Skocz do zawartości

Jakie to choroby?Leczyć?Uśmiercić?


Anetka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pierwszy raz korzystam z jakiegokolwiek forum,_więc jeżeli coś zrobię nie tak to z góry przepraszam. :) Mam akwarium od 6 miesięcy i wszystko było ok czasami jakieś glony,_ale aktualnie mam jakieś choróbska i podejrzewam,_że to może być martwica płetw u mieczyka (na ogonie jest małe wgłębienie - aktualnie już skrócił się do tego wgłębienia,_po prostu odpadł) i bojownika (którego już nie ma i nie wiem gdzie jego zwłoki)._Miałam jeszcze jednego mieczyka i też nie wiem gdzie jest - może wyskoczył?_Jaki powód,_że tak zrobił nie wiem._Jestem całkowitym laikiem co do rybek. :( Gupiczka i molinezja - podejrzewam posocznicę,_ale nie wiem._Proszę o zdiagnozowanie choroby moich rybek i jak pozbyć się tych chorób, oraz jak pozbyć się glonów._Akwarium 112l,_podmiana co tydzień ok 30 litrów(ostatnio co 1,5 tyg)._Parametrów wody nie znam._Zamieszczam kilka zdjęć. http://imageshack.us/g/20/glony1.jpg/ Dziękuję i pozdrawiam czekam na szybką odpowiedź.

 

 

Spacje. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na zdjęciach mało widać, najważniejszą rzeczą jest dla mnie w tej chwili zdiagnozowanie przyczyny. Opisz zbiornik tak jak w linku:

, na zdjęciu z mieczykiem faktycznie widać jakieś zmiany na płetwie tylnej. Co mogę wywnioskować ze zdjęcia to masz troszkę zaniedbane podłoże, należało by je odmulać co jakiś czas. Z leków ja bym zastosował coś takiego

- akryflawina - np. AKRYFLAWINA Tropical - podstawowy preparat akwarystyczny do dezynfekcji wody i zwalczania zakażeń - choroby: pleśniawka, pleśnienie ikry, fleksibakterioza, martwica płetw

 

- FMC - np. Tropical, Zoolek - silnie działający preparat odkażający, przeciw pierwotniakom, bakteriom i grzybom - choroby: ospa rybia, oodinoza (choroba welwetowa), pleśniawka

 

. Ale dopiero po rozpoznaniu dokładnie choroby.

Najważniejsze w tej chwili to odnalezienie zwłok padłych ryb w akwarium lub ich fragmentów, ponieważ strasznie zatruwają wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Podaj dokładny wymiar zbiornika – szerokość, długość oraz wysokość.

112 l dł 88 wys 40 i szer 27

3. Opisz jakie posiadasz oświetlenie(świetlówki T8, T5 lub inne(jakie) – ile mają Wat, jaka firma, itp., dokładnie wszystko co o nich wiesz - lumeny, kelwiny, bla..., bla,... bla.), ile godzin jest włączone.

 

Świetlówki standardowe jaki daja w pokrywie do akwarium i jedna T8. Światełko świeci się ok 10 godz

 

4. Napisz jak długo funkcjonuje twój zbiornik – kiedy go założyłeś, zrestartowałeś, itp.

 

Akwarium mam od marca czyli 8 miesięcy

 

5. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę. Podaj parametry twojej wody w zbiorniku i/lub jeśli znasz wody z wodociągów. Podaj też parametry wody, którą używasz do podmian i jeśli to woda RO to podaj czym ją uzdatniasz(firma i jaka dawka) – wodę można zbadać ogólnodostępnymi testami, jeśli takich nie posiadasz to zapytaj w sklepie zoologicznym, może zbadają twoją wodę: twardość ogólna gH(TWO), twardość węglanowa kH(TWW), pH, NO3, PO4, NO2, Fe. Jak firma testów, sprawdź też datę ważności.

 

Jakie mam parametry wody nie wiem,nie sprawdzałam.Wodę uzdatniam AquaSafe firmy tetra, wodę podmieniam raz na tydzień 30litrów i za każdym razem odmulam dno.

