Skocz do zawartości

Pleśń? Białe dno i padające rybki.


peter1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich.

 

Mój zbiornik:

72 L

filtr Eheim Biopower 160

temperatura 24 stopnie

Akwarium założone ok rok temu

 

Rybki:

7x platki

1x glonojad (nie pamiętam jaki ale dość duży - urósł od zakupu)

 

Filtr czyszczę co tydzień nieraz częściej

Wodę podmieniam co 2 tygodnie ok 40-50%

Ostatnio co tydzień (3 podmiany)

Po podmianie wlewam wg wskazań:

Tropicol

Ferro-Aktiv

AQUAFLORIN Potassium

Esklarin

CMF (ostatnie 3 podmiany)

Wodę leje prosto z kranu

 

Rybki padają (ok 1 na tydzień i tak już 5)

 

Objawy to:

- padające ryby.

Platki po padnięciu i trochę przed mają taki jakby zmniejszony ogon. Zaczynają się kręcić (obracać tak jak by nie panowały nad tym gdzie płyną)

 

- Biały nalot na dnie (widoczny na zdjęciach)

 

- Problemy z filtracją. Tzn na dnie widać odchody, a wkłady filtra potrafią być zapchane już po 3 dniach. Mimo że filtr jest do akwarium max 160 L.

 

- W liściach roślin dziury (widoczne na zdjęciu). Nawet na roślinie posadzonej tydzień temu.

 

 

Poniżej przedstawiam zdjęcia: (dodam że pokarm po karmieniu zazwyczaj zostaje zjedzony - akurat tak się trafiło)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Po pierwsze co może być przyczyną problemów? (zapychający się filtr, padające rybki)

Po drugie co to jest ten biały nalot?

po trzecie co mam robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich.

filtr Eheim Biopower 160

Nie masz przypadkiem napowietrzacza ? Jeśli nie to powinien być Twój pierwszy zakup w zoologicznym - większość pleśni rozwija się z powodu słabej filtracji i przede wszystkim napowietrzania.

Tropicol

Ferro-Aktiv

AQUAFLORIN Potassium

Esklarin

CMF (ostatnie 3 podmiany)

Tego w ogóle nie powinno być w akwarium - to że firmy to produkują nie znaczy że się nadaje do akwarium. Z nawozów najlepsza jest ziemia ogrodowa, jednak możesz stosować sole i easycarbo.

 

 

 

Problemy z filtracją. Tzn na dnie widać odchody, a wkłady filtra potrafią być zapchane już po 3 dniach. Mimo że filtr jest do akwarium max 160 L.

Na pierwszy rzut oka jest tam bardzo dużo odpadów przemiany materii ... co może oznaczać że jest mały obieg wody, proponuję przerobić trochę wylot z filtra tak, aby strumień wody skierowany był na dół. No i przypominam że bez oddzielnego napowietrzania się nie obejdzie.

 

Biały nalot na dnie (widoczny na zdjęciach)

Słabe zdjęcie - za dużo nie widać - a czy przypadkiem nie miałeś wcześniej piasku w akwa ?

W liściach roślin dziury (widoczne na zdjęciu). Nawet na roślinie posadzonej tydzień temu.

Wydaje mi się że te roślinki po prostu zaczynają gnić - tutaj proponuję zrobić testy wody, dowiesz się z nich czego roślinom brakuje, a czego mają w nadmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich.

filtr Eheim Biopower 160

Nie masz przypadkiem napowietrzacza ? Jeśli nie to powinien być Twój pierwszy zakup w zoologicznym - większość pleśni rozwija się z powodu słabej filtracji i przede wszystkim napowietrzania.

 

Mój filtr wygląda tak:

Dołączona grafika

z tym że bez jednego kubełka z tymi kulkami.

Obecnie założona jest deszczownia. Mam gdzieś tę drugą końcówkę widoczną na zdjęciu...

 

I tu wątpliwość. Zawsze czytałem że przy napowietrzaniu ważny jest ruch tafli wody i dlatego deszczownia jest lepsza od puszczanych "bulek powietrza" pod wodą...

