Skocz do zawartości

potrzebuje porady przed założeniem akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich miłośników akwarystki. Już niedługo mamy zamiar z mężem dołączyć do Waszego grona dlatego pisze gdyż mam parę pytań. Interesuje nas akwarium ukierunkowane na amazonkę.

1. akwarium ma mieć wymiary 120x40x60. Czytałam gdzieś, żę szerokość zbiornika powinna mieć więcej niż 40 cm by ryby czuły sie lepiej. co o tym myślicie?

 

2. Ma ono oddzielać kuchnie od salonu który będzie od strony południa,co wiąże się z dość dużym nasłonecznieniem. Czy ten typ akwarium będzie odpowiedni?( Czy rybki i rośliny beda sie dobrze czuły).

 

3 Akwarium o takich wymiarach to ok 250- 270 l. Chciałabym mieć bardzo kolorowe ryby jak neony, paletki, pielęgniczki , czerwieniaki dwubarwne itp

Rybki takie jak np kiryski i hokejówki mniej mi odpowiadają. Jaką macie propozycje obsady? Czy rezygnacja z tych rybek nie zaburzy ekosystemu?

 

4. Pytanie dotyczy roślin ile, co i jak? tu nie mam zielonego pojęcia jakie gatunki posadzić i ile czego powinno być.

 

dziękuje za pomoc i pozdrawiam karolina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z położeniem akwa może być problem, możecie nie poradzić sobie z glonami z powodu dużego nasłonecznienia.

Co do roślin to nie pomogę bo się nie znam ;] ale to zależy od tego czy chcecie nawozić czy raczej nie.

 

Co do ryb dobrze by było żebyś podała ph i twardość wody to można by coś dobrać, przyjmując że masz wodę miękką to biotop Ameryki może wyglądać tak :

 

2 pary skalarów

35 szt neona czerwonego

10 otosów

2 parki ramirez

 

Ale zanim wpuścisz ryby sprawdz parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc:) Mamy wykopana swoją studnie i z niej mamy wodę, nie wiem jakie jest ph ale zbadam je.

Tutaj był bym ostrożny z tą wodą. Może być nadmiar żelaza i innych kojdów. Jak nie masz jej przebadanej pod kątem wszytskich parametrów to ja bym nie ryzykował.

 

Tutaj już był bonusik. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być biotop Amazonki to piach, dużo korzeni i liści. Z roślin pistia na powierzchnie.

Obsada:

a)

2+2 x skalar

1+3 x pielęgniczka kakadu/agiassiza/żółta/...

40 x neon czerwony

15 x otosek

1+1 zbrojnik

 

b)

6 x paletka

50 x neon innesa

15 x otosek

1+1 x zbrojnik.

 

Ale najpierw sprawdź parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo im większe akwa tym lepiej jak masz możliwość to kup szersze. Tylko jak sobie wyobrażasz roślinność w swoim baniaku skoro to ma akwa ma być do ogladania z 2 stron i z kuchni i z salonu ? Przemyśleliście to dobrze ? bo standardowych 3 planów w takim akwarium się nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już rzecz gustu ja bym wielkiego akwarium ze "śmieciami" w środku w salonie bym mieć nie chciał.

Pooglądaj na googlach 4 biotopy tanganika, malawi, Black Water lub Biotop strumienia, jeżeli na któryś się zdecydujesz dobierzemy coś.

Pamiętaj o parametrach wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie dostęp światła słonecznego to trzeba skupić się na rybach które w naturze nie żyją na dużych głębokościach, a najlepiej gdyby żyły na terenach czasowo zalewanych. Wtedy mamy pewność, że mocniejsze oświetlenie oraz towarzyszące temu zmiany temperatury nie będą miały bardzo złego wpływu na ryby.

 

Ja na waszym miejscu poszedłbym w totalną zalewową dziczyznę, czyli nietypowe odmiany Bojowników i towarzyszące im ustrojstwo.

 

Jeżeli chcecie ograniczyć wpływ słońca na zmiany temperatury, to radzę zastosowanie szkła OptiWhite, żeby przepuszczać światło bez strat, oraz jak najwydajniejszą filtrację mechaniczną, żeby zachować wysoką przejrzystość wody. Jeśli dodatkowo zastosujecie zwykły piach jako podłoże, pod nim ziemię i wykorzystacie potencjał jaki dają rośliny pływające, to możecie uzyskać naprawdę przyjemne akwarium dla ciekawych ryb.

 

Jako proste ryby ja bym polecał:

2+6 Gurami dwuplame, mozaikowe lub 'księżycowe'. Może być po jednym haremie z dwóch.

duże stado Oryzias woworae - np 50 sztuk.

ewentualnie do 30 sztuk powyższych i do tego stadko 40 razbor klinowych.

 

i obsadzenie zbiornika lotosami i rotalami.

 

Musicie wtedy utrzymać ph w granicach 7 i gh nieco poniżej 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...