Skocz do zawartości

Dziwna „choroba” bocji.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pewien dziwny problem i do tej pory nie mogę dojść, co to może być. W sobotę z rana zauważyłem, że bocja wspaniała leży na dnie nieruchoma. Dosłownie sztywny trup, skrzela nieruchome, oczy zachodziły bielą. Wyłowiłem i chciałem po prostu odciąć łebek, aby być pewnym, że jest martwa. Leżała w siatce na desce dobre 10 minut ( najpierw chciałem sprawdzić czy z resztą bocji i paletkami wszystko dobrze) nieruchomo, martwa jak nic. Biorę tasak przykładam do rybki i nagle widzę, że skrzela zaczynają się ruszać. Szybko do szpitalika. Dałem profilaktycznie Bactocaps S. Po 24 godzinach rybka zaczęła się poruszać żwawiej. Podmieniłem wodę dodałem Bactocaps C. Dzisiaj rybka normalnie się rusza nawet zaczęła jeść. Reszta obsady w głównym zbiorniku żadnych objawów nie wykazuje. Co to mogło być? Spotkaliście się z takim przypadkiem? Tylko nie piszcie, że one tak odpoczywają / śpią, bo ja to wiem. To nie był sen ani odpoczynek to był nieruchomy trup.

 

Akwarium prawie 700 litrów

Zbiornik zalany październik / listopad 2011

Filtr zewnętrzny FLUVAL FX5 , wewnętrzny FLUVAL U4

Temperatura 28°C

Obsada; 6x bocja , 6 x paletka

Wystrój; dużo roślin, korzenie, skałki.

Nawozy z EASY LIFE

Podmiana wody? Ja wiem, co 5 miesięcy gdyż częściej nie ma potrzeby przy takiej filtracji. Woda krystaliczna, parametry w najlepszym porządku. Dno bez żadnego najmniejszego brudu. Brak glonów. Brak objawów u pozostałej obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję znaczenia parametrów wody w akwarystyce,ale w tym przypadku nie sądzę żeby to one były powodem.

Zauważ Locdog,że pozostała obsada,wraz z paletami ma się dobrze.

 

Nie doszukujmy się problemów tam gdzie ich nie ma.

Czasem bez dokładnych badań ryby nie da się ustalić co było powodem danej reakcji.Nie wszystko widać jak na dłoni.

Pozostaje cieszyć się,że rybcia ma się dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wystarczy, że napisałem, że są dobre? NO3 około 15mg/l. Utrzymuję w takim stosunku do PO4, aby nie było glonów a co najważniejsze sinic. NO2 i oczywiście NH3 / NH4 = 0

Zresztą ja nie pytam się o parametry, bo to chyba oczywiste, że wydając kilka tysięcy na akwarium dba się o nie i przez debilne parametry nie chce się stracić wszystkiego. Prawda?

 

Ja mam inny problem, o którym napisałem wcześniej.

 

sławek121

Powiedz mi, jakie badania należy wykonać i najlepiej gdzie to zrobić. Boję się ją wpuścić do głównego. Może ma jakieś pasożyty? Nie wiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...