Skocz do zawartości

Fluval 405+pytanie o napowietrzanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Właśnie jestem w trakcie urządzania akwarium. Zbiornik ma 370l. Zakupiłem sobie filtr fluval 405, bo akurat była promocja i dostałem za pół ceny. Filtr ma wkłady węglowe i ceramiczne. Producent zaleca wymianę węgla co miesiąc, a ceramiki co 3 miesiące. Czy to właściwe terminu, czy spokojnie można je przeciagać? Czy jest możliwa ocena właściwego terminu wymiany??

Mam jeszcze jedno pytanie: po włączeniu pracował prawie bezszelestnie, ale po kilku godzinach jest troszkę głośniejszy, bez tragedii, po prostu go słychać. Co może być przyczyną?? może warto go rozłożyć sprawdzić?? Ponadto riltr powoduje, że woda "płynie" czy to źle, może trzeba innacze ustawic dyszę? na razie jest ustawiona w strone bocznej ścianki, żeby ograniczyć to "płunięcie"

 

Co do napowietrzania:

zbiornik jest zamknięty-mam na nim zamknięcie z czybek przesuwanych, na którym leżą świetlówki. Jest to bardzo wygodne, ale powietrze może dostawać się tylko przez 2 otwory na tylnych rogach, więc zakłądam, że napowietrzanie będzie konieczne. Jutro montuję kostke pod żwirem.

Ogólnie proszę o ocenę zestawu, nie mam wiedzy książkowej w tym temacie, tylko doswiadczenia z przed lat, kiedy to moałem mniejsze zbiorniki.

Zbiornik ma wymiary 123/68/48, grzałka 300W fluval z trmostatem, Oświetlenie to jarzeniówka tropickal 38W i natural sun 25W. Filtr fluval 405. Mam jeszcze brzęczyki od poprzedniego właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wkońcu ktoś z większym gabarytem.

Brawo kolego sprzęt 1 klasa.Co do wkładu węglowego na nic się nie przydaje.Poprostu wywal go na puźniej(może się przydać po horobie ryb,usówa leki i trucizny)

Ceramika zgodzę sie co 3 miesiące ale tylko 30 % bo byś zniszczył biologiczne bakterie.

Możesz dożucić zeolit pochłania azotany i aziotyny.

Napowietrzanie jest konieczne tylko nie przeginaj bio rośliny na tym tracą.

Oświetlenie to szczerze do bani ale spoko taki zawsze dają.

ALbo zamontuj dodatkowe świetlówki albo zapoznaj się z mało wymagającymi roślinami.

Powodzenia życze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie czekam, żeby troszkę sie w akwarium ustabilizowało wszystko, bo woda jest troszke mętna. Rośliny chyba średnio sie czują, troszke szarzeją. W temacie roślin jest troszke kiepawo w UK, bo w sklepie, w którym robię zakupy nie ma żadnych nazw, po prosty wyciaga się z wody, do woreczka i płaci przy kasie. Trudno teraz sprawdzić jakie maja wymagania. W Polsce kiedys miałem lotosy i przy podobnym oswietleniu i rosły ładnie. W akwarium jest całkiem jasno, tylko ta woda jest jeszcze mętna, brzytko to wygląda, a e to kwestia czasu, Ewentualnie dołożę jeszcze jedną świetlówkę, dedykowaną dla roślin.

Ceramikę mam w 4'ech komorach więc moge po prostu co miesiąc wymieniać w jednej. W kwestii zastąpienia tego węgla, to mógłby ktoś dać nazwę konkretnych produktów? niestety w UK w sklepach personel jest przeważnie mniej wyedukowany (wczoraj dowiedziałem się, że gurami to delikatne ryby i absolutnie nie nadaja się na pierwsze ryby do nowego akwarium).

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok, z roślinami z czasem sobie poradzę, ale co z tym filtrem, czy powinien być słyszalny wyraźnie, czy prawie bezszelestny??

dziś go rozebrałem i złożyłem i jest troszke lepiej.

Woda jest mętna, widać jaby "mgłę" jak miesza ją strumień wody z filtra. Myślę, że po max 2 tygodniach sie wyklaruję. Jutro podjadę po ten zeolit, a wegiel zgodnie z radą zostawie na inną "okazję".

 

Co do napowietrzania to zamontowałem kostkę długości 10cm i brzęczyk 2'u-komorowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze filter zawsze tam troszke slyszalny powinien byc ale bez przesady oczywiscie (nie jak odkurzacz:))roslinki to moze jakies mniej wymagaJCE KUP ZE WZGLEDU NA T ZE OSWIETLNIE MASZ troszke slabe....mozesz w poscire umniescic kilka zdjec i pokaz nam co i jak jest bo ta woda moze byc metna z wielu roznych powodow np zwir....a i pamietaj nie zawsze sie wyklaruje....moze ale nie musi Pozdrawaim.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda wyklarowała się dziś :D wróciłem z pracy, a tu w akwarium czysto, woda przejrzysta, jeszcze nie idealna, ale jest bardzo dobrze. Jak tylko nalałem wody do zbiornika, to zalałem preparat neutyralizujący chlor i metale ciężkie, do tego cos co się nazywa "filter start"-zestaw mikroorganizmów filtrujących wodę, tak na gotowo.

Co do filtra, to przetrzepałem instrukcję i znalazłem, że jeśli jest głośny, to najprawdopodobniej uwięzione jest w nim powietrze. Proponują kilka razy włączyć i wyłączyć....działa, jest cicho. Troszkę słychać, ale wkońcu pompuje 1300l/h, więc jakies dzwięki musi wydawać.

DziŚ kupiłem zeolit (marka raczej bez znaczenia w tym przypadku), może zdąże jeszcze dziś go zainstalować do filtra. Często się go podmienia? na opakowaniu nie ma informacji na ten temat.

 

o oświetleniu założę wątek w odpowiednim dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę kolega ostro dzaiła i tak dalej.

CO do zeolitu najlepiej wymieniać co miesiąc,wkońcu zbiera wszystkie syfy no i wkońcu jego pojemność się kończy.

No terż czekam na fotki.

Z roślin proponuje nurzańca,hygrofille,bakope,mech jawajski ważne żeby szybko rosły.

Z czsem to anubiasy,microzorium i co już sobie upatrzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny na razie mam takie, żeby tylko były, 2 funciaki za roślinke, jak wiecej to jakoś taniej. Jak poprawie oswietlenie i na dnie zbierze sie troszke "nawozu" to powoli zacznę szukać fajniejsze, a z szukaniem bedzie troszke ciężko, bo jeszcze nie widziałem w swojej okolicy sklepu z ciekawymi roślinkami. Muszę znaleźć odpowiednik kasandry w UK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...