęsto tył z przodu zostawiając wolną przestrzeń. Ławica będzie miała gdzie pływać, a terytorialne ryby znajdą dla siebie rewiry. Jeśli wodę masz miękką, proponuję:

 

1+2/3x prętnik karłowaty(miodowy/neonowy)/1x bojownik/1+1x ramirezki

10-12x razbora espei/klinowa/bystrzyk czarny/zwinnik jarzeniec/bystrzyk amandy/zwinnik czerwonousty/miedzik obrzeżony/bystrzyk barwny

6x otosek/kirysek panda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w zasadzie to będzie coś 60x30x33 różnica może wynieś jedynie w wysokości. Co do takiego 60 l proponujecie?

Pisałam już może nie jakoś konkretnie chodzi o to że wysokość niby jest 33 ale mam możliwość kupienia również o wysokości 35 czy w takim układzie różnica 2 cm stanowi tak wielką rolę?!

 

A jeśli pytasz o parametry to już podaje

ph 7.4

twardość 17.033 dh

 

dzwoniłam do wodociągów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Svertinga, bo to "chodząca encyklopedia akwarystyczna".

Albo posłuchasz i będziesz się cieszyć zdrowymi rybkami, albo nie posłuchasz i co jakiś czas będziesz kupować nowe, bo będą padać.

Niestety wielkość akwa i parametry wody mają olbrzymie znaczenie i tego się nie przeskoczy.

Zaczniesz od małego akwarium, nauczysz się, a jak będzie więcej kaski, zakupisz 200 litrów i skalary ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no źle mnie nie zrozumcie.... chodzi o to że naczytałam się w broszurkach, książkach, poradnikach i w necie i dlatego napisałam że tak podają różne źródła. Nie chodziło mi o ujmowanie komuś wiedzy...absolutnie. Po to zarejestrowałam się na tym forum bo otrzymać jakieś konkretne informacje i wskazówki osób, które się na tym znają... Nie wiem czy kiedykolwiek będę mogła sobie pozwolić na 200L i tu naprawdę nie chodzi o kasę tylko o warunki. Gdybym miała więcej miejsca to pewnie miałabym większy zbiornik no ale cóż warunki mam takie jakie mam i raczej prędko się nie zmienią. Mierzmy siły na zamiary jak mówi przysłowie. Skoro nie można to nie można i już... Platki nie są złe, skoro to jedyne rybki które mogę mieć no pewnie będę je mieć, pomyślałam tylko że skoro mają takie same wymiary co molinezje to może będę mogla mieć molinezje i dlatego zapytałam... chyba nic złego nie zrobiłam, prawda?

 

EDIT:

 

Dostałam przed sekundą info że znajomi koleżanki chcą się pozbyć baniaczka 80x35x40 to już coś lepszego...hmmmm...nie chcę zapeszać dlatego jeszcze nie pytam o rady dotyczące tego dużego :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda twarda to już wiemy ale teraz tak mnie olśniło, że mogę dawać destylowaną, prawda? Jeśli dawałabym destylowaną to czy czymś muszę wzbogacać taką wodę czy mam problem z głowy? No wiem że destylowana ma inne ph tylko nie wiem właściwie jakie? Może warto było by zmieszać tak 1:1 czy to zły pomysł? Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...