Skocz do zawartości

Co to za choroba ? (Brzanka Rekinia).


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem się zapytać co to może być za choroba i jak ją zwalczyć.Mianowicie od wczoraj na Brzance rekiniej pojawiło się coś takiego że straciła połowę łusek po obu stronach i wgl jest jakaś taka zamroczona ciągle pływa (a w zasadzie dryfuje) w jednym miejscu.Niedawno do akwarium włożyłem nowy korzeń (dąb) dokładnie oskrobałem z niego korę i spreparowałem kilka razy,pomyślałem że to właśnie przyczyna lecz nie wiem.Zrobiłem kilka zdjęć rybce oraz korzeniowi.Aha i jeszcze wczoraj wpuściłem do akwarium środek CMF.

 

Zdjęcia:

Korzeń

http://imageshack.us/photo/my-images/27/dsc0365dgq.jpg/

 

Brzanka:

http://imageshack.us/photo/my-images/651/dsc0363vu.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/163/dsc0362re.jpg/

 

 

Bardzo proszę o szybką odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz dokładnie warunki życia ryb:

- litraż zbiornika,

- pełna obsada,

- kiedy założono akwarium i czy zbiornik dojrzewał 3 tygodnie bez ryb,

- czy dokonywałeś ostatnio jakichś zmian oprócz włożenia do akwarium korzenia

- rodzaj i model filtra (czy jest on włączony cały czas)

- ilość/rodzaj roślin,

- inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp.,

- stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.,

- temperatura w zbiorniku,

- jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra),

Przydałyby się jeszcze parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

450 L

Obsada:

para pielęgnic zeber wraz z około 15 młodymi (3 cm).

para akar błękitnych

2x Brzanka rekinia

2x tetra

4x kiryśnik czarnoplamy

6x kirys pstry

2x plecostomus

3x zbrojnik niebieski

Akwa założyłem jakieś 1,5 roku temu.Zbiornik dojrzewał około 3 tygodni bez ryb.Ostatnio nie dokonywałem żadnych zmian poza włożeniem korzenia.Filtr nie pamiętam już jaki mam ale jakiś aquaela wewnętrzny i spokojnie starcza bo ma bardzo duży przepływ, cały czas pracuje.W akwarium mam kilka anubiasów i kryptokoryne.Mam oświetlenie 2x po 36W oraz grzałke ale nie urzywam poniewarz mam ciągle stałą temperaturew akwarium ok 25 stopni.Żadnych nawozów nie stosuje pokarm standardowy płatkowy roślinny .Podmieniam wodę co tydzień 10 % filtr czyszcze regularnie.Parametrów nie stety nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ułatwiłoby nieco, gdybyś opisując problem podał parametry wody. Skoro jednak chcesz jakiejkolwiek odpowiedzi to proszę.

Obstawiam fleksibakteriozę, ale nie jestem pewna w 100%, dlatego wolałam się nie wypowiadać.

 

Leczenie

 

W przypadku fleksibakteriozy możliwość wyleczenia ryb jest bardzo niewielka, ponieważ jeśli dojdzie do widocznych zmian chorobowych to jest to zaawansowane stadium choroby. Do zwalczania tej choroby stosuje się następujące środki: A) chlorotetracyklina (Aureomycin) – roztwór 13-130 mg na 1 l wody – kąpiel przez 2-4 dni; po leczeniu może występować niedobór witaminy E i K oraz kwasu foliowego. B) chloramina – roztwór macierzysty 1 g na 100 ml wody, z tego 1 ml na 1 l wody – kąpiel 24 godzinna, tylko w zbiorniku bez podłoża; zalecany jest tylko świeży (1 – 2 dniowy roztwór). C) chloramfenikol (Detreomycyna) – roztwór od 5- 13 mg na 1 l wody, jeśli jest stosowany jako kąpiel długotrwała (uważana przez niektórych za mało skuteczną) lub roztwór 1 mg na 1 g karmy (60 mg na 1 kg masy ciała ryby) – podawany z karmą, kilkakrotnie w iniekcjach. D) fenoksetol (para-chlorophenoxethol) – 0,005% roztwór płynnego fenoksetolu – kąpiel prze kilka minut; jest bardzo toksyczny dla gupików i gurami, dlatego nadaje się do leczenia m.in. karasi i mieczyków; 0,005% roztwór zabija ryby po 25-36 minutach. E) flumechina – roztwór 30 mg na 1 kg masy ciała ryby, który jest podawany z karmą kilkakrotnie. F) octan pirydylortęciowy – roztwór 1-2 mg na 1 l wody – kąpiel przez godzinę. G) siarczan miedzi – roztwór 1 g na 30 l wody – kąpiel przez 15-20 minut. H) sulfatiazol – roztwór 100 mg na 1 l wody – kąpiel przez 3 dni. I) trypaflawina – roztwór 3-6 mg na 1 l wody – kąpiel przez 6-12 godzin; kilkakrotnie przez 2-3 kolejne dni

Mam nadzieję, że Twoja ryba jeszcze się trzyma, choć patrząc na tamte zdjęcia raczej w to wątpię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...