Skocz do zawartości

podmiana wody i nawożenie


dorota2204
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 250L 100x50x50, oświetlenie 3x39W, podłoże ASII+8cm z tyłu5 cm z przodu plus kulki nawozowe, filtr zewnetrzny Fluval 305, roślin w miare dużo ,żeby dobrze wyglądało nie trzy na krzyż.A rośliny to Anubias,Hydrocotyle tripartita,gwiazda wodna,Ludwigia glandulosa,Aponogeton ulvaceus,Limnophilia sessiliflora,Cardamine lyrata,Valisneria spiralis Egeria densa,Gałęzatka,Pogostemon erectus,Cryptocoryne beckettii oraz kilka mchów.Jeżeli chodzi o CO2 to narazie mam zamiar podawać w płynie Ease Carbo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz nawozić metodą EI to tylko z CO2 - bez tego nawet "nie podchodź" do nawożenia solami.

Ja bym to może uściślił - jeśli metoda nawożenia to ma być prawdziwe EI to faktycznie bez CO2 gwarantowana porażka. Natomiast jeśli zdecydujesz się na "zbilansowane" nawożenie solami + E.Carbo to utrzymanie takiego akwarium jest możliwe , ale wiążą się z tym spore koszty przede wszystkim carbo w płynie. Można je zredukować robiąc samodzielnie roztwór aldehydu glutarowego wtedy aż tak bardzo nie odczujemy kosztów zakupu E.Carbo w sklepie. Można także nawozić innymi związkami chemicznymi które da się przeliczyć na węgiel z CO2 - mogą być to np : cytryniany , winiany , a nawet zwykły ocet spirytusowy.Więcej o metodach "zastępowania" CO2 w akwarium znajdziesz tu http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7105 w tym dziale są również omówione metody nawożenia alternatywnego - trzeba trochę poczytać .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli mówiąc ''zbilansowane'' nawożenie?Czy chodzi o kalkulator nawożenia?

Można tak to ująć - nawożenie według kalkulatora - czyli ustalamy dawki nawozowe aby poziomy pierwiastków zawierały się w określonych przedziałach. Natomiast metoda EI najbardziej ogólnie polega na znacznym przedawkowaniu wszystkich składników odżywczych i cotygodniowych dużych 50% podmianach wody.

Co do podmian wody - wszystko zależy od zastosowanego podłoża . Na podłożu z ziemi ja pierwszą podmianę zawsze robię po 10dniach. Na podłożach z substratów wykonuje się ją według ogólnych zaleceń - w niektórych przypadkach nawet dwa razy w tygodniu w początkowym okresie. Na podłożu które mam obecnie w swoim akwarium (biohumus) pierwszą podmianę musiałem zrobić po tygodniu bo azot miałem na poziomie powyżej 80mg/l. Tak więc jednoznacznie nie da się odpowiedzieć - kiedy zacząć?

Co do rozpoczynania nawożenia - teorie są różne - moja jest taka jeśli chodzi o akwaria HT - nie dopuszczamy do sytuacji takiej żeby poziom NO3 spadł poniżej 10mg/l a PO4 poniżej 1mg/l i obojętne czy minął tydzień , dwa , czy trzy dni... jeśli jest taka potrzeba to zaczynam nawozić. Generalnie można przyjąć że nawożenie rozpoczynamy od podawania potasu w normalnej dawce i CO2 na max . W miarę potrzeb w następnej kolejności uzupełniamy pozostałe nawozy makro i mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...