Skocz do zawartości

[112] Oświetlenie


lukas123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam takie pytanie znalazłem na forum takie coś http://forum.superakwarium.pl/statecznik-elektroniczny-do-swietlowki-liniowej-t5-t8-t31123.html. Aktualnie mam 2x18w T8. I dodał bym jeszcze 2x18w T8 wtedy byłoby 4x18w i proszę mi powiedzieć czy wystarczy tyle oświetlenia w 112l??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam jeszcze pytanie, aktualnie mam 4x 18w T8 ale chcę zrobić restart, kupić butlę CO2, aktualnie bimbrownia ale za dużo jest przy tym pracy. I chciałbym dołożyć jeszcze 2x18 w T8 i po bokach takie oto http://allegro.pl/osram-swietlowka-kompaktowa-dulux-l-18w-840-2g11-i3037142299.html, czy ktoś używał takiego czegoś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) chciałbym dołożyć jeszcze 2x18 w T8 i po bokach takie oto http://allegro.pl/osram-swietlowka-kompaktowa-dulux-l-18w-840-2g11-i3037142299.html, czy ktoś używał takiego czegoś

Ja używam takiej świetlówki PLL w 45L zamiast oryginalnego 15W co mi się przepaliło. Odpala na tym samym osprzęcie co był oryginalnie w pokrywie (statecznik magnetyczny i starter) dokupiłem jedynie uchwyty do świetlówki i gniazdo przyłączeniowe co było tańsze niż świetlówka (wtedy ok. 45PLN). Jak kupisz stateczniki elektroniczne to nawet lepiej powinno działać.

 

Gdzieś jednak czytałem, że w przypadku zastosowania światła punktowego o mocy poniżej 30W i barwie zbliżonej do rozpalonego słońca (wschodzące lub zachodzące czyli ok. 1600K) można zaobserwować ciekawe zachowania ryb ponieważ naprawdę myślą, że to początek/koniec dnia. Jeszcze tego nie praktykowałem ale już szukam jakiejś lampy diodowej okrągłej co by dało radę takie naturalne zjawiska odwzorować.

Podsumowując boki tym sobie z powodzeniem doświetlisz i przy odpowiedniej sekwencji włączania lamp można to traktować jako wschód/zachód słońca ale najmniejsza temperatura światła jaką spotkałem dla świetlówki PLL to 3000K więc niby jeszcze nieco za jasna. Jak już zamontujesz takie oświetlenie to pochwal się jak to w praktyce działa i czy rybom się "podoba" taka symulacja wschodu/zachodu słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam,

 

 Nie zaczynając nowego tematu podłącze się do tego.

Chciałbym zmienić standardowe oświetlenie w 112l na 3 x 18W (0.48W/l) albo 2 x 24W (0,43W/l) i przejść na T5. Nie wiem które lepsze było by i w miarę tańsze?

Edytowane przez Xbet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...