Skocz do zawartości

2 rodzaje glonów w jwdnym akwarium jak je zwalczyć


asiunia008
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Mam zbiornik 63l z obsadą ryb:

2 skalary(chwilowo)

13 neonków inessa

5 otosków.

 

oraz z obsadą roślinną:

anubias

kryptokoryna

mikrozorium

gałęzatka

moczarka kanadyjska

 

Akwarium założone około 3 miesięcy temu stoi w miejscu niedostępnym dla światła słonecznego,oświetlenie 15w (żółte)

 

Wszystko było w porządku,do czasu,aż świetlówka nam się nie przepaliła(była 15 wat normalna).

Trzy dni akwarium stało bez oświetlenia po czym (z braku innych w sklepie ),została włożona świetlówka 15w,ale o świetle żółtym.

W tym czasie dostaliśmy 2 skalary.

Włożyłam je do mojego akwa,ponieważ mam już zakupione nowe akwarium 120 litrowe i mam zamiar je tam przenieść.

 

Na liściach zaczęły pojawiać się brązowe nitki.Tego typu

Dołączona grafika

Wyjechaliśmy a,po czterech dniach całe liście byly już pokryte tym paskuctwem,natomiast ściany akwarium oraz żwirek pokryły się zielonym glonem.Tego typu

Dołączona grafika

 

Co dziwne,rośliny w tym czsie bardzo urosły.Dodam,że podczas naszej nieobecności światło było regulowane wyłącznikiem.

 

Jak wcześniej wspomnialam mam zamiar przenieść rośliny oraz ryby do nowego akwarium,ale teraz boje się,żeby nie przenieśc glonów.

Jak mam tremu zapobiec?

 

Puki co oczyściłam roślinki jak tylko mogłam oraz dodałam środek aquaclar zoolek.

Co jeszcze mogę zrobić,aby się tego pozbyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że 15W na 63 litry to bardzo mało. Co to znaczy świetlówka żółta ? Nie znam się na glonach, ale wydaje mi się że na 1. zdjęciu są jakieś glony nitkowate, a na 2. zdj. sinice :) Z tego co wiem sinice lubią dużą zawartość NO3 w wodzie. Zmierz parametry.

Co do zwalczania, to powinnaś dojść do zwalczenia przyczyny powstawania glonów, a nie zwalczać glony mechanicznie.

Pozdrawiam.

Ps. Co do skalarów, to nie będą się nadawać nawet do 112l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 skalary na 120 litrow nie beda sie nadawaly? :shock:

Tym bardziej,ze tego typu ryby lubia wysokie akwaria? (moje to 50cm wysokości):shock:

 

Co do glonow,to wlaśnie dlatego pisze na forum,gdyż nie jestem pewna co jest przyczyną ich powstawania....

 

"Wskazówki hodowlane[edytuj]Są to duże pielęgnice i wymagają dużego (wysokiego) zbiornika. Optymalne w warunkach domowych jest akwarium 100 l i większe, które ma co najmniej 50 cm wysokości od podłoża do powierzchni wody i w którym skalary swobodnie będą mogły się poruszać. Ryby lubią zbiornik z powierzchnią wody przykrytą pływającymi drobnymi roślinkami dającymi lekki cień. Akwarium powinno być obsadzone roślinami dużymi tak aby mogły swobodnie poruszać się między nimi (np. kryptokoryna, nurzaniec, lotos tygrysi, kabomba, moczarka, żabienica)

 

Temperatura optymalna 24 – 26°C. Przejściowo znosi temperaturę poniżej 22 °C, potem może nastąpić jej śmierć.

 

PH wody ok. 6,5 do 7,5, tzw. "kranówka". Hodowane formy skalarów, najczęściej dostępne w sklepach, są już do takiej wody "przystosowane" jak również do twardości wody. Ryba aktywniejsza, gdy otrzymuje "zastrzyk" świeżej, dobrze natlenionej wody (okresowa wymiana wody).