 

6. Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii, itp..

 

Anty-glonowe tak ale nie pamiętam firmy.Bakterie w tabletkach takie jak antybiotyk w osłonkach,ale od miesiąca nie.

 

7. Czy używasz lampy UV, jeśli tak to od kiedy i ile czasu jest włączona, jaka jest jej moc.

 

Nie mam i nie używam.

 

8. Jak często „grzebiesz” w akwarium – przesadzanie roślin, odmulanie dna, czyszczenie szyb, przestawianie ozdób(korzenie, kamienie, „nurek”;P, itp.), dokładnie opisz jak wykonujesz te czynności.

 

Odmulam za każdą podmianą wody,wyjmuję tylko korzeń. Czyszczę szyby co podmiana.

 

9. Temperatura w dzień i w nocy, czy posiadasz grzałkę z termostatem lub podłączoną po termostat.

 

Grzałka z termostatem temp.28 stopni

 

10. Czy stosujesz jakieś nawozy, jeśli tak to jakie(firma), jak długo i w jakich dawkach/na dzień lub tydzień.

 

Nawóz do roślin classic planta gainer co podmiana według zalecen producenta.

 

11. Czy posiadasz CO2, jeśli tak to opisz zestaw, ile podajesz CO2, ile czasu w ciągu 24h podawane jest CO2. Jeśli to "bimbrownia" to czy regularnie robiony jest zacier, jakie proporcje(opisz dokładnie)

 

Nie posiadam.

 

12. Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika – ile ryb, raków, krabów, żółwi, krewetek, żab, traszek, itp., itd. Rozmiary oraz kiedy zostały wpuszczone do zbiornika, czy chorowały i w jakiej są/były kondycji, itd.

 

Glonojad,Skalar,mieczyczka i mieczyk,molinezje 1 para,gupiczka,2 bojowniczki,10x neonki,2x kosiarki,2x z rodziny neonkow nie pamiętam nazwy czerwone głowy czarno białe ogonki,danio.Był bojownik,mieczyk,gupik,3 danio od początku akwarium,ale padły.

 

13. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin, kiedy zostały posadzone, czy były przesadzane(jeśli tak to jak - opisz dokładnie, przycinane oraz w jakiej są/były kondycji.

 

Nazw roślin nie pamiętam srednio rosną,nie ma co przycinać.

 

14. Napisz jakie posiadasz podłoże(firma), jak jest jego warstwa, czy masz substrat(firma), czy masz korzenie - jakie, kamienie – jakie, inne ozdoby – jakie.

 

Substrat i kamyki - firmy nie pamiętam.

 

15. Podaj jakie posiadasz filtr/filtry(firma, rodzaj, model), czy są włączone cały czas jeśli nie to ile czasu pracują. Napisz jakie posiadają wkłady filtracyjne. Napisz jak często myjesz filtr/wkłady filtracyjne – opisz dokładnie jak to robisz i jaką wodą.

 

Filtr JBL 700,zewnętrzny włączony non stop.Myję raz na miesiąc lub rzadziej w wodzie z akwarium.Wszystko płuczę w tej wodzie z akwarium,wkłady takie jakie były od nowości.

 

16. Jak często karmisz ryby, jaka to karma(firma, rodzaj, nazwa, itp.), w ile czasu ryby zjadają pokarm, czy dajesz karmić ryby komuś innemu.

 

Karma JBl nove bel raz dziennie karmię.

 

To chyba wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby wszystko jest prawie normalnie, poza kilkoma szczegółami:

1. Na skalary jest trochę za małe akwarium.

2. Co zauważyłem, jeżeli stosujesz preparat anty glonowy to znaczy że masz problem z glonami, mogłaś przypadkiem podtruć ryby skrajnie wysokim NO3, przez co osłabić ich kondycję i dla tego przyplątała się jakaś choroba. Przydało by się zrobić testy wody na NO2, NO3.

Na początek bym wymienił 50% wody i zastosował akryflawine w dawce zalecanej przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...