Jump to content

Problem z pH


KarolaXYZ
 Share

Recommended Posts

Witam. Ostatnimi czasy staram się obniżyć pH w akwarium (akw. 72 l, są w nim otoski, neonki i gupiki). Od ponad miesiąca co tydzień stosuję podmiany wody: 7l – woda z kranu + 5l – woda destylowana. Skutki tego są następujące:

 

Woda w kranie:

pH – 7.5 – 8 (ciężko było odczytać z testów)

gH – 12

kH – 8

 

Woda w akwarium:

pH – 7.2

gH – 8

kH – 5

 

Chciałabym aby pH było poniżej 7 i zastanawiam się czy istnieje jakiś prostszy sposób jego obniżenia. Robienie co tydzień podmian wody mieszanej z destylowaną jest dość kłopotliwe, a na dłuższą metę kosztowne. Zastanawiałam się nad użyciem filtraxu kH, ale czy to obniży mi skutecznie pH?

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Proszę wybaczyć, ale kilka lat temu próbowałem osiągnąć ten sam cel co KarolaXYZ. Zaczynałem od akwarium 100l. Próbowałem chemii PH/KH minus, torfu i wody RO. Osiągnąłem tylko tyle, że KH miałem 0-1. Magiczne PH było zawsze 7 i wyższe. W pewnym momencie PH spadło mi do 5.5 (wyczerpał się bufor KH). Doszedłem do wniosku, że balansowanie na krawędzi ryzyka (gwałtowne spadki PH ze względu na prawie zerowe KH) może doprowadzić jedynie do katastrofy. Dlatego doszedłem do wniosku, że nie ma półśrodków, jeśli chce się osiągnąć to co KarolaXYZ. Najlepszą metodą jest niestety dawkowanie CO2. Przykra sprawa, ale jedynie dodając CO2 nie zmieniamy KH i w zależnaści od potrzeb (byle tylko nie zagazować ryb) możemy regulować PH.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...