Skocz do zawartości

pH a HCl jakieś rady ??


maly07071989
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem kwas solny 33% 0,5 l chcialem obnizyc ph wody kranowej do podmian w akwarium mam ph 7,4 kh7 gh 13

ph chcialbym miec 6,5 ale kh zeby bylo na wysokim poziomie zeby nie bylo spadkow ph bo podaje CO2 z butli np kh 5-6 bo ponizej to chyba spada gwaltownie ph.

 

troszkę zacząłem działac w tym kierunku.

Sprawdziłem ph i kh wody kranowej :

ph- 7,6

kh-12

Miałem kwas HCl 28-36% 0,5l . Dołałem 1,5 l demineralizowanej wiec ze sredniej wartosci stęzenia kwasu otrzymalem 8% ) dolalem wiec nastepne 2 litry demineralizowanej i stezenie wynosilo 4%

 

zrobiłem małe doswiadczenie z kwasem solnym

 

Do kazdej butelki dolalem 1 litr wody kranowej a o to wyniki

ilosc HCl ph kh

0,6ml.......7........8

0,8ml.....6,8......nie mierzylem

0,9ml.....6,7......nie mierzylem

1ml........6,6......6-7

1,2ml.....6,4.........6

1,5ml.....6,2.........5

1,8ml.....6,1........4

2ml........6,0........3

nie zwiekszalem ilosci kwasu do tzw punktu "0" bo chodzi mi tylko o wartosc ph na poziomie 6,6 gora 6,4

 

 

Zastanawiam się jakie powinno być kh zeby pod wplywem pewnej ilosci CO2 ph bylo na poziomie 6,5

 

A więc tak pomiary zrobiłem dzisiaj tylko w dwoch butelkach

Wyniki

...............wczoraj..........dzis

il. kwasu......ph/kh ..........ph/kh

1,8ml ........6,1/4...........6,6/4

2ml.............6/3............6,6/3

 

Jak myslicie czy ilosc 1,8ml na 1litr wody bedzie dobre do podmian do akwarium zeby obnizyc kh i ph do takiej wartosci??

 

Jeśli mieszacie wodę RO z kranówka i macie wartosc 4dk to latwiej zbijacie ph za pomoca CO2 prosze o jakies informacje od was ??I jak sie utrzymuje to wasze ph w wodzie czy podajecie CO2 przez 24H aby utrzymac ph na tym samym poziomie??

 

Regulamin! Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz miał niskie KH to i pH spadnie ze względu na obecność kwasów humusowych, np z korzenia. Można dodać jeszcze liście lub szyszki.

Przy KH <3 istnieje już ryzyku, że niewielka ilość kwasu pochodząca np z CO2 lub liści/szyszek spowoduje obniżenie KH tak, ze zostanie usunięty bufor węglanowy i pH powędruje do buforu magnezowego - około 4,3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podmieniłem wodę 45 litrów która miała wartości ph 6,6 i kh 6 bo taką przygotowałem pewnie gaz co2 po 24h jeszcze nie zdążył odlecieć z wody stąd takie ph.

Mam japoński korzeń i jakiś inny ale ph spada mi w nocy do 7,2-7,4(rano sprawdzałem) a jak gaz leci cały dzień to ph mam 6.8 wiec zastanawiam się czy nie załączać gazu cala noc ale boje się o obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...