Skocz do zawartości

Moje akwarium - prosba o konstruktywna krytyke [98l] ogolne


wojtek1144
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ponizej moje akwarium [98l] ogolne

Obsada

- 3x mieczyk

- 2x molinezja czarna

-3x molinezja złota

- 2x skalar

- 3x kirysek

- 5x otosek

Wymiary 70x35x40

Oświetlenie 2x18 W (z tego co wyczytałem za słabe).

Filtr Aquael Turbo Filter 500

 

 

W planach mam zakup filtra kaskadowego wiec pozbędę się filtra wewnętrzego po prawej i zyskam trochę przestrzeni.

Co sądzicie? Co byscie zmienili? Szukam inspiracji i porad doswiadczonych akwarystow. :)

post-16421-13685173048093_thumb.jpg

post-16421-13685173048318_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem co mi polecacie, czego się pozbyć, co dokupić? Może pomoże zmiękczenie wody??

Zastanawiam się również co mogę zdziałać jeśli chodzi o rośliny bo chciałbym żeby było tego więcej i gęściej ale nie jestem pewien czy moje 2x18W do tego wszystkiego wystarczy.

Z góry dzięki za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ph 7,5

GH 31

KH 14

 

Przy tych parametrach otoski od ponad 6 miesięcy żyją i trzymają się z dala od chorób i innych przypadłości, podobnie jak i neon innesa oraz kiryski pstre. Ryby przy takich parametrach nie zaczną padać, a otoski prędzej padną jak wpadną do miękkiej i kwaśnawej wody prosto ze sklepu, gdzie pływał w kranówce.(najlepiej zapytać o parametry wody w której pływają ryby, albo wpaść z testami :)

Jeśli masz stabilny zbiornik, to pozbądź się obecnej obsady i zakup testy NO2, Ph, Kh/Gh.(ale najlepiej komplet testów, bo jak zaczniesz zmieniać parametry to musisz mieć wszystko pod kontrolą) Zmierz parametry i zastanów się jak mógłbyś zbić je do poziomu lepszego dla rybek.

 

Jak już zaplanujesz sobie jak zbijesz parametry(RO, Kationit/anionit itd) kup rybki.(proponuję to co sam mam, innesa+kirysy+otoski do tego ewentualnie harem prętnika karłowatego = masz wtedy ryby w każdej partii akwarium, i przy powierzchni i na środek i na dno) Rybki kupuj stopniowo - najpierw np. kiryski, po tygodniu dokup neonów, a za kolejny tydzień np. otoski + prętniki)

Po tygodniu przy każdej podmianie wdrażaj stopniowe zmiękczanie i ewentualne zakwaszanie wody(stopniowo! - parametry wody wlewanej nie powinny drastycznie różnić się od wody w akwarium - dlatego musisz mierzyć parametry! Podmiany co tydzień, maksymalnie 15% obj. akwarium. Zapewne będziesz zbijał twardość i Ph)

 

Tak na marginesie, dla otosków bardziej groźne są nagłe zmiany parametrów niż "nieodpowiednie" parametry.(dotyczy to większości ryb, które w zoologach pływają w kranówce) Dlatego proponuję rozpocząć na wodzie takiej jak jest, a potem stopniowo ją "polepszać", gdyż na dłuższą metę rybkom będzie przyjemniej i będą zdrowsze w wodzie jaką lubią.(chociaż podkreślam, otoski jako "niby wrażliwe" ryby spokojnie dają radę w nieodpowiednich warunkach, pod warunkiem że akwarium jest "zdrowe" i dojrzałe)

Dodatkowo, jak później będziesz chciał coś dokupić warto zrobić akwarium przejściowe z wodą kranową i tam wpuszczać zakupione rybki. Następnie stopniowo zmieniać parametry wody w tym akwarium, a jak będą zbliżone do docelowego - przełożyć ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że zmiany parametrów są groźne wiadomo od zawsze. Wiadomo też, że jeśli nie ma co wywołać choroby, to ryba nie zachoruje. W żadnych warunkach. Głównie chodzi o mnożenie ryby i jej zdolność do złożenia ikry. Jeśli chodzi o chorobę, to wywołuje ją raczej nieodpowiednie pH (choroba kwasowa i zasadowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

locdog - pośpieszyłem się i zrobiłem głupi błąd, nie twierdzę że pozjadałem wszystkie rozumy, ale już na pewno drugi raz mi takie coś się nie przytrafi. Teraz przynajmniej mogę innych przestrzec, aby nie popełnili mojego lub podobnego błędu. Poza tym wypowiadajmy się na temat, każdemu, autorowi tematu także potrafi przypałętać się błąd. Ważne to go naprawić, kto wie może autor tego tematu także za jakiś czas komuś pomoże, jak już sam ogarnie temat. Moja opinia jest niezmienna, a autora tematu - wojtek1144 zapraszam jak najbardziej do oglądnięcia mojego tematu i wyciągnięcia wniosków z mojego błędu.

