Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium [72l]


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Niedawno zakupiłam akwarium proste z pokrywą 72 l (wymiary: 60x30x40), oświetlenie: 1 x 15W.

 

Planuję tam trzymać: neonki albo drobniaczki, gupiki albo ramirezki , kiryski albo otoski, krewetki (jeżeli chodzi o obsadę to jeszcze się nie zdecydowałam), oraz zamierzam wybrać jakieś roślinki cieniolubne, łatwe w utrzymaniu.

 

Jako, że to jest moje pierwsze akwarium, mam parę pytań:

1. Zamierzam kupić filtr Aquael Fan 2 Plus (zależy mi na tym, aby filtr był funkcyjny, ale także w miarę cicho chodził), czy taki filtr będzie w porządku? Czy opłaca się dokupować do niego deszczownie?

 

2. Czy grzałka o mocy 50W będzie wystarczająca?

 

3. Jeżeli chodzi o podłoże, to planuję zakupić żwir czarny bazaltowy 2 – 4 mm. (myślałam także aby spróbować usypać ścieżkę z piasku kwarcowego, myślicie ze to dobry pomysł?), czy muszę pod to kupować jakieś substraty? Ile kg. żwirku mam kupić?

 

Póki co to tyle. Później pojawią się pewnie jeszcze inne pytania. Z góry dziękuję za odpowiedź, wszelkie sugestię i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ilość światła (15W) wygląda mi na dość mało, chociaż neonki będą w takim "mroku" ładnie wyglądać.

 

ad1. ten filtr jest wystarczający do tego akwarium, jeśli ustawisz go tak żeby powodował falowanie powierzchni wody to deszczownia będzie zbyteczna. A najlepiej kaskadę np. FZN2 -dobra filtracja, dobre napowietrzanie i jeden grat w akwarium mniej a tym samym więcej miejsca dla ryb i mniej szpecący widok.

ad2. jeśli różnica temperatur pomiędzy akwarium a pomieszczeniem nie jest duża (ok 5 do 7 st) to tak chociaż zalecana jest 75W.

ad3. przy układzie 3cm przód i 8cm tył potrzebujesz 10l, a przy 5cm przód i 9 tył 13l, wg mnie substrat lub kulki gliniane się przydadzą.

 

To tyle moim skromnym zdaniem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co pozostanę przy filtrze wewnętrznym. Jakoś średnio chciałabym bawić się z pokrywą, bo to mogłoby się źle skończyć :D .

 

A co do podłoża to jaki substrat polecacie? Ile tego substratu trzeba wrzucić pod żwir? Czy czarny bazalt o grubości 2 – 4 mm byłby odpowiedni dla kirysków i krewetek RC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do podłoża to jaki substrat polecacie? Ile tego substratu trzeba wrzucić pod żwir? Czy czarny bazalt o grubości 2 – 4 mm byłby odpowiedni dla kirysków i krewetek RC?

Po co Ci substrat,kilka kulek zrobi robotę przy cieniolubnych.

Co do żwirku,to będzie dobry,a jeszcze lepiej zmieszaj go z 1-3mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff… Akwarium w końcu stoi, jest już w nim kilka roślinek, korzeń i kokos. Najwyższa pora zacząć poważnie myśleć nad obsadą. Jak myślicie czy taka obsada była by dobra:

 

10 neon zielony

3 gupiki (czy mogę trzymać same samce, średnio chciałabym aby się rozmnażały)

5 krewetek RC

6 kirysek panda

 

Czy taka obsada byłaby dobra? Czy zmieściła by się tam jeszcze parka ramirezek albo bojownik?

A może macie jakieś inne pomysły, coś zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...