Skocz do zawartości

Jak usunąć tego glona/nalot? - brązowy nalot na piasku


Andre
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- maj 2012

2.Litraż i wymiary akwarium - 27L - 30x30x30

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- świetlówka akwarystyczna, kompaktowa 11W 8000k

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 8 godzin / doba

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowapiasek akwarystyczny

6.Filtracja -Hagen Elite Jet-Flo 50 (zeolit + gąbka) z mocnym napowietrzaniem

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -minimalistyczne krewetkarium

8.Ozdoby (jakie)-duży korzeń (bryła) z zakamarkami, kamienie Seiryu 1kg

9.Rośliny (ile,jakie)-gałęzatka kulista (duża), mech jawajski (mało)

10.Ryby - obsada (jw.)-1 platka (przygarnięta od sąsiada, bo chciał wywalić), 4 x red cherry, 1 x amano, 1 helenka

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-1x w tygodniu 5L, 1 x w miesiącu ok. 10L (zawsze odstana)

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-bez nawożenia

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-brak CO2

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -NO3 - ok 15, twardość 4-5, pH 6,5.

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? wyjęcie jednego krzaczka rośliny (mikrozorium)

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?raz dziennie lub raz na 2 dni 2-4 tabsy mix wafer, kilka płatków dla platki (tyle, żeby zjadła od razu), plasterek banana raz w tygodniu

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -nie mam czasowo paratu

 

Opis problemu-

 

Na piasku i na jego granicy z szybą, jak również ostatnio i na bocznej szybie, pojawił się janobrązowy nalot. Na szybie ciemniejszy, powstają jakby placki. Po usunięciu mechanicznym + podmianka, 2-3 dni i problem wraca.

 

Jak żyć? ;-) Proszę Was o fachową konsultację problemu mojego akwa.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To okrzemki.

U mnie też to jest i po prostu raz na tydzień czyszczę szybki.

Mam to tylko na szybach i trochę na bazalcie.

Jeśli chcesz to możesz zaciemnić akwarium na 5 dni, ale nie wiem czy to coś da, bo i tak to powróci.

Jeśli Ci to tak przeszkadza to napisz parametry wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki raczej nie wyglądają jak brązowy nalot plackowy. To może być jakiś rodzaj brunatnic może zielenice ale musiałbyś wstawić dokładne zdjęcie a teraz można tylko zgadywać.

Co może je powodować? Na pierwszą myśl idzie światło jakie masz. 11w 8000k to za dużo jak na twoje akwa .Masz mało roślin a to jest dodatkowy plus dla glonów.

Moja rada zmniejszyć światło np 9w 6400k + dodaj jakiś roślinek szybko rosnących np rogatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...