Skocz do zawartości

Marne parametry wody


Frostmore
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok dzisiaj przyszły testy przed chwilą je robiłem i gdy spojrzałem na tabelkę by porównać wyniki to o aż złapałem się za głowę...

NO3 - około 80 mg/l

No2 - 0

GH - >21 stopni niemieckich

KH - około 17 stopni niemieckich

PH - 8.0

CL2 - 0mg/l

Po4 - 2.6mg/l

Fe - 0.35mg/l

Nawożenie to K2SO4, nawóz mikro/makro z allegro oraz bimbrownia ( aktualnie nie podaję co2 )

 

Dane o akwarium:

70L prostokątne

Oświetlenie - 0,52w/l Diversa Opti Plant i zwykła jarzeniówka 6500K po 10h dziennie

temp.wody 25-26 stopni

Filtr - AquaEl Fan1

Podłoże to zwykły żwirek ze sklepu wzbogacony kulkami gliniano-torfowymi

Brak zamków skałek jedynie dwa większe korzenie

Roślinki - Anubias, Flame moss, 3x Cryptocoryna karbowana, 2x żabienica, nurzaniec, Bacopa crenata, gałęzatka kulista,

Rybki - 7x Neon inesa, 2x gupik, glonojad, 2x molinezja , około 15 małych mieczyków ( powód pęknięta siatka w kotniku ) jutro idą do nowego domu bo już trochę podrosły i 3-5 platek.

Wymiana wody co dzień po 20 % do tego odmulanie i ewentualnie czyszczenie filtra jak już nie daje rady.

Napowietrzanie za pomocą deszczowni.

Bardzo proszę o pomoc aby jakoś wyrównać te parametry. Testy robione przed podmiana wody bo dzisiaj akurat mija tydzień od ostatniej. Jeżeli temat jest nie w tym dziale co trzeba proszę o przeniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że mieczyki są do oddania i jutro się wyprowadzają. Proszę o konkretne odpowiedzi np. jak obniżyć ph czy kh co zmienić od czego zacząć ? Aby doprowadzić to akwarium i jego parametry do prawidłowego stanu. Polałem garść kamyczków octem i bardzo ciężko to zauważyć ale leciuteńko się się pienią czy oznacza to wymianę podłoża ? Jeżeli tak to słyszałem że najlepiej kupić czarny bazalt o granulacji 2-5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wiesz czemu mieszanki są do kitu.

 

Zakup każdą sól osobno i będzie Ci można pomóc.

 

Z nawozem "makro/mikro z allegro" nikt Ci nie pomoże.

 

PS. Obsada też do kitu. Nie dość, że w tak twardej wodzie to od biedy mogą być gupiki, bo np. neonki potrzebują 2 razy bardziej miękkiej, to na molinezje, mieczyki i glonojada akwarium jest za małe. (Jeśli wymiary akwarium to np. 60x35x35).

 

Co do NO3 i PO4 - większa podmiana wody i nawożenie poszczególnymi solami.

 

Co do twardości - podmiany wodą destylowaną/demineralizowaną/filtr RO.

 

Co do PH, poprzez podmianki tą wodą trochę spadnie, jeszcze bardziej poprzez CO2, torf, liście ale to jak zbijesz KH.

 

Są jeszcze specjalne kwasy ale to raczej nie jest polecane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok na razie dzisiaj zrobię większą podmiankę wody około 40-50 % normalna woda. A jutro zrobię bimbrownię. Czy jakieś nawozy podać czy do uspokojenia sie parametrów nic nie podawać ? Oraz jakie sole zamówić ? K2SO4 mam w domu i do tego zamówić chelat żelaza 8%, KNO3, MgSO4*7H2O, KH2PO4 czy coś jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok podałem tak z 10mg/l potasu i tego mikro do wartości żelaza około 0.35 mg/l.

Parametry wody po 2 godzinach od podmiany to:

NO3 - 30-35

NO2- 0

GH - >21

KH- około 16

PH- okolo 7.7

Cl2-0

Rozumiem że teraz za jakieś dwa dni podmienić 20 % wody aby zejść do 10-15 mg/l NO3 i 1-1.25mg/l PO4 ?

Podawałem http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-makr ... 00968.html

 

Czy żeby obniżyć GH,KH i Ph można zastosować torf taki ze sklepu ogrodniczego czy trzeba specjalny ? Konieczne będzie użycie także szyszek olchy czy sam torf wystarczy ? PH będę obniżał przy pomocy Co2. Jak na razie czekam na szklany dyfuzor bo kostka lipowa nie dała rady. Zastanawiam się także nad wymianą podłoża bo to najprawdopodobniej kamyczki zatwardzają mi wodę. Co myślicie o czarnym bazalcie 2-5mm ? Czy nie zmienia on parametrów wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazalt nie zmienia parametrów wody...

Sprawdź parametry ODSTANEJ wody kranowej będziesz wtedy pewny czy coś w akwarium zatwardza ją czy nie.

Pisze z telefonu-brak pl znaków :(

 

Ja rozumiem, już był poruszany ten temat w dziale i nie ma ustępstw. Regulamin... Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test wczoraj i polałem garść kamyczków octem i tak jakby leciutko się pienia ale trzeba bardzo mocno się przyjrzeć żeby to zauważyć. Ile potrzeba tego bazaltu żeby zrobić podłoże 4-5cm ? Czy 16kg starczy ? Przy podmianie zobaczę parametry odstanej wody. I teraz podmiana tak jak pisałem we wcześniejszym poście ? I jak z tym torfem ?

 

Zrobiłem dzisiaj test wody kranowej odstanej 15 godz i odnośnie gh, kh i ph są takie same jak w akwarium ;/ natomiast No3 - ok. 0,2mg/l No2 - 0 Cl2 - 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...