Skocz do zawartości

Zielona woda


parownik1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka.

Mam zbiornik 112l oś. 24w zbiornik zalany 9 dni temu posadzone rośliny cieniolubne podłoże ziemia kwiatowa i na to 5cm. żwirku 1-3.

Światło palę 5,5 h. dziennie rybek jeszcze nie ma. Filtr wewnętrzny aquael powerhead circulator 650 chodzi cały dzień na noc wyłączam z powodu że śpię w tym pokoju i przeszkadza.

Wydaje mi się że woda robi się zielona w dodatku dziś na kamieniu zauważyłem jakby zielony mech takie małe kropki gdzieniegdzie.

Przyznaję się że kupiłem korzeń mandragowca i wrzuciłem go tak po prostu może to dlatego ?

No i jeszcze przez 2 godz. dziennie pada na zbiornik światło słoneczne ale zakrywam wtedy akwarium lecz 2 razy zapomniałem tego zrobić.

Co robić? żadnych nawozów nie stosuję co2 też nie.

post-14454-13685170452953_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka.

Filtr wewnętrzny aquael powerhead circulator 650 chodzi cały dzień na noc wyłączam

A masz włączone badziewne bąbelki? Jeśli tak- odłącz je- do napowietrzania wystarczy ruch tafli wody, wtedy filtr powinien być właściwie bezgłośny, chyba że jakimś sposobem jest źle złożony, lub przyczepiony w złej pozycji. Filtr powinien działać 24h/doba.

 

Warstwa ziemi jest na pewno dobrze przykryta żwirem? I czy nie jest to ziemia z dodatkiem nawozów(czasem takie sprzedają do kwiatów, ale do akwarium ziemia z dodatkową chemią się nie nadaje- stąd mogą być glony- te kropki). Widziałem akwa gdzie woda zmieniła się w czarną zupę bo ktoś spartolił sprawę z zabezpieczeniem ziemi. A żwir dokładnie wypłukany przed włożeniem?

 

Korzeń też pewnie barwi, ale chyba na zielono nie powinien, ale akurat na tym się specjalnie nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nawet możesz łatwo potwierdzić to co ja pisze sprawdzając w google. Wężyk od powietrza możesz śmiało odłączyć zostawiając sam, "nagi" wylot filtra, tak żeby wprawiał powierzchnie wody w ruch. Wtedy kolejne warstwy wody mają styczność z powietrzem i ryby mają wystarczająco tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko Boska...glony, a główny problem w temacie: bąbelki. Załamka. Poza tym te bąbelki mniej tlenu nie dają, ale do maksymalnego nasycenia wody przy typowych dla ryb tropikalnych temperaturach wystarczy sam ruch tafli wody. Oczywiście filtr musi chodzić obowiązkowo 24/7, odłączenie napowietrzenia nie jest złym pomysłem. Z tym że dojrzewanie baniaka, czyli przynajmniej te 2-3 tygodnie licz dopiero od dnia gdy przestaniesz wyłączać filtr.

 

Co do zielonej wody. Podmianka, nawet kilka [bardziej już dojrzewaniu baniaka niż ten wyłączany filtr nie zaszkodzi] i zaciemnienie na jakiś czas. Startujesz na ziemi, na cieniolubnych roślinach, w wodzie jest za dużo substancji odżywczych. Nakup też sobie jakiś moczarek, albo jeszcze lepiej roślin pływających. Im bardziej chwastowate i szybciej rosnące, tym lepiej. Wyciągną z wody nadmiary nawozów. Ogólnie im więcej roślin, tym teraz lepiej. Możesz też lać EC.

 

PS: Zrobiłeś gigantyczną wtopę na etapie zakładania baniaka. Żwir. Czarno biały mix. Czarny to bazalt, jest ok. Biały to najpewniej marmur. Zwykle taki zatwardza wodę tak jakbyś napchał tam muszli. Wszystkie neony, otoski itp. ryby lubiące miękką wodę odpadają, tylko żyworódki, albo jakieś pielęgnice lubiące twardą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wyczytałem na forum że żeby sprawdzić czy podłoże zawiera wapń należy je polać octem i zobaczyć czy woda buzuje zrobiłem tak i woda nie buzowała więc może mogę zostawić to biało czarne podłoże?

I jeszcze jedno czy dopóki woda będzie zielona mogę wpuścić rybki czy nie? Chciałem wpuścić po 2 tygodniach a to już w ten piątek

Edit:

Zapomniałem całkiem że ten żwirek jest już używany tzn. miałem go w mniejszym akwarium i rybki żyły a były tam i danio i neonki innesa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...