Skocz do zawartości

Korzeń śliwy


tomasz450
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety nie możesz dać go do akwarium. Korzeni z drzew owocowych nie można umieszczać w akwarium ze względu na to, że drzewa owocowe wydzielają jakaś żywicę, więc gdy włożysz go, może on zaszkodzić mieszkańcom Twojego akwarium. Chyba, że będziesz bardzo długo go preparował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj już niestety mamy trochę więcej do roboty . Na początku musimy nasze znalezisko okorować . Operacja ta jest bardzo ważna , gdyż pod korą znajduje się tzw.miazga twórcza . To ona zacznie jako pierwsza gnić i pleśnieć . Korę możemy usunąć dwoma sposobami :

-mechaniczny - za pomocą ostrego narzędzia ( duże bryły korzenne)

-za pomocą naprzemiennego gotowania i suszenia ( dużo,drobnych odnóg w korzeniu)

Jeżeli nasz korzeń jest już ładnie okorowany to należałoby , choćby dla pewności wysuszyć . Rodzaj suszenia zależy od wielkości naszego korzonka . Małe korzenie możemy wysuszyć w piekarniku . W piekarnikach elektrycznych ustawiamy temp.ok:100 stopni i jeżeli jest taka możliwość to włączamy termoobieg . W wyższej temperaturze korzeń nam po prostu popęka .W piekarnikach gazowych takie suszenie jest bardzo ryzykowne !! Radziłbym nie próbować !!! Czas suszenia zależy od wielkości korzenia , może trwać od 24 godzin do kilku dni . Duże korzenie , nie mieszczące się w piekarniku , musimy niestety zanieść do pobliskiego tartaku lub stolarni posiadającej suszarnie . Następną czynnością jest gotowanie korzenia w solance . Podobnie jak w przypadku zakupu korzenia w sklepie . Mając oczyszczony,wysuszony,wygotowany korzeń powinniśmy go namoczyć . Po wcześniejszym suszeniu możemy mieć pewność , że będzie nam w zbiorniku wypływał na powierzchnię . Aby wymoczyć nasz korzeń , wkładamy go do pojemnika z wodą oraz dociskamy czymś ciężkim aby nie wypływał . Namaczanie korzenia może trwać od kilku dni do kilku tygodni . Zależy to oczywiście od jego wielkości .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzenie drzew owocowych nie wydzielają żadnej żywicy , ktoś wyżej pomylił się chyba mu chodziło o korzenie drzew iglastych. Ale mniejsza o to , rzeczywiście korzenie drzew owocowych mniej się nadają niż np korzenie dębu . Wynika to z tego że korzenie drzew owocowych mają "miękkie" korzenie i szybciej ulegają rozpadowi w wodzie ( nie oznacza to że korzeń rozpadnie się w tydzień ) Np możesz mieć do rok w akwarium a później powoli będzie się rozpadał podczas gdy korzenie drzew "twardszych" jak np dębu przez dłuższy okres czasu pozostają w wodzie. Ale wszystko zależy od preparacji jak źle spreparujesz to każdy korzeń może narobić szkód w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...