Skocz do zawartości

Jak samemu zrobić zewnętrzny? Tu macie odpowiedź


Rekomendowane odpowiedzi

Filtr zewnętrzny własnej konstrukcji

 

Pomysł ten narodził się kiedy jeszcze hodowałem żółwia wodnego. Z względu na to, iż żółw raczej bardzo brudzi wodę postanowiłem zrobić tanim sposobem coś w stylu filtra kubełkowego lub sumpa. Pomysł się sprawdził w 50% ponieważ okazało się, że pompka, którą wówczas kupiłem miała za mały przepływ i filtr nie oczyszczał najlepiej mechanicznie. Gdy niedawno założyłem Malawi patent ten sprawdził się jednak znakomicie jako filtr biologiczny.

Zasada działania

 

Głównym elementem filtra jest pompka fontannowa, która znajduje się w akwarium i pompuje wodę do skrzynki. Tam woda przepływa przez materiał filtracyjny, a następnie przez rurkę w dnie skrzynki do akwarium. Całość ma bardzo podobna budowę do sumpa, lecz pompa znajduję się w akwarium głównym.

Konstrukcja

 

Wszystko wyjaśnia animacja poniżej.

 

 

Całość składa się z :

- pompki fontannowej (może to być również zwykła pompka wodna) - ok. 20-30 zł

- skrzynki na narzędzia (plastikowej) - ok. 20

- dwóch rurek o odpowiedniej średnicy - 1,35zł/m

- odpowiedniego wkładu filtracyjnego.

 

Do wykonania potrzebne będą:

- silikon - 2zł,

- nóż,

- wiertło i wiertarka (niekoniecznie).

 

Nie będę opisywał całego procesu tworzenia, bo pewnie każdy będzie dostosowywał konstrukcję pod siebie. Przedstawię tylko jak to wygląda u mnie.

 

Skrzynka stoi na zbiorniku, a pompka na dnie akwarium zakryta jest kamieniami. Z tej racji, iż mam wysoką obudowę nie widać w ogóle żadnych elementów filtra.

W pokrywie i dnie skrzynki zrobiłem dziury. Górną do wpływu, a dolną do wypływu wody. W opakowaniu wraz z zakupioną pompką znajdowały się dwie rurki, które służą do wydłużania sitka fontanny. Okazały się idealne jako wylot wody do akwarium. Wystarczyło je przykleić silikonem tak, aby wewnątrz skrzynki koniec rurki był na wysokości ok. 5 cm (wysokość zależy od wielkości skrzynki), żeby w filtrze woda utrzymywała się cały czas na odpowiednim poziomie.

Wewnątrz możemy zrobić przegrody do materiałów filtracyjnych (ja z nich zrezygnowałem). Na koniec wystarczy przymocować rurkę do wylotu pompki, a drugi koniec włożyć w dziurę w pokrywie skrzynki i włożyć wkłady do filtra.

 

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć aby przybliżyć wygląd całej konstrukcji.post-1670-13685154889287_thumb.jpgpost-1670-13685154889529_thumb.jpgpost-1670-13685154889758_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...