Jump to content

[325l.] ogólne


pawellm
 Share

Recommended Posts

Witajcie :).

Najpierw dane:

wymiary akwarium: 118x50x55

napowietrzanie: filtr wewnętrzny

oświetlenie: 54W Power-Glo + 54W Life-Glo

filtracja: Filtr wewnętrzny FLUVAL U3 + Filtr kubełkowy Elite Crystal Flo 80

technika CO2: brak

gatunki i ilość ryb: otosek 5 szt. (od dwóch dni)

rośliny: ludwiga repens red, kabomba caroliniana, lilaeopsisbrasilensis, bacopa caroliniana, anubias minima, limnophila sessiliflora, hemianthus (mały i duży), selaginella wildenowii, nurzaniec, mech.

inne sprzęty: Grzałka z termostatem TetraTec HT300

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.: nawóz gotowy kupiony na allegro (link) 4 ml. dziennie, carbo planta gainer - 5 ml. dziennie.

parametry wody: ph - 7.6, kh - 10, gh - 16, no2 - 0, no3 - 25

podłoże: żwir kwarcowy frakcja 2-8 mm (warstwa od ok. 3 do 8 cm) + ziemia ogrodowa (warstwa ok. 3 cm.)

 

Zdjęcie poglądowe (wykonane około tygodnia po starcie - obecnie różnica tylko taka, że rośliny urosły):

Dołączona grafika

 

Akwarium wystartowało 23.08.2012 i do ostatniego wtorku nie było w nim w ogóle ryb. W tym czasie co około tydzień podmieniałem ok. 30% wody. Węgiel zacząłem podawać ok. 3 tygodni temu, nawóz ok. tydzień temu (na razie w niewielkich ilościach).

 

Powoli chcę wprowadzać rybki i tutaj prośba o waszą opinię. Mój plan jest taki:

 

5 x otosek (już są)

20-30 x neon czerwony

4-6 x bocja wspaniała

4 x paletka

 

Ilość neonek będę dopasowywał do pozostałej obsady, żeby nie przesadzić z ilością. Mam obawy odnośnie bocji - bardzo chciałbym je mieć, ale wiem też, że długość akwarium 118 cm może być dla nich za mała. Poza tym akwarium jest otwarte, a spotkałem się z opiniami, że bocje są skoczne.

Paletki dopiero za jakiś czas, najpierw chciałbym żeby zbiornik się ustabilizował i żebym nabrał doświadczenia w prowadzeniu akwarium (miałem kilka lat przerwy).

I jeszcze jedno: przy minimalnych powyższych założeniach (5 otosków, 20 neonów, 4 bocje, 4 paletki) zmieściłbym jeszcze kilka (np.5) kirysków?

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie mi się podoba, na twoim miejscu posadził bym na 3 planie jakiegoś nurzańca lub coś wysokiego do przykrycia rurek i grzałki.

Nie potrzebny ci napowietrzacz, wystarczy podnieść deszczownie i ustawić tak żeby był ruch tafli wody i to spokojnie natleni wodę.

Link to comment
Share on other sites

Zdjęcie było robione ok. tydzień po starcie, czyli prawie miesiąc temu. Obecnie prawa strona jest już bardziej zarośnięta głownie przez kabombe. Po lewej jest zasadzona bacopa, ale jest to roślina wolnorosnąca i jeszcze się nie przebiła powyżej korzenia (widać ją trochę w szparze pomiędzy jednym a drugim korzeniem). Wieczorem postaram się wrzucić aktualne zdjęcie.

 

EDIT

 

Nie potrzebny ci napowietrzacz, wystarczy podnieść deszczownie i ustawić tak żeby był ruch tafli wody i to spokojnie natleni wodę.

Napowietrzanie to tylko dodatkowa funkcja filtra, stosuję tylko w razie potrzeby. Główne zadanie to filtracja.

Link to comment
Share on other sites

Myślisz, że to czym jest pokryty żwirek będzie schodzić? Jak to długo może potrwać? Nie chciałbym robić restartu nowego akwarium, ale jeżeli to będzie się łuszczyć pewnie nie będzie wyjścia :( A w opisie aukcji jest "naturalny" !!! :bije:

 

Kiryśnik nawet ciekawy, tylko co z temperaturą? Wymagania ma do 24 stopni, a w przyszłości planuje paletki które minimalnie mają mieć 26 stopni.

Link to comment
Share on other sites

Ech... i weź tu człowieku zaufaj sprzedawcy... :bije: Jakoś na razie będę musiał żyć z tym co mam.

 

A wracając do obsady akwarium: dzisiaj zamieszkało w nim 30 neonów czerwonych :)

 

Czyli dwa gatunki co do których nie miałem wątpliwości już mam. Kolejny zakup pewnie w przyszłym tygodniu. Jeszcze nie wiem co to będzie, więc wszelkie sugestie chętnie przyjmę.

 

Przy okazji zakupu neonów ciekawa sprawa: zawsze wydawało mi się, że sklepy zoologiczne zlokalizowane w galeriach mają kosmiczne ceny (nie wiem skąd takie przekonanie, nigdy wcześniej tego nie sprawdzałem, po prostu tak jakoś miałem zakodowane). A tu okazało się, że są sporo niższe niż gdzie indziej. Za neona płaciłem 3,50 a w innych sklepach 6-7. Sprawdziłem też otoski za które zapłaciłem kilka dni wcześniej 6,50, a w tym sklepie są po 4,50. I nie są to jakieś promocje, wyprzedaże, pozbywanie się gorszych ryb, itp. Po prostu takie mają ceny :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...