Jump to content

Duża rana na boku bocji wspaniałej


Recommended Posts

Witam,

 

Jestem w trakcie przeprowadzki i z akwarium 240 litrów na czas przeprowadzki do innego lokalu, dałem ryby do 160 litrów. To 160 normalnie funkcjonowało predzej. Niestety po paru dniach na boku największej bocji (ok 18 cm) skóra zrobiła się biała. Niestety na tym się nie skończyło, bo ta "biała skóra" w dość szybkim tempie zaczęła się rozchodzić ukazując mięso pod skórą bocji. Mam kilka bocji, ale tylko tej wyskoczyło takie paskudztwo. Nie mam pojęcia, czy wynikło to z otarcia skóry, czy może ktoś ją "dopadł". Wlałem wczoraj MFC. Nie spotkałem się z taka przypadłością prędzej, a nie ukrywam, że chciałbym zwiększyć swoje szanse na uratowanie tej ryby, dlatego szukam pomocy tutaj. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

Dziurawica

 

PRZYCZYNA: Wiciowce Hexamita symphysodoni.

OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Stres, zła jakość wody, brak odpowiedniej ilości witamin w pokarmie (awitaminoza żywieniowa) w tym głównie witaminy C. Dotyka głównie paletki, pielęgnice i ryby słonowodne.

SKUTKI: W przypadku braku leczenia wywołuje zniekształcenia ciała lub śmierć rybki.

OBJAWY: Na głowie oraz wzdłuż linii bocznej rybki rozwijają się otwarte ubytki skóry i mięśni.

LECZENIE: 1) Sprawdzić za pomocą testów jakość wody i zoptymalizować ewentualne rozbieżności pomiędzy parametrami wody i wymaganymi przez hodowany gatunek; 2) zredukować stres do minimum; 3) zmienić dietę rybek na karmę bogatą w witaminy, zwłaszcza w witaminę C. 4) Nie wolno dopuścić do powstania gnijących i powiększających się ran. Ranki i ubytki stają się często siedliskiem bakterii i grzybów chorobotwórczych. Są podatne na wszelkie infekcje, dlatego też należy przemywać chore miejsca r-rem rivanolu 100 mg /100 ml, lub też poddać rybkę kąpieli w r-rze tetracykliny (antybiotyk) 5 mg /1L czas kąpieli 4 dni. Po kuracji wodę należy przefiltrować przez węgiel aktywny.

UWAGI DODATKOWE: Rybki hodowane w akwariach z bogatą florą rzadko zapadają na tę chorobę.

 

źródło: http://sylwia.zarowna.pl.w.interia.pl/CHOROBY%20Ryb.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...