Skocz do zawartości

Jaki nawoz na start do 112L ?


bulimaster
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Startuje właśnie akwarium 112 L, i mam pytanie jaki dać nawóz na początek ?

 

Zastanawiałem się nad Sera Flore Plus w tabletkach, czy będzie OK ?

 

Oświetlenie 2x 20W (standardowa wielkość na pokrywę 112L) - Aqua Glo i Life Glo.

 

Docelowo Nurzaniec na cały tył, Kryptokoryna, i pewnie jakieś inne mniej wymagające rośliny.

 

Podłoże - piasek 0.8 -1,2 mm

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryptokoryna (jaki by to gatunek nie był ;) ) i nurzaniec to bardzo fajna, mało wymagająca roślinka, jednak moim zdaniem nie jest dobra na start akwarium.

Te rośliny mają to do siebie, że zaczynają rosnąć, a zatem i pobierać składniki odżywcze (zresztą znikome ilości) dopiero po okresie aklimatyzacji. Na początku stoją w miejscu, a nawozy które dodasz wykorzystają sobie glony.

Lepszym wyborem na początek jest moczarka, pływająca pistia... nawet rzęsa wodna- Roślinki mniej przyjemne dla oka, ale jest to coś co rośnie szybko i od razu jest w stanie pobrać przerobione NO3 po okresie dojrzewania zbiornika.

 

Co do tego nawozu, to nie dałem rady wyczytać co tam producent obiecuje w składzie swojego specyfiku, ale przy starcie zbiornika polecam jedynie duże dawki potasu i CO2, lub Easy carbo w zamian za gazowe CO2. Wszystko inne raczej później niż wcześniej ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek, to należy dbać o częstą podmianę wody. Sporo "nawozów" już lejemy wraz z wodą kranową. Przykładowo ja, przy moim obecnym, słabym świetle nie podaje nawozów wcale i żyję.

Wiesz... Ciężko stwierdzić kiedy początek przestaje byś początkiem... jakże to filozoficznie zabrzmiało ;) ale faktycznie początkowo lepiej jest nawozić jedynie potasem i węglem, co napisałem wyżej- przynajmniej takie jest moje zdanie- może ktoś jeszcze coś podpowie.

Chodzi o to, że zaraz po zalaniu, w akwarium brakuje równowagi biologicznej, czyli takiego kółeczka, przez które przechodzi każdy zbiornik poczynając od nakarmienia rybki płatkami, kończąc na przerobieniu jej produktów przemiany materii przez bakterie nitryfikacyjne na pokarm dla roślin. Na początku Ciężko jest właśnie utrzymać tą równowagę i lepiej jest liczyć na to, że rośliny SZYBKOROSNĄCE pobiorą sobie żarcie z kranówy, niż wlać nawozy, które roślinki z allegro oleją a bardzo docenią roślinki bardziej prymitywne o nazwie glony nitkowate ;)

 

Ten zestaw, który podałeś jest spoko pod względem gatunków i niczego oprócz węgla do nich nie potrzebujesz. Poza Lilaeopsis brasiliensis to roślinki faktycznie fajne na start, bo szybko rosną nawet nie ukorzeniając się. Ubogo jednak wygląda sprawa ilościowa, hehe. Jedna sztuka tego dwie sztuki tamtego... to tak jakby ktoś oferował Ci jedną sadzonkę jodły proponując zalesienie terenu ;) poszukaj aukcji gdzie masz 50 albo 100 sadzonek samego rogatka, albo moczarki. Bardziej Ci się to opłaci, bo po 2 miesiącach, jak zbiornik się ustabilizuje wywalisz te roślinki, a dokupisz sobie te które Ci się podobają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj aukcji gdzie masz 50 albo 100 sadzonek samego rogatka, albo moczarki. Bardziej Ci się to opłaci, bo po 2 miesiącach, jak zbiornik się ustabilizuje wywalisz te roślinki, a dokupisz sobie te które Ci się podobają ;)

I chyba tak zrobię.

 

A co do węgla, czy węgiel w płynie może być ? Np, coś takiego: http://allegro.pl/listing.php/search?string=EasyCarbo&sourceid=Mozilla-search&order=d

 

Czy do tego mogę dodać mech jawajski ? Co może być jeszcze poza w/w moczarką i rogatkiem ?

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej może być. Z węglem jest prosta sprawa. Są dwa wyjścia- albo gaz, czyli butla z CO2, albo płyn, czyli to co podałeś od Easy life. Są jeszcze inne firmy, ale nie mam pojęcia jak działają. Obydwa wyjścia płyn, czy gaz działają tak samo dobrze, tyle, że dając butle masz niską cenę+ wygodę, a lejąc płyn masz pewność, że nie podusisz rybek ;)

 

Co do do mchu jawajskiego to podobno węgiel w płynie źle na niego działa i parę osób to potwierdziło, osobiście jednak muszę napisać, że mam mchy i leję easy carbo i nic złego się nie dzieje... może to kwestia oświetlenia lub czegoś jeszcze innego, ale teoretycznie EC niezbyt dobrze współgra z mchami.

 

Co może być jeszcze poza w/w moczarką i rogatkiem ?

Wpisz w google "rośliny szybkorosnące", "rośliny na start" to wyskoczy Ci trochę propozycji. Ogólnie oprócz tych "brzydkich" roślin można dodać też coś co będzie cieszyć oko.

Zasada jest jedna, że im więcej roślin na początek tym lepiej :) Przelicz stosunek mocy oświetlenia do pojemności akwarium. Wyjdzie Ci współczynnik W/L, czyli watów na litr, a jak będziesz wiedział juz jakie masz oświetlenie to gatunków jest massa i będzie z czego wybierać ;)

 

Aha, Warto też przemyśleć sprawę podłoża. Może początkowo lepiej zastosować większą granulację i piasek zastąpić żwirem, lub granulatem akwarystycznym?

Piasek może powodować to, że w niektórych miejscach korzenie będą gniły z powodu stref beztlenowych.

W starszych akwariach, niektórzy przysypują dla wyglądu podłoże piaskiem, ale wtedy korzenie już elegancko natleniają całą powierzchnię zbiornika, więc nie ma mowy o gniciu ;)

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłoża to chyba nić poza drobnym piaskiem nie wchodzi w grę ponieważ będę miał ryby denne typu Piskorki Kuhla, i teraz jeszcze chyba dojdzie Mułojad ponieważ dobrze przekopuję dno, więc może nie będzie problemu ze strefami beztlenowymi - choć w innym wątku czytałem że to mit.

 

Ogólnie w zbiorniku będą Prętniki karłowate, A. Agassizi, oraz tę co w/w, wszystkie potrzebują mniejszą ilość światła oraz miękką wodę, więc chyba najłatwiej będzie wybrać rośliny z ich biotopów i chyba nie powinno być problemu ?

 

Na początek też dokupię węgiel w płynie, a za jakiś czas zacznę nawozić tabletkami - zastanawiam się jeszcze nad solami, ale w tym wypadku trzeba chyba dokładnie badać zawartość poszczególnych soli w wodzie, aby wiedzieć co dodać a co nie. Co o tym sądzicie ?

 

Obawiam się też trochę o Agassizi, ponieważ wszędzie jest napisane że jest bardzo wrażliwa na chemię w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...