Skocz do zawartości

Restart po modernizacji czy kontynuacja?


DiKei
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od około 2-3 miesięcy zmagam się z glonami w moim 112l(80x35x40) akwarium. Początkowo zaatakowały okrzemki, następnie zielenice, a na stałe zagościły u mnie krasnorosty. W ostatnim czasie z powodu dłuższego wyjazdu nie mogłem doglądać akwarium co spowodowało spory ich rozwój i zdecydowałem się porządnie za to zabrać.

 

 

Szukałem od dłuższego czasu powodu zaglonienia, lecz w internecie tyle się o tym naczytałem, że trudno mi stwierdzić co jest tak naprawdę powodem pojawienia się glonów.

Myślałem, że powodem będzie przekarmianie ryb, lecz po dłuższych obserwacjach zauważyłem, że tak naprawdę większość zostaje zjedzona od razu, a resztą zajmują się kiryski.

 

Kolejnym powodem może być słabe oświetlenie. Dysponuję tylko świetlówkami 2x18W T8 6500K(8h dziennie, w tym godzina przerwy). Tego nie potrafię odrzucić, lecz nie mam pojęcia czy samo słabe oświetlenie może być powodem tak sporego zaglonienia.

 

Następnym z powodów może być nawożenie. Stosowałem przez jakiś czas gotowy nawóz macro i micro zakupiony z allegro, który podobno gwarantuje odpowiedni wzrost roślin. Czy przenawożenie lub niedobór może być powodem glonów? Gdy pojawiły się glony odstawiłem preparat, gdyż uznałem, że to główny powód, lecz po czasie przeczytałem gdzieś zdanie "Lepszy jest nadmiar nawozów, niż niedobór" i już sam nie wiedziałem czy dobrze zrobiłem.

 

Ostatnim, a zarazem najbardziej prawdopodobnym powodem jak dla mnie jest słaba filtracja. Posiadam filtr wewnętrzny, a w nim jedynie gąbkę. Uważam, iż to może być największy problem i dlatego postanowiłem zrobić w akwarium trochę zmian.

Stosowałem różnego typu metody pozbycia się glonów i nic nie pomagało. Wstawiałem liście dębu, szyszki olchy, wlewałem ich wywar do akwarium. Robiłem także wywar z zielonej herbaty, lecz to też nic nie pomogło.

 

Zamierzam zakupić do mojego akwarium filtr zewnętrzny Aquael Unimax 250 i zastanawiam się czy wraz z zakupem tego filtra nie przeprowadzić restartu akwarium. Na dnie mam substrat i żwir bazaltowy, chciałbym wymienić substrat i żwir porządnie wyczyścić z pozostałości obumarłych roślin i innych zanieczyszczeń.

Chciałem, także wymienić oświetlenie i zamontować 4x18W T5 6500K, lecz stwierdziłem, że nie jest to wydatek na moją kieszeń i będę musiał się zadowolić filtrem, a o tym pomyśleć później. Przy tym wychodziłoby 0,64W/l.

Czy przy takim oświetleniu nawożenie CO2 jest konieczne? Jeśli tak to jakie oświetlenie powinienem zamontować by nie musieć nazwozić CO2?(na dzień dzisiejszy brak finansów, być może w odległej przyszłości)

Nie chcę zakładać akwarium typowo roślinnego, gdyż wiem, że bez CO2 nie da się tego osiągnąć.

 

Co byście mogli mi doradzić? Robić restart po zakupie filtra czy może podłączyć do działającego akwarium? Uzbierać pieniądze na filtr oraz oświetlenie i dopiero wtedy zrobić restart wraz z zakupem nowej roślinności?

 

 

112l - 80x35x40

Działa o 02.2012.

Woda podmieniana co tydzień 20%. Ostatnio 35-50%.

 

Obsada:

11x Neon Czerwony

2x Gurami Złote

6x Otosek

6x Kirysek Panda

 

 

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...