Skocz do zawartości

Akwarium energooszczędne.


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad odpaleniem akwarium czysto biotopowego możliwie jak najmniej prądożerczego.

 

Dlatego pierwsze co to - światło LED, a co za tym idzie domyślam się że bez roślin chyba że coś się zmieniło w technologii w tym temacie, dawno się tym nie interesowałem po prostu mam swoją 52'kę ze świetlówkami i roślinami Low-Tech i na tym przystałem.

 

Skoro LED to myślałem o Tanganice, Malawi, ewentualnie Ameryka Środkowa lub Południowa. Ma to być akwarium dekoracyjne więc bardziej myślałem o kolorach i malawi.

 

Akwarium od 180 o nietypowych wymiarach powiedzmy do 240l.

 

Wiadomo kubeł + kaskada będzie

 

Następny temat to ogrzewanie - coś energooszczędnego (?)

 

Dlaczego to? Ano dlatego że ostatnim razem mając 240l skończyło się niedopłatą za prąd ponad 1000zł po roku czasu... także no.

 

Jaka ewentualnie obsada do tego? Jakieś pomysły? Naturalnie wolałbym dużo i kolorowo lub ze 4 sporych rozmiarów sztuki i ciekawe kolorystycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na grzałce nie da się oszczędzać 200W do takiego Akwarium

Jeśli już chcesz kupić grzałkę to nie 200 a 300W - będzie szybciej nagrzewać wodę.

Z ryb z akwa bez ogrzewania to: danio, kardynałki, Welony, babki taiwańskie. Jednak z taką obsadą nie ma szału (chyba że zrobisz jednogatunkowe z ławicą). Dużo ciekawszym rozwiązaniem by było akwarium "krajowe" z gatunkami ryb krajowych np. Cierniki (bardzo ciekawe ryby, budujące gniazda i opiekujące się ikrą i młodymi), ciekawe są też okonie, jako ryby denne możesz mieć piskorze lub miętusy. Świetnym rarytasem (tymczasowo) był by szczupak lub sandacz. Oświetlenie ledowe również nadaje się do akwa roślinnego - ja założyłem niedawno Low-techa roślinnego i wszystko rośnie jak szalone. Warunek jest taki że musi być ok 0,24W/l (w diodach).

poniżej masz linka z opisem kilku ryb:

http://polskieryby.blox.pl/html

Za kilka lat na pewno założę takie właśnie akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz utrzymać LT dla Ameryki Środkowej bez większych problemów. Wtedy się decydujesz na mieszankę żwirku i piasku rzecznego, kamienie i trochę nurzańca, kabomby i innego zielska rosnącego szybko. Z drugiej strony sterta kamieni. O dziwo, to ważne, ponieważ inaczej pielęgnice szybko zdemolują Ci część roślinną. Możesz nasadzić nurzańca za stertą, jeżeli ta będzie się prawie że opierać o ścianki akwarium. Wtedy jako obsada korzystasz z pary pielęgnic i odpowiedniego zestawu żyworódek. Problem tkwi w tym, że wszelkie dostępne ławice z tamtych terenów, to wielkie sztuki (większe niż pielęgnice niejednokrotnie). Można temu zaradzić traktując platki jako "ławicę", bo te będą się trzymać razem ze względu na większą rybę w akwarium.

 

Najlepiej skupić się na LT, jeśli nie chcesz tyle płacić. Niższe oświetlenie i słabszy filtr to znacznie mniejsze koszty. Jedynie grzałka musi być porządna, ale to niezależnie od akwarium.

 

Ogólnie musiałoby to wyglądać tak:

-sypiesz ziemię niewzbogacaną chemikaliami na dno

-na to warstwa gazy

-układasz stos kamienny

-na wierzch ziemi warstwa żwirku z piaskiem

-nasadzasz rośliny ukorzenione

-dajesz dojrzeć wodzie i filtracji (może być wg technologii LT poczytaj o tym w necie, to duża oszczędność)

-po trzech tygodniach wrzucasz garść ślimaków jawajskich (świderki) i kilka ampularii

-karmisz to pokarmem dla ryb przez następny tydzień

-wprowadzasz któreś z ryb

---platki (8)

---mieczyki (1+3)

---molinezje (1+3)

-tydzień przerwy na oswojenie się z akwarium

-wprowadzasz jedną parę pielęgnic

---meeka

---sajica

---miodowa

 

I masz tanie akwarium. Z czasem można dalej kombinować z obsadą, ale w LT warto być ostrożnym, żeby nie rozchwiać równowagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...