Zawsze myślałem że to jest filtr i napowietrzacz w jednym. U kolegów też nie widziałem osobnego urządzenia do napowietrzania.

 

Nie podwarzam Twojego zdania tylko chciałem się upewnić że mój filtr nie pełni również roli napowietrzacza?

 

Problemy z filtracją. Tzn na dnie widać odchody, a wkłady filtra potrafią być zapchane już po 3 dniach. Mimo że filtr jest do akwarium max 160 L.

Na pierwszy rzut oka jest tam bardzo dużo odpadów przemiany materii ... co może oznaczać że jest mały obieg wody, proponuję przerobić trochę wylot z filtra tak, aby strumień wody skierowany był na dół. No i przypominam że bez oddzielnego napowietrzania się nie obejdzie.

Tzn mam deszczownię i wcześniej jej wyloty były pod taflą wody skierowane ku górze.

Jednak gdy zaczęły się problemy z drożnością filtra wyloty deszczowni potrafiły się zapchać jakimś szlamem z odrobiną galarety.

Teraz deszczownia jest nad taflą wody skierowane minimalnie w kierunku dołu i się nie zapycha tak szybko... - strasznie teraz hałasuje ale przynajmniej jest ruch wody co w moim mniemaniu napowietrza wodę. (nie wiem może coś źle zrozumiałem i ruch wody nie napowietrza jej?)

 

Biały nalot na dnie (widoczny na zdjęciach)

Słabe zdjęcie - za dużo nie widać - a czy przypadkiem nie miałeś wcześniej piasku w akwa ?

Wieczorem postaram się zrobić jakieś ostrzejsze.

Piach był taki kupny ale to ponad rok temu jak zakładałem akwa.

Nasypałem piachu, akwarium dojrzało i chciałem kupić rybki i doczytałem się że mam nie takie podłoże.

No i umyłem, wypłukałem akwarium i kupiłem taki żwir jak mam. Pod spód dałem jakieś inne podłoże też kupne. (dzięki temu miały rośliny lepiej rosnąć).

 

W liściach roślin dziury (widoczne na zdjęciu). Nawet na roślinie posadzonej tydzień temu.

Wydaje mi się że te roślinki po prostu zaczynają gnić - tutaj proponuję zrobić testy wody, dowiesz się z nich czego roślinom brakuje, a czego mają w nadmiarze.

KH wyszło mi 14°n a 10 GH°n

 

To test na twardość wody.

Taki mam a jaki jeszcze wykonać?

 

Dzięki za pomoc pozdrawiam

 

EDIT:

Fotki:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Na 6 zdjęciu widać chyba najlepiej.

Dodam że białe kamyczki to podłoże które było pod spodem.

i podczas podmiany wody za bardzo odmulaczem skrobnąłem.

 

Nie wiem czy to istotne ale wcześniej miałem filtr z zestawu (jakiś krzak). Miał wkład z waty.

Zaczął się zapychać codziennie a wata objętościowo zajmowała 1/3 tego co pierwotnie.

Potem kupiłem to co mam i tak chodził pół roku aż od jakiegoś miesiąca zaczął się mocno zapychać...

Czy może trzeba wymienić wkłady na nowe?

Może dokupić jeden koszyk z gąbką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jak Ci moje zdanie nie wystarczy to niech się też inni wypowiedzą, ale na moje oko masz za mały ruch wody w akwarium. To że skierowałeś deszczownię na taflę wody to ok jest na +, ale przez deszczownię masz mały obieg wody i nic z dna nie jest podrywane, przez co powoli zaczyna gnić. Lepiej by było jak byś wyrzucił deszczownię i podłączył napowietrzacz pod ten filtr, wtedy i być napowietrzał wodę, miał większy obieg, a ruch wody skierowany ku dołowi poprawił by pozbywanie się tych resztek. Druga sprawa to nie wiem po jakim czasie od karmienia zrobiłeś zdjęcie ale wydaje się że znacznie przekarmiasz ryby, sądząc po resztkach pokarmu i odchodach. To również wpływa na klarowność wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...