Skocz do zawartości

Raczek czy rybki w 25l?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dawno, dawno temu miałem rybki glonojady. Ostatnio, będąc w sklepie zoologicznym widziałem raka florydzkiego. Pomyślałem sobie, że fajna sprawa taki rak. Odgrzebałem i umyłem akwarium, kupiłem grzałkę, filtr, żwirki, kamyczki, duperelki... tylko wlać wodę i wrzucić zwierzątka i może jakieś rośliny.

Z tym że 25l to maleńkie akwarium. Marzy mi się większe ale dopiero za jakiś czas, bo jak coś do 25 wrzucę to już się pojawią pierwsze wydatki i od czasu do czasu przy akwarium coś trzeba zrobić.

Raki i kraby w okolicznych sklepach to raczej rarytas, a sam rak z kolei mógłby się poczuć samotnie :P

Da się jakoś połączyć rybki i raka( lub krabika) w tak małym akwarium, żeby nie było awantur. Oczywiście mówię o małym raku. Tylko, że na przykład taki Cambarellus Texanus podobno straszny maruda i ma duże wymagania jeżeli chodzi o warunki mieszkaniowe :P , a żadna partenogeneza, jak w przypadku marmurkowego nie wchodzi w grę, bo co ja potem z tym stadem zrobię?

Stąd pytania:

1) jest w ogóle sens tak kombinować w 25l?

2) możecie polecić gatunki?

Ewentualnie mogę zrobić tak, że najpierw rybki, potem większy zbiornik i dopiero rak? Tylko co najlepiej wybrać, żeby wszystko było ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zniechęcaj się. Wbrew pozorom jest sporo opcji na taki litraż :)

Przykładowe obsady jakie przychodzą mi do głowy:

1. krewetki + gupiki (harem: samiec i 2 samice albo męskie grono złożone z 3-4 samców)

2. bojownik

3. stadko karlików szponiastych (nie jestem w stu procentach pewna w jakiej ilości należy trzymać te płazy, więc może lepiej aby wypowiedział się ktoś lepiej obeznany w temacie)

4. raczek cambarellus puer + gupiki (harem: samiec i 2 samice albo męskie grono złożone z 3-4 samców)

5. raczek cambarellus texanus + gupiki (harem: samiec i 2 samice albo męskie grono złożone z 3-4 samców)

6. krab mangrowy (akwarium musi być dostosowane do jego potrzeb, tj. jakaś kryjówka pod wodą + korzeń lub wysepka wystające ponad powierzchnię)

7. stadko drobniczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. stadko karlików szponiastych (nie jestem w stu procentach pewna w jakiej ilości należy trzymać te płazy, więc może lepiej aby wypowiedział się ktoś lepiej obeznany w temacie)

Jeśli zdecydujesz się na karliki, to 4 sztuki będą ok ;)

 

7. stadko drobniczek

A najlepiej harem.

 

Można by jeszcze np.

10 razborek borneańskich

6 kirysków pigmejów

 

lub

 

10 razbor galaxy

6 k. pigmejów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Red Cherry + rybki? Nooo... Na te krewetki to nawet, nawet mam warunki wystarczy wodę trochę zmiękczyć, ale to się da załatwić. Hmmm... no ale nie rozpraszajcie się czekam na więcej pomysłów:)

 

Do tych krewetek to tą gałęzatkę, czy coś innego? Wyczytałem że ta gałęzatka to glon (?) to by się na niej "pasły" chyba, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...