Skocz do zawartości

[30l] ogolne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W sobote tj 4.04.2009 r akwarium zostało zalane wodą udekorowane teraz jeszcze czekam na pare roslinek bo troszke juz mam korzen ułozony z chęcia wstawił bym zdjęcia lecz aprat upadl mi 1 tydz temu i oddałem do reklamacji....

 

Roslinki jakie planuję : te co mam to nei znam nazwy, moczarka ,anubias na korzen zabienica.

 

Z rybek : 5 kiryski panda 4-5 kardynałki (ale tutaj jeszcze nie wiem dokładnie czy na pewno kardynałki)

 

Doradzcie cos :roll::?::?: na co zwrócić uwage zakładaja akwa itd jakie testy kupic i co waznego w zoologu zakupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc należy kupić testy wody (ph, twardość, zwiazki azotu). lepsze są testy kropelkowe lecz jest to większa inwestycja i dlatego na początek możesz kupić testy paskowe 5w1 (np JBL). zmierz parametry w wodzie kranowej i w akwarium. jeśli kupisz testy paskowe, to po pomiarze sprawdź czy jakiś parametr nie odbiega od normy i jeśli któryś jest niewłaściwy, kup dla niego test kropelkowy by dokładnie go zmierzyć. sprawdź czy wybrane przez Ciebie rybki lubią parametry wody którą masz, czy też trzeba je skorygować. aha i jeszcze nei kupuj najtańszych, bo często okazuje sie że źle mierzą i i tak trzeba potem kupic inne.

mierz parametry co jakiś czas zwracając szczególną uwagę na związki azotu. w dojrzewającym akwarium w pewnym momencie osiągają trujące stężenie, a następnie spadają do zera (3-4 tygodnie). gdy ten proces się zakoczy możesz zacząć wpuszczać rybki (nie wszystkie na raz, stopniowo).

jeśli chcesz by akwarium dojrzało w tydzień-dwa to kup biostarter np sera nitrivec, w którym znajdują się szczepy niezbędnych w akwarium bakterii rozkładających związki azotu. możesz też wrzucić trochę jedzenia dla rybek, jako pożywkę.

pamiętaj że podczas dojrzewania filtr i grzałka muszą być cały czas włączone (tak samo jak później, gdy już będą rybki).

możesz już się zaopatrzyć w odmulacz (należy systematycznie odmulać dno akwarium, ale podczas dojrzewania nie musisz tego jeszcze robić). podczas dojrzewania nie musisz też podmieniać wody (później co tydzień około 20% wody nalezy podmieniać na nową odstaną przynajmniej dobę). mam nadzieję że wiesz że ogólnie wody się nie wymienia.

za jakiś czas może się też przydać skrobak do szyb (magnetyczny lub taki z żyletką na końcu).

i pamietaj, nie słuchaj sprzdawcy. oni zwykle chcą po prostu sprzedać więcej lub nie mają zielonego pojęcia o akwarystyce. na początku warto samemu poczytać i iść do sklepu z konkretami. potem może znajdziesz sklep z kompetentnym sprzedawcą, ale żeby to zrobić trzeba kilka razy sprawdzić jego wiedzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allegro: ok 20 zł kosztują testy kropelkowe z zooleka na GH i KH (test łączny), NO2 z Tropicala 17 zł, NO3 Tropicala 18 zł, pH Tropicala 17 zł. Komplet GH, KH, pH, NO2 i NO3 = 72 zł

 

Kropelkowe Rataja: NO2 9 zł, NO3 9 zł, pH 9 zł, GH 8 zł, KH 8 zł. Komplet = 48 zł

 

Przynajmniej kiedyś tyle widziałem na Allegro :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allegro: ok 20 zł kosztują testy kropelkowe z zooleka na GH i KH (test łączny), NO2 z Tropicala 17 zł, NO3 Tropicala 18 zł, pH Tropicala 17 zł. Komplet GH, KH, pH, NO2 i NO3 = 72 zł

 

Kropelkowe Rataja: NO2 9 zł, NO3 9 zł, pH 9 zł, GH 8 zł, KH 8 zł. Komplet = 48 zł

 

Przynajmniej kiedyś tyle widziałem na Allegro :P

Szczerze, wolę JBL 5w1 paskowe za 32zł u mnie się sprawdzają, kontrolowane z kropelkowymi podczas jednego z badań różniły się jedynie odczynem pH o kilka dziesiętnych.

 

A gdyby kupić to co w/w To wydasz więcej niż za walizkę kropelkowych z JBL'a, która kosztuje u mnie ok 100zł. A JBL nie ma sobie równych w testach, zoolek to najgorsze testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

To jest moje akwarium jeszcze dojrzewa ..

Dojdą tutaj Nurzańce aby załonić grałkę ;) , anubias na korzen albo kamień , moczarka i może zabienica.

A z ryb to mowiłem 5 kirysków panda, 4-5 kardynałek albo cos innego może polecicie coś??

 

Zrobiłem mała grotkę z tych korzeni dla kirysków były jeszcze 2 kamienie mniejsze ale wyjołem :mrgreen:

 

Czekam na opinie

 

aha a testy to kupie sobie te paskowe JBL co mowił kirysek oprocz jednego tylko ph kupię kropelkowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...