Skocz do zawartości

Problem z pH


KarolaXYZ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnimi czasy staram się obniżyć pH w akwarium (akw. 72 l, są w nim otoski, neonki i gupiki). Od ponad miesiąca co tydzień stosuję podmiany wody: 7l – woda z kranu + 5l – woda destylowana. Skutki tego są następujące:

 

Woda w kranie:

pH – 7.5 – 8 (ciężko było odczytać z testów)

gH – 12

kH – 8

 

Woda w akwarium:

pH – 7.2

gH – 8

kH – 5

 

Chciałabym aby pH było poniżej 7 i zastanawiam się czy istnieje jakiś prostszy sposób jego obniżenia. Robienie co tydzień podmian wody mieszanej z destylowaną jest dość kłopotliwe, a na dłuższą metę kosztowne. Zastanawiałam się nad użyciem filtraxu kH, ale czy to obniży mi skutecznie pH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę wybaczyć, ale kilka lat temu próbowałem osiągnąć ten sam cel co KarolaXYZ. Zaczynałem od akwarium 100l. Próbowałem chemii PH/KH minus, torfu i wody RO. Osiągnąłem tylko tyle, że KH miałem 0-1. Magiczne PH było zawsze 7 i wyższe. W pewnym momencie PH spadło mi do 5.5 (wyczerpał się bufor KH). Doszedłem do wniosku, że balansowanie na krawędzi ryzyka (gwałtowne spadki PH ze względu na prawie zerowe KH) może doprowadzić jedynie do katastrofy. Dlatego doszedłem do wniosku, że nie ma półśrodków, jeśli chce się osiągnąć to co KarolaXYZ. Najlepszą metodą jest niestety dawkowanie CO2. Przykra sprawa, ale jedynie dodając CO2 nie zmieniamy KH i w zależnaści od potrzeb (byle tylko nie zagazować ryb) możemy regulować PH.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...