Skocz do zawartości

Jak powinna wyglądać woda w akwarium


penteleq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Start akwarium: 2012-08-28

 

Wymiary 80x40x35 (112 litrów)

 

Pokrywa Aquael z PCV.

Oświetlenie:

2x18W DAYLIGHTSTAR T8 5000 K (12h/7)

Dokupiłem (montowanie pojutrze) 1xT5 Philipsa 24W co w sumie da mi ostatecznie 0,6W/l

Filtr:

Aquael Unifilter 1000 z UV

Grzałka:

Heatzone 200 W z termostatem

 

DNO:

1cm substratu dla roślin sera floredepot

od 2 do 4 cm jasnego żwiru 3-5mm

na powierzchni 1-2cm jasnego żwirku 1-3mm

Korzeń z GRABU + łupki filytowe

 

ROŚLINY:

ANUBIAS BARTERI, ANUBIAS HASTIFOLIA, HEMIANTHUS CALLITRIHOIDES (mały heniek) na korzeniu, Bolbitis heudelotii, Pelia, JUSTICIA SCHIMPERI, HYGROPHILA SIAMENSIS, CRYPTOCORYNE CILIATA

NAWOZY:

Kulki gliniano-torfowe, PlantaMin Tetry ( w drodze )

 

OBSADA: 10 razborek, 4 kiryski, krewetka filtrująca (wprowadzona 2012-09-09)

 

Parametry pH: 7,6 KH: 9 GH: 10d Temp 25C (cały czas pracuje nad stabilizacją ph i kh, poprzez tygodniowe podmiany wody z RO + kran 1:1)

PO4: < 0,02

No3: 1 mg/l

No2: 0,025

NH4: 0,05

Fe: 0,02 - 0,05

 

Wiem już, że brakuje mi Fe, N i K i P i mam słabe naświetlanie. Na roślinach pojawiły się przebarwienia (okrzemki?), oraz brązowe krawędzie liści (na 2 anubiasach).

Narazie nie planuje nawożenia solami, zobaczę co wyjdzie z kulek i preparatu Tetery.

 

Dołączona grafika

 

 

I teraz moje pytanie: Jak właściwie powinna wyglądać woda? Mam delikatne glonienie, bardzo mało. Woda jest przejrzysta, ale jak spojrzę w poprzek (80cm) akwarium to widzę zamglenie i wydaje mi się, że woda ma kolor zielonkawy (od roślin? poświata?).

 

 

Regulamin 6.3. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Słonce dostarczałem roślinom, bo nie mam tego dodatkowego oświetlenia.

Zakwit - nie wiem, mam tak cały czas praktycznie. Czy tak się zaczyna? (ile takie tworzenie zakwitu trwa?)

 

Ona jest dość klarowna. Tylko patrząc poprzek 80cm rybki na końcu są "słabiej" widoczne.

W wodzie pływają jakieś białe drobinki (od zalania). Byłem przekonany, że to od źle przepłukanego żwiru, no i podmiany usunęły już jakieś 40% tych drobinek.

 

Ryby za szybko? Sprawdzałem poziomy i było OK. (Przyznam, że dałem biostarter, ale i tak czekało prawie 2 tygodnie)

 

Jak powinna wyglądać woda? Biała, jak woda w szklance? Przejrzysta jak w basenie?

 

Hah! Ale dziwne! Przyłożyłem aparat do akwa i pokazuje jasna wodę z drobinkami, inaczej niż postrzeganie przez moje oczy (zielona poświata). Więc chyba to jest kwestia załamywania światła w akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No2: 0,025

NH4: 0,05

Spotkał się, w większości źle dojżewających baniaków. A niedługo spotkasz się nawet ze śmiercią Twoich ryb. Poczytaj o cyklu azotowym.

 

2x18W DAYLIGHTSTAR T8 5000 K (12h/7)

Zaraz po starcie świeci się około 5-6 h, później codziennie zwiększa np o pół godziny. Proponuję poszukać informacji: o pierwotniakach i zielonym zakwicie wody. 5000 K to tak średnio odpowiednia barwa dla roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No2: 0,025

NH4: 0,05

Spotkał się, w większości źle dojżewających baniaków. A niedługo spotkasz się nawet ze śmiercią Twoich ryb. Poczytaj o cyklu azotowym.

 

2x18W DAYLIGHTSTAR T8 5000 K (12h/7)

Zaraz po starcie świeci się około 5-6 h, później codziennie zwiększa np o pół godziny. Proponuję poszukać informacji: o pierwotniakach i zielonym zakwicie wody. 5000 K to tak średnio odpowiednia barwa dla roślin.