 

atak-pierwotniakow-po-restarcie-t55383.html - pośpiech nigdy nie popłaca.

 

Na marginesie dodam, że jakoś wybrnąłem z tego, mimo wszystko całkiem szybko i bez drastycznych strat. Mój wątek może być pomocny dla innych którzy też się pospieszyli i nie wiedzą co zrobić przy ataku pierwotniaków. Opisałem tam wszystko co robiłem, pierwotniaków na dzień dzisiejszy nie ma... Tyle w temacie i koniec offtopicu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Właśnie przed chwila zamontowałem odbłyśniki żeby poprawić troszeczkę światło, chociaż tyle bo niestety nie bardzo mam jak zamontować dodatkową świetlówkę a poza tym zupełnie się nie znam na elektryce. Zakupiłem również testy na CO2 NO3 i PH jak już przyjdzie paczka podam Wam wyniki. W drodze również jest VERSAMAX FZN-2 i tu mam pytanie, czy od razu mogę odłączyć mój filtr wewnętrzny czy niech na razie popracuje na dwóch?

post-16421-13685173149393_thumb.jpg

post-16421-13685173149788_thumb.jpg

post-16421-1368517315015_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że wybrał FZN-2 zamiast FZN-3? Wątpie, w to że będzie żałował. FZN-3 ma dużo głośniejszy wirnik, jak i sam silniczek. FZN-2 spokojnie da radę, tylko uciąłbym w połowie gąbki i wrzucił ceramiki bioceramax 1200 w woreczku. FZN-2 ma spory przepływ, faktycznie mniej miejsca na wkłady ale pamiętajmy, że nie tylko w filtrze gnieżdżą się bakterie nitryfikacyjne. Trzeba mieć też na uwadze, że przy pokrywie FZN-2 też będzie lepszy bo mniejszy otwór będzie do wycięcia.

 

Oczywiście najlepszy byłby przy pokrywie kubełkowy, no ale jak już kaskada to FZN-2 wg. mnie lepszy.

 

Autorze zdajesz sobie sprawę, że przy kaskadzie(FZN-2, FZN-3 itp.) będziesz musiał ciąć pokrywę - zrobić otwór na filtr? Zastanawiałeś się nad filtrem kubełkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 lat nie słyszę pracy wirnika w 2, wiec jak by 3 szemrała to nic by się nie działo.

Będzie żałował jak zdecyduje się na większy zbiornik(tak jak ja zresztą).

Po co ciąć gąbkę jak są dwa koszyczki na wkłady? :shock:

Co do cięcia w pokrywie, to 7cm drastyczną różnicą nie jest.

Za 20zł miałby przepływ wody większy o 400l/h a nie jet to mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez waty/włókniny albo gąbki na spodzie wkład ceramiczny o dużej powierzchni nie ma sensu. Będzie się zapychał i tracił swoje największe walory. Z tego powodu proponuję na spód dać chociaż gąbkę a na górę ceramikę w woreczku. Dzięki temu ceramika będzie w miarę czysta i nie będzie potrzeby intensywnego jej płukania. Przy zapełnionym jednym koszyku samą ceramiką ta będzie się na 100% zamulać, że nie wspomnę o tym, że dużo zanieczyszczeń wróci do akwarium bo ceramika gorzej wyłapuje większe zanieczyszczenia.

 

Pakowanie kaskady do akwariów powyżej 150l mija się z celem. Jak ktoś planuje takie akwarium to w grę wchodzi raczej tylko kubełek, szczególnie gdy akwarium jest długie.(wtedy już musimy montować wlot z jednej strony, wylot z drugiej, aby filtracja prawidłowo funkcjonowała - kaskada nie daje takiej możliwości)

 

PS: Też mam FZN-2 i nie narzekam, lecz spotkałem się z wieloma opiniami, że FZN-3 nie jest tak udany. Dużo osób montuje wirnik i silniczek z FZN-2 w miejsce tego z FZN-3. Coś jest na rzeczy, ale fakt faktem miejsca na wkłady jest więcej.

 

Edit:

Mam wkład standardowy i obecnie już zakupioną ceramikę i będę trochę w nim zmieniał. Tak jak napisałem. Na dół włóknina, potem gąbka, a na koniec ceramika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...