 

Ryba wszystkożerna, pokarm żywy – rureczniki (tubifex), larwy komarów, ochotki, plankton, rozwielitka, oczliki, siekane dżdżownice (wyczyszczone), małe rybki znajdujące się w akwarium (narybek gupika, mieczyka, molinezji itp.), pokarm suszony – mielony, płatkowany lub granulowany (dostępny w sklepach zoologicznych), żółtko jajek (ostrożnie), pokarm mrożony (np. ochotka)."

 

nemo130: Czerwony kolor zarezerwowany jest dla administracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 skalary na 120 litrow nie beda sie nadawaly?

Tym bardziej,ze tego typu ryby lubia wysokie akwaria? (moje to 50cm wysokości):shock:

Tak, nie będą sie nadawały. Powiem więcej: byłaby to masakra dla nich. One lubią wyłącznie tego typu akwaria, które mają min. 100-120cm długości, i 50 cm wysokości.

50 cm wysokości w 120l ? A to ciekawe, jaki jest bok, 20 cm ?

Co do informacji na wikipedii, to o akwarystyce owszem jest mnóstwo informacji którym można ufać, ale nie można już ufać podawanym wielkościom zbiornika.

 

 

Co do glonów, to kiedy dokładnie się objawiły ? Ile świecisz dziennie światła ? I powiedz dokładnie czy zbiornik jest dużo/mało obsadzony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik 63l z obsadą ryb:

2 skalary(chwilowo)

13 neonków inessa

5 otosków.

 

oraz z obsadą roślinną:

anubias

kryptokoryna

mikrozorium

gałęzatka

moczarka kanadyjska

 

Akwarium założone około 3 miesięcy temu stoi w miejscu niedostępnym dla światła słonecznego,oświetlenie 15w (żółte)

 

Co dziwne,rośliny w tym czasie bardzo urosły.Dodam,że podczas naszej nieobecności światło było regulowane wyłącznikiem.

 

Puki co oczyściłam roślinki jak tylko mogłam oraz dodałam środek aquaclar zoolek.

Co jeszcze mogę zrobić,aby się tego pozbyć?

 

Wszystko było w porządku,do czasu,aż świetlówka nam się nie przepaliła(była 15 wat normalna).

Trzy dni akwarium stało bez oświetlenia po czym (z braku innych w sklepie ),została włożona świetlówka 15w,ale o świetle żółtym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy akwa jest mocno zarośnięte ? 5 roślin na 63l to trochę mało. A wiadomo, że im więcej roślin, tym mniej glonów. Ważne też jest zapewnienie roślinom korzystniejszych warunków niż glonom. Na początek radziłbym Ci zmierzyć NO3 i fosfor. Sinice możesz zwalczyć podmianą wody, ok. 40-50%, a to co się da usuń ręcznie. Jednak przed podmianą radziłbym zrobić testy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie - Krasnorosty, konieczne jest natychmiastowe usunięcie mechaniczne, ryby z rodziny Garra chętnie je zjedzą -stosują je w pedicurze :)

Drugie - Sinice - też mechaniczne, po usuwaniu odkurzanie żeby ten syf nie został w akwa. Aquaclar jest do czego innego:

działanie: Preparat zawiera kompozycję nieorganicznych koagulantów. Oczyszcza mętną wodę powodując wytrącanie zawiesin. Glony tworzą z preparatem zbite kożuchy, łatwe do usunięcia z powierzchni wody.

Jak środki wspomagająco to Femanga algenstop lub JBL Algol.

Musisz sprawdzić twardość karbonową (KH) bo algi mogą ją zredukować do zera, a przez to zdestabilizować pH. Zmniejszenie świecenia lub zaciemnienie konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkurzyłam akwarium ,wyczyściłam ściany,filtr z glonów jeszcze raz roślinki ,po czym zanurzyłam je w roztworze z herbaty.

Wyłączyłam światło.

Kupiłam żarówkę o białym świetle jaką miałam przed przepaleniem,ale włączę ją dopiero po trzech dniach.

 

Co jeszcze mogę zrobić?Aquaclar nie pomógł na glony.Żaden korzuch nie powstał.Ale bardzo wyklarował mi wodę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...