 

Czytałem o cyklu widocznie źle bo nie wiedziałem o tym świetle wcześniej. Początkowo świeciłem 8h (nie 5) po kilku dniach dałem 10h, teraz mam 12h w dowolnym omencie jak sprawdzałem NH4 No2 No3 w żadnym momencie nie przekraczały wartości, które wskazywałyby na wytworzenie bakterii. Użyłem biostartera.

 

Po jak długim czasie z rybami bez bakterii mogą pojawić się problemy? Po 3 dniach No2 powinno wzrosnąć przy złym cyklu prawda?

Zmniejsze naświetlanie jeszcze, ale czego mam się spodziewać i jak na to przygotować?

 

Do oświetlenia dodaje 1x24W T5 PHILIPS 865 6500K

 

 

PS.

Spotkał się, w większości źle dojżewających baniaków. A niedługo spotkasz się nawet ze śmiercią Twoich ryb. Poczytaj o cyklu azotowym..

Mapet, ja popełniłem błąd, jak to w przypadku niedoczytanego, początkującego akwarysty co chciał LT a wbił się w HT. Ale jak nie chcesz pomóc to zachowaj te aroganckie komentarze dla siebie, ok?

 

PS2. No2: 0

 

Zrobiłem jeszcze jeden z eksperymentów. Porównałem wode z kranu i z akwarium w kieliszkach, pod słońcem. Woda z baniaka ma delikatnie inny odcień - nie wiem czy to zieleń czy to brąz, ale czytalem, że korzeń grabu który mam może jakiś czas barwić wodę. Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Spotkał się" odczytuj, że jako ja się spotkałem. Na szczęście nie u siebie, ale się spotkałem.

Cykl azotowy nie ma nic wspólnego ze światłem, tylko dojrzewaniem akwarium.

 

jak sprawdzałem NH4 No2 No3 w żadnym momencie nie przekraczały wartości, które wskazywałyby na wytworzenie bakterii. Użyłem biostartera.

Początek cyklu to wzrost NH3/NH4 i NO2 wtedy zaczynają tworzyć się bakterie i zaczynają przetwarzać te związki na NO3 (dlatego jest jego wzrost). Cykl się zamknie gdy NH3/NH4 i NO2 osiągają wartość zerową (choć też nie zawsze bo możesz mieć skoki tych wartości). Przy starcie roślinki potrzebują około 2 tygodni na ukorzenienie ( w tym czasie wegetują ), NO3 nie jest przez nie pobierane z wody i wtedy następuje atak glonów. Bo składników w wodzie jest za dużo i w złych proporcjach. A długie świecenie na początku i zła barwa świetlówek temu sprzyja.

Ogólnie przyjmuje się, że świeci się światło około 9-10 h (przy ustabilizowanym akwarium). To tak w skrócie...

Co do biostartera są podzielone zdania, według mnie szkoda na to kasy.

 

czego mam się spodziewać i jak na to przygotować?

Napisałem Ci wyżej żebyś poczytał o pierwotniakach i zielonym zakwicie wody. To może być to ale niekoniecznie. Żaden z nas nie patrzy na Twoje akwarium i tak na prawdę, nie wie co się tam dzieje.

Każdy korzeń może barwić wodę jeden mniej, drugi więcej. Z czasem powinien przestać, jeżeli go dobrze spreparowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzięki Mapet!

 

Czytałem o zakwicie. Będę przygotowany!

 

Myślę, że to GRAB barwi, pływają drobinki ale montuje watę poliopropylenową.

Ponadto wiem, że nie mam Fe i K w wodzie pewnie też innych MIKRO MAKRO, przy roślinkach (0,5W/l) a oświetleniu 0,36W/l po prostu się zblokowały i są glony...

Dokupiłem światło mam opcje: 0,48W/l lub 0,76W/l, teraz określam sole do kupienia i "montażu":)

 

Cały czas się boje o Co2. Przypadkiem wbiłem się w HT, ale nie mam bimbrowni bo nie mam gdzie postawić, przy nawożeniu aby był balans składników odżywczych i tutaj są 2 opcje:

1. światło 0,76W/l (bimbrownia niezbędna czy EasyCarbo da radę?) + porządne nawożenie

2. światło 0,48W/l (+EasyCarbo) + porządne nawożenie - tutaj bez dozowania Co2 będzie ok?

 

 

Ja po prostu chcę dostarczyć roślinom wszystkiego aby przy 0,48W/l (dla mnie najlepiej) rosły dobrze i miały wszystkie składniki odżywcze

 

PS. Kurde, krewetka mi przecina nici, którymi przywiązywałem małego heńka;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...