Skocz do zawartości

podłoże


Rybień
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam zamiar kupić do 100l żwirek fimy JBL manado. Z początku chciałem shrimpsand ale ja zobaczyłem ile mnie to bedzie kosztowac (shrimpsand - około 200zł, JBL - 70zł...) to zdecydowałem się na manado. Czytałem opinie o tym żwirku i wyczytałem że minus to długie utrzymywanie się mętnej wody (około 2/3 dni) ale tym sie akurat najmniej martwię...

Co wy o im sądzicie?

PS.Jak i czym to odmulacie?, Słyszałem, że zapycha filtry... czy będę miał taki problem z filtrem tetra 700?

pozdrawiam i szczęśliwego nowego roku, dużo małych rybek i zielonych roślin :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem początkującym akwarystą ale zgadzam się z opinią "nie słuchać sprzedawcy"

Mi sprzedawca polecił JBL manado. Okazuje się że nie jest niczym wzbogacone muszę nawozić. Filtra niczym mi nie zapycha ale jest bardzo lekkie, mam wrażenie że się od niego kurzy i osiada mi na roślinkach co bardzo mnie denerwuje. Z tego że jest bardzo lekkie to rybki mogą Ci wyciągać roślinki z podłoża słabo się trzymają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem początkującym akwarystą ale zgadzam się z opinią "nie słuchać sprzedawcy"

Mi sprzedawca polecił JBL manado. Okazuje się że nie jest niczym wzbogacone muszę nawozić. Filtra niczym mi nie zapycha ale jest bardzo lekkie, mam wrażenie że się od niego kurzy i osiada mi na roślinkach co bardzo mnie denerwuje. Z tego że jest bardzo lekkie to rybki mogą Ci wyciągać roślinki z podłoża słabo się trzymają

A co powiesz o tym podłożu ichthyo trophic?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia co to jest ;) jak piszę jestem świeży. Jak na razie dużo czytam tu i tam i zmierzam w dobrym kierunku. Z tego co wyczytałem to u siebie nie długo będę robić podłoże z ziemi i jakiegoś żwirku. Na razie że tak powiem mam czas na testy czekam na przeprowadzkę i w tedy będę robić restart i chcę już wystartować na pełnych obrotach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam tak. Jakie rybki chcesz trzymać w swoim akwarium? Bo może niepotrzebnie chcesz wywalić sporo kasy, jak możesz kupić bazalt o granulacji 2-4mm i zapłacić 20zł.

Mam zamiar mieć taką obsadę:

-15 neonków czerwonych

-z 6/7 kirysków

-harem jakiś pielęgniczek (albo barwniaków)

-motylowiec

-zbrojnik niebieski para

a z tego co wiem bazalt a ostre krawedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Manado porządnie przepłukałam bieżącą gorącą wodą, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na dno poszło nieco Manado wymieszanego z Florapolem, na wierzch samo Manado.

 

Zalewałam "po talerzyku" - zmętnienia i innego zamulenia zero, woda jak kryształ od samego początku. Z filtrem nic złego się nie dzieje. Samo podłoże wygląda ładnie.

 

Rośliny z porządnymi korzeniami sadziło się spoko, ACZKOLWIEK Manado jest na tyle lekkie, że nurt wody wypływającej z filtra wyrywa stopniowo z podłoża Echinodorusa rosnącego obok :) Kępka trawnikowa z in-vitro "zasadzić" się nie chciała w ogóle, musiałam kombinować jak przysłowiowy koń pod górę.

 

Po zalaniu pH wody się nie zmieniło (~6,8), natomiast twardość całkowita wzrosła, z 16,49°n do 22,20°n... Czy z czasem się unormuje... Będę sprawdzać :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...