Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium 30l


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Domyślam się, że takich tematów jak ten było już wiele ale postanowiłem założyć swój abym mógł w nim zadawać pytania konkretnie pod moje akwarium.

 

Tak, że zacznę od początku.

Akwarium: 30l standardowe wymiary

Filtracja: Filtr kaskadowy z filtracja 400l/h + skimmer (nie za duży?)

Ogrzewanie: Grzałka z termostatem 100W + termometr

 

1. Chciałbym w akwarium umieścić:

- Korzeń

- Jakieś nie duże ładne kamienie (zrobić coś jak taka nie duża góra skalna)

- Rośliny (nie wymagające nawożenia CO2)

 

2. Obsada (tutaj też będę prosił o pomoc)

- Zastanawiam się nad bojownikiem, czy razem z nim można bezpiecznie umieścić w takim akwarium jakieś inne żyjątka ?

 

3. Podłoże... Chciałbym zapytać was jakie podłoże dać tak aby roślinki w miarę dobrze rosły. Chciałbym coś nie drogiego(szczerze przyznam się, że im taniej tym lepiej.. Z racji wieku mam ograniczony budżet)

 

4. Jakie oświetlenie wyjdzie najtaniej.. Zrobić samemu coś czy może kupić jakaś lampkę przymocowywana do akwarium ?

 

Póki co nie mam więcej pytań ale z racji tego, że jestem początkującym akwarysta na pewno zaleje was masa głupich pytań.. Kto pyta nie błądzi.. :)

 

Pozdrawiam :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM!!!!!!!!!!!! Też jestem nowy i mam akwarium 30l dość długo ale może pomogę .1.każde rośliny wymagają nawożenia i co2 ja stosuje initial sicks tetry jako nawóz. 2.ja polecam 2x kiryski spiżowe pamiętaj o pokarmie dla kirysków(są bardzo przyjazne dla moich 8x neonków)oraz 1 zbrojnik niebieski na dobry początek polecam.3.na30l polecam jedną dużą roślinę na tył akwarium oraz kilka małych tak aby nie wystawały z rodziny żabnic bo nie wymagają dużego oświetlenia co do żwiru może być każdy ale ja mam taki 4mm. 4.chyba lampa do akwarium bo taka raczej wystarczy dla roślin. Dobry pomysł z tą górą ale filtr kup aquela 20-60l oraz napowietrzacz tetra aps-50 grzałka może być każda byle do akwarium 30l zamiast tych rybek oczywiście możesz kupić bojownika jednego wszystko zależy od ciebie .TROCHĘ DUŻO ALE WARTO. MOŻE POMOGŁEM!!!!!!!!!!!!!!!!!! PAMIĘTAJ MAŁE AKWARIA SZYBKO ZACHODZĄ GLONEM JA TEŻ NAD TYM BOLEJE WIĘC KUPUJE 100L

 

 

Regulamin 6.3. Wykrzykników czy innych znaków tego typu starczy jeden. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc biorę się za odpisywanie..:

1. Lekturę na temat przygotowania korzenia już przerobiłem.

2. Na obsadę jest jeszcze sporo czasu więc będziemy myśleć później

3. Można zastosować jakieś podłoże pod rośliny np. 3 cm i 2 cm bazaltu czarnego ? Czy takie połączenie ma jakiś sens ?

4. A co powiecie na takie rozwiązanie z oświetleniem..

Dociąć na długość akwarium (+2cm) szybę, szeroką np na 10cm (belka) i pod nią przykleić jakieś oświetlenie ledowe ? Czytałem, że rośliny równie dobrze rosną przy led co i przy innym oświetleniu a kosztów i roboty praktycznie nie ma.. (W sumie koszta zależą od tego ile tych ledów by potrzeba było żeby dobrze oświetlić takie akwarium..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. A mógłbyś mi dokładnie wskazać jakieś podłoże ? I ile kg trzeba zakupić ? Chciałbym sobie zrobić mniej więcej rozeznanie w kosztach itp.

4. Kompakt czyli masz na myśli zwykłą świetlówkę T5 ? A można takową świetlówkę położyć bezpośrednio na domniemanej szklanej pokrywie ? Czy trzeba jakoś inaczej zainstalować nad akwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Chyba zdecyduję się na JBL Mando. Według skali do 30-40cm akwarium 5l powinno być ok, co Ty na to ?

4. Mhmm poszukam jakiejś lampki pod taką żarówkę tak się składa, że mam sporo miejsca tam gdzie akwarium ma stać.

 

5. Jaki zestaw roślin poleciłbyś początkującemu ? Chciałbym jakąś która mogła by przeplatać się pomiędzy korzeniem i coś na każdy plan.. Roślinki raczej pod bojownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, malutkimi krokami zbliżam się do założenia pierwszego akwarium. Zdecydowałem się na żwir bazaltowy 1-3mm koloru czarnego. Teraz mam pytanie, gdzie mogę szukać takiego żwiru ? W sklepie ogrodniczym ? Zoologicznym ?

 

Co do podłoża to myślałem żeby zrobić to tak.. 3cm ziemi ogrodowej przykrytą siatką z drobnymi oczkami a na to 3-4 cm czarnego żwiru bazaltwoego. Coś może jeszcze powinienem dodać ? Jakieś kulki torfowe itp ? W baniaku będę chciał hodować raczej rośliny o mniejszych wymaganiach + jakiś mech.. Czy na takim podłożu powinny pociągnąć ?

 

Co do obsady zdecydowałem się na bojownika + kilka krewetek RC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...