Jump to content

Jak się pozbyć nitek?

MarioM
 Share

Recommended Posts

Witam

Od dwóch tygodni walczę, na razie bezskutecznie, z glonem. Podejrzewam że to Spirogyra lub jakiś inny nitkowaty. Glon się dość szybko rozrasta, ciężko usunąć z liści, jest klejący, gdy się go wyjmie z wody. Zdjęcia glonów poniżej.

Do akwarium dolewaj EasyLife Carbo w dawce powyżej 3x, ale na razie zero efektów.

Mam wrażenie (może mylne i to kwestia przypadku), że glony zaczęły pojawiać się po zmianie wody na RO.

Zbiornik to 160L, 100x40x40, zalany w lipcu tego roku.

Oświetlenie to 90W, 9000K, 0,56W/L - świeci się 10h

Podłoże: JBL AquaBasis + żwir

Filtr: JBL e901+skimmer

Parametry wody to:

(testy JBL)

PH ok.7

NO2 - 0ppm

NO3 - między 1 a 5ppm

PO4 - 0,4ppm

(testy Zoolek)

GH - 9

KH - 10

Woda jest podmieniana raz na tydzień, ok. 20L. Wcześniej była to kranówka+uzdatniacz, od miesiąca RO. Najpierw czyste, obecnie z mineralizatorem z akwanawozy.pl (pakiet pomarańczowy) - 20ml na 20L wody, wg instrukcji.

W ostatnim czasie nie używałem żadnej chemii. Nie ma lampy UV. Grzebanie w akwa raz na tydzień, przy podmianie. Było trochę przesadzania roślin (kryptokoryn), ale od 2 tygodni już nie. Od razu po przesadzaniu odmulałem i podmieniałem wodę mając świadomość, że coś się z podłoża może wydostać do słupa wody.

Nawożenie linią EasyLife: Nitro 8,75ppm/tydzień, Fosfo 0,66ppm/tydzień, podawane codziennie. Profito po 2ml dziennie. Dodatkowo w ramach walki z glonem Carbo 20ml dziennie, czyli powyżej 3xdawka standardowa.

Dozuję CO2 z butli, 10h dziennie.

Ryby: 35 rasborek, 9 otosków, 9 krewetek Amano, kilka ślimaków Helenek. Fauna jest zdrowia, nie chorowała.

Ryby są karmione 3x dziennie, małymi dawkami. Pokarm sypki JBL.

Rośliny: valisineria nana, blyxa japonica, microsorium narrow, cryptocoryne becketti i wendtii.

Ogólnie rośliny rosną jak na drożdżach, są zieloniutkie i zdrowe... gdyby nie te nitki.

post-13710-13685172024425_thumb.jpg

Z góry dzięki za pomoc